Як знайти планети в нічному небі

Слово "планета" походить від грецького "мандрівник". В давнину люди вважали планетами ті сім об`єктів, які вони спостерігали мандрівними по небу: Сонце, Місяць, Меркурій, Венеру, Марс, Юпітер і Сатурн. Хоча ми більше і не використовуємо термін "планета" для Сонця і Місяця, все ще можливо побачити решту п`ять об`єктів, якщо знати, що і де шукати. Наступні кроки повідають вам, як неозброєним оком виявити в нічному небі планети, а також, в яких випадках використовувати для цього бінокль або телескоп.
Метод 1 з 2: Де шукати

 1. 1

  Шукайте планети уздовж площини екліптики. Екліптика - це небесний шлях, по якому рухається Сонце. Орбіти більшості планет нашої Сонячної системи нахилені відносно екліптики не більше, ніж на кілька градусів максимум. Тому вночі ці планети з`являються в межі кількох градусів від шляху, пройденого Сонцем за день.
  • Планети змінюють своє положення в небі залежно від того, наскільки далеко від Сонця вони знаходяться. Наприклад, Меркурій, що знаходиться до Сонця ближче за все, змінює своє положення на екліптиці кілька разів на рік. У той час, як Сатурн, що знаходиться набагато далі від Сонця, займає своє становище більш тривалий час.

 2. 2

  Шукайте в зодіакальних сузір`ях або поруч з ними. Дванадцять сузір`їв зодіаку? Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби? розташовані вздовж екліптики. Отже, якщо планета видна в нічному небі, її можна знайти в одному з цих сузір`їв або поруч з ним.
  • Однак не всі зодіакальні сузір`я без праці видні на небі. Наприклад, сузір`я Тельця, Близнюків, Лева, Діви, Скорпіона і Стрільця містять в собі яскраві зірки або розпізнаються фрагменти. Інші сузір`я таких відмінних особливостей не мають. Знайти менш впізнавані сузір`я ви можете за допомогою зоряної карти, планісфери або програми Google Sky в смартфоні.

 3. 3

  Подивіться біля горизонту, чи знаходиться планета ближче до Сонця, ніж Земля. Якщо Марс, Юпітер і Сатурн можна знайти в будь-якому місці вздовж екліптики, то планети Меркурій і Венера можна спостерігати тільки біля Сонця, так як вони знаходяться до нього ближче, ніж Земля. Меркурій, зокрема, буває важко помітити через невеликі габаритів і близькість до Сонця. Венеру ж можна спостерігати протягом одного-двох годин перед світанком або після заходу, залежно від її розташування на своїй орбіті.

 4. 4

  Використовуйте довідково-інформаційні керівництва, щоб спростити пошук. Ефемерида - це таблиця, яка містить списки положень астрономічних об`єктів в небі в даний момент або проміжок часу. Положення наводяться у вигляді двох координат: прямого сходження, східного кута від точки весняного рівнодення, і схиляння, північного або південного кута небесного екватора. У багатьох газетах в календарних розділах друкуються положення планет.
  • На сайті військово-морської обсерваторії США https://aa.usno.navy.mil/data/docs/mrst.php знаходиться пошукова сторінка для визначення часу сходу, заходу і переходу астрономічних об`єктів для будь-якого штату або території Сполучених Штатів. Задайте вихідну дату, кількість днів, вкажіть астрономічний об`єкт і назва міста.

Метод 2 з 2: Що шукати

 1. 1

  Шукайте об`єкт, який не мерехтить. Зірки, перебуваючи далі від Землі, мерехтять, оскільки рух атмосфери спотворює їх світло. Планети, розташовуючись набагато ближче до Землі, не мерехтять.
  • Єдиним винятком з цього правила є Меркурій. Оскільки Меркурій настільки малий і знаходиться так близько до Сонця, побачити його можна тільки на світанку або на заході. У цих небесних точках світло змушений проникати в атмосферу під таким кутом, який розсіює його ще більше. Це розсіювання і робить Меркурій мерехтливим, а також змушує небо в цей період здаватися червонуватим. 2. 2

  Визначте планету за її кольором. Крім того, що планети можна розрізнити на тлі решти нічного неба по їх положенню і відсутності мерехтіння, кожна планета також відбиває сонячне світло в характерний колір, який пізніше допомагає її ідентифікувати.
  • Меркурій: Меркурій, хоч його й важко помітити, має особливий яскравий жовтий колір.
  • Венера: Венера, найближча за розмірами до Землі, відбиває сонячне світло у вигляді яскравого сріблястого кольору. Венера є найяскравішим, після Місяця, об`єктом нічного неба і часто помилково приймається спостерігачами за НЛО.
  • Марс: Оксиди заліза, що покривають поверхню Марса, надають планеті відмітна червонувате сяйво. Велику частину часу Марс сяє в небі тьмяно, крім тих випадків, коли він знаходиться прямо навпроти Сонця (в протистоянні). Відбувається подібне явище приблизно раз на два роки. У цей час Марс досягає найбільшої величини та яскравості. (Греки назвали одну з зірок Антарес (дослівно: «імітує Марс»), щоб відрізняти її від Марса.)
  • Юпітер: Юпітер - найяскравіший об`єкт нічного неба після Венери. Він виглядає іскристо-білим. (За допомогою бінокля ви зможете побачити невеликі обриси його чотирьох найбільших супутників, а в маленький телескоп ви побачите його кільця і Велика червона пляма.)
  • Сатурн: Сатурн виглядає невеликим жовто-білим згустком світла. Щоб побачити її кільця, вам знадобиться телескоп, за умови, що кільця нахилені по відношенню до вас.

Поради

 • Планету Венера часто називають ранкової зіркою, коли вона з`являється в східній області неба перед світанком, і вечірньою зіркою, коли вона з`являється в західній частині неба після заходу. Хоча зазвичай так іменують саме Венеру, будь-яка інша планета, яку можна побачити неозброєним оком, може виконувати ту чи іншу роль, якщо перебуває в потрібному положенні на небі.
 • Хоча зазвичай неозброєному оку доступні тільки планети Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн, все ж можливо побачити неозброєним оком і Уран, коли той перебуває в протистоянні. В інших випадках вам знадобиться, як мінімум, бінокль, щоб побачити його. Однак, щоб виявити Нептун, вам доведеться використовувати телескоп.