Як навчити дітей числам від 11 до 20

Після того як діти навчилися дізнаватися числа від 1 до 10, можна переходити до чисел від 11 до 20. Для того щоб зрозуміти ці числа, не вистачає звичайного вміння рахувати і розпізнавати їх. Треба пояснити одиниці і десятки, а також навчити працювати зі складними числами. Всьому цьому важко навчитися. У статті наведено кілька рекомендацій.
Частина 1 з 3: Знайомство з числами від 11 до 20

 1. 1

  Познайомте дітей з кожним окремим числом. Починаючи з 11, розкажіть дітям про кожного числі окремо. Напишіть число на дошці і додайте візуальний приклад, наприклад, якщо ви пишете число 11, намалюйте 11 кольорів, 11 машин або 11 осіб з посмішкою.
  • Це також допоможе дітям можуть зрозуміти концепцію десятків. У другій частині цієї статті десятки описані більш докладно.

 2. 2

  Познайомте дітей з числом 20. Діти легко можуть запам`ятати числа до 20 і перерахувати їх. Допоможіть їм запам`ятати числа, додавайте за раз 2 числа, наприклад від 11 до 12, потім почніть спочатку і до 14 і так далі.
  • Зауважимо, що навчити дітей рахувати і роз`яснити їм значення чисел не одне і те ж. Якщо ви вчите дітей вважати, паралельно слід пояснювати їм поняття чисел, для чого вони потрібні і т.д.

 3. 3

  Вчимося писати числа. Раз вже діти навчилися розпізнавати числа і вміють правильно рахувати до 20, почніть писати цифри. Дайте їм завдання, пов`язані з написанням чисел. Для кращого результату скажіть їм, щоб вони голосно вимовляли числа, які пишуть.

 4. 4

  Числовий ряд. Написавши ряд з чисел від 0 до 20 через рівні інтервали, ви допоможете дітям зрозуміти і представити послідовність чисел.

 5. 5

  Додаємо предмети. Деякі діти краще розуміють тему, якщо пояснити її використовуючи різні предмети, до яких вони можуть доторкнутися. Дайте дітям палички, олівці, кубики, кульки або інші маленькі предмети, нехай вважають, використовуючи їх. Поясніть їм, що вважаючи предмети по одному, вони досягнуть числа, рівного кількості предметів у них в руці.

 6. 6

  Вважаємо за допомогою фізичних вправ. Навчіть дітей рахувати свої кроки (для цієї вправи дуже підійдуть сходи, але вистачає і того, якщо вони просто пройдуть від одного кінця кімнати до іншого). Можна сказати їм, щоб стрибали 20 разів, заодно вважаючи кількість стрибків.
  • Дуже підійде гра в класики. Накресліть на землі 10 квадратиків (класів) і пронумерувати кожен, написавши на ньому число від 1 до 10. Дайте дітям завдання вважати, стрибаючи на кожен квадратик і так до 10, повертаючись ж назад, їм слід порахувати від 11 до 20.

 7. 7

  Закріпіть уроки. Використовуйте кожну можливість, вважайте до 20 і пояснюйте значення кожного числа. Чим більше дітей беруть участь на заняттях, тим краще вони будуть запам`ятовувати.

Частина 2 з 3: Вчимо одиниці і десятки

 1. 1

  Поясніть основне значення одиниць і десятків. Скажіть дітям, що кожне число від 11 до 19 складається з десятки і до нього додаються інші числа. Число 20 складається з двох цілих десятків.
  • Допоможіть дітям зрозуміти урок. Скажіть їм, щоб написали число 11, а поруч вказали з чого складається це число, тобто десяту і одиничну частки, розмістивши їх в окреме коло.

