Як орієнтуватися по зірках

До того, як з`явилася система GPS і перш, ніж придумали компас, основним способом орієнтування було орієнтування по зірках. Хоча сучасні технології полегшили людині знаходження потрібного напрямку, навчитися орієнтуватися по зірках все одно цікаво. Навчившись знаходити кілька зірок і сузір`їв, ви зможете визначати північ, південь, схід і захід, або ви просто можете вибрати зірку і стежити за її рухом.
Метод 1 з 6: Знаходження Полярної зірки (Північна півкуля)

 1. 1

  Шукайте Полярну зірку. Полярна зірка - найяскравіша зірка в сузір`ї Малої Ведмедиці. Її можна знайти в хвості ведмедиці. (Стародавні греки, як і багато інших народів, вважали, що у ведмедів довгі хвости.) Зірка називається Полярною тому, що вона з`являється в межах градуса від зоряного північного полюса, і тому здається, що вона нерухома на нічному небі.
  • У наш час, через те, що сім зірок Малої Ведмедиці виглядають як маленький ківш, деякі люди називають сузір`я Малої Ведмедиці Маленьким ковшем.

 2. 2

  Скористайтеся зірками-покажчиками, які допоможуть вам знайти Полярну зірку. Хоча Полярна зірка добре видно в північній частині неба на північ від екватора, її може бути складно помітити, особливо якщо ви точно не знаєте, що шукати. Ви можете знайти її за допомогою зірок в інших сузір`ях, службовців покажчиками до Полярної зірки.
  • Найчастіше використовуються зірки-покажчики Мерак і Дубге, дві зірки по краях Великого Ковша, на протилежне стороні від його ручки. Слідуючи цим зіркам у напрямку горла Великого Ковша, ви зможете знайти Полярну зірку.
  • У нічний час, коли Великий Ківш знаходиться нижче лінії горизонту, наприклад в ранні години восени, ви можете знайти Полярну зірку, накресливши лінію уздовж зірок у східній частині Великого Квадрата Пегаса - Альгеніба і Альферац (що є насправді частиною галактики Андромеда), і зірки каф на правій стороні W-образного сузір`я Кассіопеї.

Метод 2 з 6: Знаходження вашої широти (Північна півкуля)

 1. 1

  Знайдіть Полярну зірку. Скористайтеся одним із методів з використанням зірок-покажчиків.

 2. 2

  Визначте кут в градусах між положенням Полярної зірки і північним горизонтом. Найточніший спосіб зробити це - скористатися квадрантом або секстантом, який дозволить вам прочитати кут на викривленій частині приладу. Цей кут дорівнює вашій широті на північ від екватора.
  • Якщо у вас немає квадранта або секстанта, ви можете дізнатися зразкове значення кута, простягнувши кулак до горизонту і накладивйте кулак на кулак, поки не доберетеся до Полярної зірки. Ваш протягнутий кулак становить приблизно 10 кутових градусів.

Метод 3 з 6: Знаходження Півдня (Північна півкуля)

 1. 1

  Знайдіть сузір`я Оріон. Сузір`я Оріон, Мисливець, нагадує вигнуті пісочний годинник. Зірки Бетельгейзе і Беллатрикс утворюють його плечи- зірки Сайф і Ригель - коліна (або ступні). Три зірки в середині, Альнітак, Альнілам і Мінтака утворюють пояс Оріона.
  • У Північному полушаніі Оріон бачимо в основному взимку і ранньою весною, але може бути помітний пізно вночі восени або перед світанком влітку.

 2. 2

  Якщо зможете, знайдіть меч Оріона. Шукайте одну порівняно яскраву, одну тьмяну і одну розпливчасту зірки, що звисають з Альнілама, середньої зірки в поясі Оріона. Вони утворюють меч Оріона, який вказує на південь.
  • Розпливчаста "зірка" - це насправді Велика Туманність Оріона, зоряні ясла, де формуються нові зірки.

