Як гідно пережити звільнення

Ваш начальник запрошує вас в офіс, закриває двері і каже: "... нас не влаштовує те, як ви працюєте на цій посаді, тому ми прийняли рішення про звільнення. Звільніть робоче місце і отримаєте розрахунок у бухгалтерії." Як же справитися з цією ситуацією, не впустивши своєї гідності?

Кроки

 1. 1

  Дайте собі хвилину (або п`ять) на те, щоб прийти в себе після шоку і зберіться з думками. Зробіть вдих. Якщо вам хочеться заплакати, будь ласка - це не змінить ситуації, але, можливо, допоможе вам краще її подолати, виплеснув свої емоції.

 2. 2

  Сприймайте ситуацію правильно. Можливо, ваше перше спонукання - вважати себе поганим працівником, людиною і взагалі невдахою, але це всього лише голос паніки. Замість цього скажіть собі: "Я виконував невідповідну для себе роботу". Це важливо: робота не винна і ви не винні, саме поєднання роботи і вас не спрацювало. Так що не соромтеся ситуації. Існують мільйони причин, чому робота не виходить, і жодна з них не має на увазі 100% вашої провини.

 3. 3

  Не старайтесь змінити рішення. Вас може відвідати спокуса просити дати вам ще один шанс, але слід встояти перед ним. Рішення прийнято і майже завжди безповоротно. Благання лише послаблять вашу здатність до подальших переговорів.

 4. 4

  Ведіть переговори щодо умов свого звільнення. Роботодавець не хоче зайвих проблем, зокрема, заслужити погану репутацію. Так що ось, про що ви можете домовлятися:
  • Домовтеся про те, як роботодавець буде відповідати, в разі звернення до нього за рекомендацією. Найбезпечніший варіант його відповіді: "Так, він працював у нас співробітником, але в нашій організації діє політика нерозголошення оцінки діяльності".
  • Попросіть щедру компенсацію. Вимагайте виплати відпускних та лікарняних, а також такої компенсації, на яку, на вашу думку, вони можуть бути згодні - між місячної та тримісячної зарплатою. Можливо, вам не заплатять стільки, скільки ви попросите, але це гарний початок переговорів.  • Попросіть роботодавця продовжити на якийсь період дію ДМС.
  • Попросіть допомоги у пошуках нової роботи. Деякі роботодавці пропонують послуги фірм з працевлаштування. Якщо ні, запитайте, які організації вам могли б порекомендувати для пошуку роботи. Можливо, у них є інформація про вільні вакансії.

 5. 5

  Звільняйтеся з почуттям власної гідності. Не чекайте закінчення робочого дня - зберіть речі на робочому місці і йдіть. Якщо вас зупинятимуть колеги, щоб попрощатися, ввічливо подякуйте їх, але не стрясати стіни криками з приводу того, що з вами тільки що трапилося. Ніколи не кажіть нічого поганого ні про начальника, ні про компанію - спаліть всі мости, щоб вас не переслідували образи.

 6. 6

  Відразу ж повідомте про подію родині. Навіть якщо ви ще відчуваєте шок і сором, скажіть своїй сім`ї про те, що сталося і обговоріть, як ви можете все разом з цим впоратися. Незважаючи на те, що ваші рідні теж зазнають шок і неприємні почуття, в довгостроковій перспективі вам буде простіше почати робити подальші дії разом.

 7. 7

  Дайте собі час на відновлення. У вас буде спокуса тут же почати пошуки нової роботи, але потрібно дати собі час пережити те, що трапилося, позбавитися від сорому і паніки і почати ясно мислити. Візьміть пару тижнів на те, щоб провести його з сім`єю і сконцентруватися на подальші плани.

 8. 8

  Усвідомте, що це не кінець шляху. Незважаючи на те, що це іноді буває складно, не варто думати про те, що разом із звільненням з роботи у вас закінчилася вся жизнь. Почніть розглядати ситуацію, як поворотний момент на шляху до змін на краще. Звичайно, це непростий час, але саме воно може подарувати вам нові можливості.

Поради • Приділіть час тому, щоб розібратися, чи хочете ви залишатися в тій же сфері діяльності або варто спробувати щось інше.
 • Можливо, в перші кілька днів вам будуть постійно дзвонити ваші друзі і колеги, щоб дізнатися, як ваші справи. Утримайтеся від того, щоб з усіма підряд розмовляти. Передайте всім через одного друга, що у вас все гаразд і що ви просто взяли час на перепочинок, а потім в найближчі кілька днів, тижнів або місяців - неважливо - передзвоніть всім.
 • Переконайтеся, що звільнення проведено відповідно до умов вашого трудового договору та трудовим законодавством, в цілому.
 • Будьте відповідальні. Повернувшись додому, відмініть всі покупки, крім найнеобхідніших і сформуйте бюджет у відповідності з тими коштами, що у вас є. Розробіть фінансовий план. Це знизить рівень стресу і утримає вас від того, щоб хапатися за першу-ліпшу роботу.
 • Іноді компенсація при звільненні дається на певних умовах: ви не можете ні з ким обговорювати причини звільнення, не можете обговорювати умови компенсації, не можете негативно відгукуватися про компанії або її керівництві, не можете переходити на роботу до конкурентів і так далі. Якщо ви порушите ці умови, компенсація може бути стягнута з вас назад через суд.
 • Отримайте офіційне письмове підтвердження намірів компанії.
 • Як правило, після повідомлення про звільнення доступ до персонального комп`ютера закривається. Відповідно, (раз ви читаєте цю статтю, вас ще не звільнили) сьогодні, прийшовши на роботу:
  • Відправляйте на свій особистий електронну адресу всю особисту інформацію з комп`ютера, яку ви хотіли б зберегти після звільнення: особисту пошту, приклади робочих матералов, рецепти своїх колег - все, що завгодно. Не відправляйте все це зі свого робочого адреси, зайдіть в особисту пошту і відправте звідти.
  • Зробіть копії всіх файлів, які ви хочете залишити собі (шаблони документів, матеріали по роботі, контакти) і заберіть додому.

Попередження

 • Чиніть опір спонуканню зателефонувати колегам і поскаржитися на компанію і її керівництво.
 • Прийшовши додому, не здумайте зібрати речі і виїхати з міста. Втеча від проблем лише погіршує ситуацію, а крім того переїзд в інше місто без видимої на те причини - червона ганчірка для роботодавців. Краще поновіть своє резюме і розмістіть його на відповідних сайтах.