 2. 2

  Рамки. Візьміть 10 порожніх рамок, заповнюйте їх у міру рахунку. Для цього можна використовувати монети або інші маленькі предмети, так само рамки можна накреслити на дошці і там же заповнити.
  • Для більшої ефективності роздайте дітям по десять рамок і 20 однакових предметів. Нехай зберуть число 11: одну рамку заповнять десятьма предметами, а в другу покладуть тільки один предмет. Таким же шляхом, нехай зберуть і інші числа. Можна зібрати числа у зворотному порядку, заповнити рамку предметами і кожен раз прибирати по одному.

 3. 3

  Рисочки і крапки. Покажіть дітям, що замість чисел можна написати рисочки і крапки: рисочки для десятих і точки для одиниць. Покажіть як приклад, що число 15 складається з однієї рисочки і п`яти точок. 4. 4

  Накресліть таблицю у вигляді букви Т. На аркуші паперу накресліть велику Т: в колонці зліва помітите десятий, у правій - одиниці. У лівій колонці послідовно напишіть цифри від 1 до 10, праву залиште порожньою. Далі:
  • В одній колонці намалюйте маленькі предмети, на зразок кубиків: поруч з числом один намалюйте один кубик, поряд з числом 2 два кубика і т.д.
  • Цифру 10 подайте у вигляді десяти маленьких кубиків або однією великою палиці.
  • Колонку, виділену для десятих чисел заповніть паличками і поясніть як ці числа можуть з`єднуватися з іншими числами, створюючи, тим самим, нові цифри.

Частина 3 з 3: Закріплюємо числа від 11 до 12 за допомогою ігор

 1. 1

  Ігри для розвитку пам`яті. Для цього підійдуть пронумеровані від 1 до 20 картки, щоб урок закріпився в пам`яті. Діти повертають карти цифрою вниз і шукають пару для кожної картки.

 2. 2

  Покладіть в коробки різні маленькі предмети. Дайте дітям завдання набрати коробки різними предметами: 11 гудзиків, 12 зерен рису, 13 монет, і так далі. Після цього, разом з ними порахуйте скільки всього предметів в одній коробці і напишіть на кожній коробці відповідне число.

 3. 3

  Читайте книги з картинками. Сьогодні можна придбати книги з картинками, де зображені цифри від 1 до 20. Читайте такі книги разом з дітьми.

 4. 4

  Співайте пісні. Пісні-лічилки в захоплюючій формі допомагають дітям зрозуміти і закріпити дану тему.

 5. 5

  Гра "У кого це число"? Роздайте дітям картки з цифрами від 11 до 20. Потім запитуйте у них - "у кого число 25?" - Чекайте, поки не встане дитина з відповідним числом.
  • Цю гру можна зробити ще цікавіше, ставлячи питання щодо складніше - "у кого число на дві одиниці більше 13-ти?" - Або ж попросити дитину, яка підніметься, розкласти число на десяті і одиниці.

 6. 6

  Дайте дітям можливість виправляти ваші помилки. Вважайте голосно від 1 до 20, заодно допускайте деякі помилки-нехай діти знайдуть, де ви помилилися. Теж саме можна зробити з картками і поряд з чисел.

 7. 7

  Нехай діти працюють вручну. Виберіть двох дітей. Дайте одному з них роль цифри 10 - він чи вона має підняти обидві руки вгору і показати 10 пальців. Друга дитина грає роль одиниць - він чи вона має підняти пальці відповідно до числа, яке ви назвете.

 8. 8

  Місце для кожної цифри. Для кожної цифри від 11 до 20 змайструєте місце. Місце або парту числа 11 відзначте, написавши на ній 11 і додавши картинку з 11 предметів. Виконайте те ж саме і з іншими числами. Дозвольте дітям самим підібрати місця для цифр.


Поради

 • Постарайтеся зробити ці уроки максимально веселими і цікавими: діти вчаться краще, якщо піднести предмет в ігровій формі. Це краще, ніж вони будуть слухати суху теорію.
 • Запам`ятайте, що до кожної дитини індивідуальний підхід: деякі краще розуміють, якщо показати наочні картинки, інші більше люблять чіпати все руками. Приготуйте різні програми викладання.