Метод 4 з 6: Знаходження Півдня (Південна півкуля)

 1. 1

  Знайдіть Південний Хрест. Хоча біля Південного зоряного полюса і є зірка, Сигма Октанта, вона занадто тьмяна, щоб бути корисною в знаходженні півдня. Замість цього, шукайте яскраве сузір`я Південного Хреста, що складається з чотирьох зірок, що утворюють кінці горизонтальної та вертикальної частини хреста.
  • Південний Хрест - настільки видатне сузір`я, що воно зображено на прапорах Австралії та Нової Зеландії.

 2. 2

  Проведіть лінію вздовж зірок, що утворюють вертикальну частину хреста. Вона вкаже на південь.


  • Накресливши лінію уздовж двох зірок поперечини, ви знайдете на ній Альфу Центавра, найближчу зірку до Землі після сонця. (Ця зірка також зображена на прапорі Австралії, але не Нової Зеландії.)

Метод 5 з 6: Знаходження сходу чи заходу (Небесний екватор)

 1. 1

  Знайдіть сузір`я Оріона. Як було зазначено вище, торс сузір`я виглядає як вигнуті пісочний годинник

 2. 2

  Знайдіть саму праву зірку в поясі Оріона. Ця зірка, Мінтака, сходить і заходить в межах градуса від істинного сходу чи заходу.

Метод 6 з 6: Finding Direction By Following a Star`s Position (Anywhere)

 1. 1

  Застроміть в землю 2 кілочка. Кілочки повинні знаходитися на відстані близько метра один від одного.

 2. 2

  Виберіть будь-яку зірку, яку видно на нічному небі. Для цього можна використовувати будь-яку зірку, але краще буде вибрати зірку яскравішою.

 3. 3

  Вирівняйте зірку з верхівками обох кілочків.

 4. 4

  Зачекайте, поки зірка вийде з вирівняного положення з кілочками. Обертання Землі із заходу на схід приводить в загальному випадку до обертання зірок зі сходу на захід. Те, куди перемістилася зірка по відношенню до її початкового стану, де ви зафіксували її, вкаже на той напрямок, куди ви дивитеся.
  • Якщо зірка піднялася, ви дивитеся на схід.
  • Якщо зірка опустилася, ви дивитеся на захід.
  • Якщо зірка зрушила наліво, ви дивитеся на північ.
  • Якщо зірка зрушила направо, ви дивитеся на південь.

Поради

 • Полярна зірка - одна з 58 зірок, які використовуються в навігації по зірках авіаторами та навігаторами в усьому світі. У деяких версіях списку Полярна зірка відсутня, оскільки її практично фіксоване положення дозволяє їй допомагати навігаторів знаходити широту без необхідності знання положення якої-будь іншої зірки.
 • Великий Ківш, відомий в Англії як "Плуг" або "Телега Чарльза", є частиною більшого сузір`я Велика Ведмедиця. Її можна використовувати для знаходження не тільки Полярної, але й інших зірок. Якщо провести лінію уздовж зірок-покажчиків Мерак і Дубге за Малу Ведмедицю, то вона приведе до яскравої зірки Регулу в сузір`ї Лева. Провівши дугу від зірок на ручці ковша, ви знайдете яскраву зірку Арктур в сузір`ї Волопаса, а потім яскраву зірку Спіка в сузір`ї Діви.

Попередження

 • Інструкції по знаходженню спрямування з використанням опорних зірок поступово застаріє у зв`язку з прецессией земної осі, яка положення, в якому знаходиться північний і південний полюси Землі. Це призведе до того, що деякі зірки перемістяться ближче до Небесного північного або південного полюса. Полярна зірка буде Північній лише ще кілька сотень років, так як Полярна зірка рухається в напрямку сузір`я Цефей. Інструкції по знаходженню вашого напряму по зміні положення зірки будуть працювати і з плином часу, поки Земля продовжує обертатися з заходу на схід.