Як зменшити тривожність дітей з особливими потребами в школі

Похід в школу може викликати тривогу у будь-якої дитини, але для дітей з особливими потребами тривоги, пов`язані зі школою, зустрічаються дуже часто. Такі діти можуть не розуміти для чого ходити в школу, долати труднощі навчання, страждати від нервозності навчального процесу або відчувати себе самотніми і відірваними від своїх однолітків. Зменшення такий, пов`язаної зі школою, тривожності у дітей з особливими потребами, виявлення причини тривоги і прийняття превентивних заходів - завдання для спільної роботи вчителів та батьків. Давайте почнемо з кроку 1, щоб розібратися більш докладно.
Частина 1 з 2: Визначення причини тривожності

 1. 1

  Зрозумійте, що шкільні тривоги дітей можуть бути пов`язані з їх особливостями."Особливі потреби" - це загальний термін, який відсилає нас до величезної кількості розумових і поведінкових характеристик. Тривоги дитини з обмеженими інтелектуальними можливостями можуть сильно відрізняться від тих, які відчуває дитина з аутизмом. Таким чином, дуже важливо при спробі вирішення проблеми брати до уваги конкретні характеристики конкретної дитини.
  • Діти з обмеженими інтелектуальними можливостями: Коефіцієнт IQ у таких дітей зазвичай знаходиться в діапазоні від 50 до 75 (при середньому значенні 100). Це означає, що вони відчувають труднощі з навчанням і спілкуванням з однолітками. Вони повинні докладати більше зусиль, ніж їх однокласники, що може спричинити за собою розчарування і низьку самооцінку, а це, у свою чергу, викликає почуття тривоги.
  • Діти з СДУГ: Діти з синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю відчувають труднощі з концентрацією, зосередженістю на певному завданні і старанністю. В результаті, вони часто дратують вчителів своєю поведінкою, що призводить до проблем у відносинах дитина - учитель. В результаті чого, вони можуть відчувати себе нещасними і переживати з приводу школи.
  • Діти з порушеннями здібностей до навчання: Діти, які відчувають проблеми з читанням, математикою або листом часто нездатні засвоювати інформацію тим же способом, що і їх однолітки, але це іноді залишається непоміченим. У таких випадках дитина не отримує необхідної йому додаткової підтримки, і в результаті відстає, що також призводить до тривог і низької самооцінки.
  • Діти з аутизмом: Діти з аутизмом мають проблеми із спілкуванням і розумінням суспільних норм. Ця особливість часто дратує вчителів і призводить до почуття тривоги у дитини.
  • Діти з розладами поведінки: Діти з розладами поведінки схильні до суспільно небезпечної манері поведінки, агресивних дій по відношенню до оточуючих і відмови слідувати правилам. У таких дітей багато проблем в школі, в результаті - труднощі, посилені поганою поведінкою.

 2. 2

  Визначте конкретні симптоми тривожності у дитини. Маючи справу з тривожністю, пов`язаної зі школою, прагнете до чіткого розуміння причин, які викликають негативні емоції у дитини, і дізнайтесь, як він / вона їх висловлює. Дуже легко прийняти тривожність за погану поведінку, яке неприпустимо для будь-якого з нас. Деякі загальні прояви тривоги включають:
  • Напади поганого самопочуття або болю в животі в неділю увечері і в понеділок вранці перед школою.
  • Сльози або напади люті перед школою або під час занять.
  • Поганий настрій або постійне небажання йти в школу.
  • Погана поведінка все більше погіршується в міру наближення шкільних занять.
  • Нав`язливе поведінку - відмова відпускати батьківську руку, ногу або талію.
  • Маніпуляції, такі як плач, надмірні спалахи гніву, агресивної поведінки або заподіяння собі болю з метою відмови від походу в школу.

 3. 3

  Поговоріть з вчителями. Гарна ідея поговорити з учителем і поспостерігати як вони взаємодіють з вашою дитиною в класі. Дуже важливо мати налагоджену зв`язок між батьком і вчителем при роботі з дитиною з особливими потребами.
  • Вчителі можуть пролити світло на щоденні звички вашої дитини, про які ви навіть не підозрювали. Вони, можливо, помічали, в яких випадках справа доходить до дитячих переживань, і можуть дати конструктивні поради як допомогти дитині вдома з навчанням.
  • З іншого боку, вчитель виграє від вашого розуміння, а ви розповісте, в яких спеціальних умовах потребує ваша дитина і відповісте на можливі питання.
  • Також можна поговорити з директором школи та іншими вчителями, щоб усі, хто контактує з вашою дитиною, були обізнані про його особливості, і знали як допомогти йому належним чином.

 4. 4

  Поспостерігайте за поведінкою дитини в класі. Попросіть вчителя, щоб вам дозволили бути присутнім на уроці і спостерігати за поведінкою дитини. Це допоможе розпізнати джерела неспокою для вашої дитини.
  • Майте на увазі, що у вашій присутності дитина може поводитися по-іншому. Краще всього, якщо ви будете сидіти на останній парті або за перегородкою, щоб дитина не знала про вашій присутності.
  • Зверніть увагу як дитина реагує на запитання і завдання вчителя, спостерігайте як він / вона взаємодіє з іншими дітьми (і взаємодіє взагалі) і постарайтеся визначити моменти, коли він зосереджений або навпаки починає відволікатися.
  • Непогано було б поспостерігати за іграми в шкільному саду, адже тривожність може бути і не пов`язана з навчанням, а мати соціальні аспекти взаємодії з іншими дітьми в школі.

Частина 2 з 2: Як впоратися з тривогою 1. 1

  Адаптуйте шкільні заняття до індивідуальним здібностям дитини. Одними з основних причин шкільних тривог є розчарування і низька самооцінка при труднощі з засвоєнням такої кількості матеріалу, щоб не відставати від своїх однолітків. Тому дуже важливо знайти ту швидкість і техніку навчання дитини, при якій він не буде відчувати тиску.
  • Участь у шкільних заняттях, в яких він може повністю розібратися, підвищить самооцінку і допоможе зробити відвідування школи більш радісним для дитини. Це винятково важливо для дітей з обмеженими інтелектуальними можливостями і дітей з порушенням здібностей до навчання, які виконують роботу набагато краще, коли можуть працювати у власному темпі.
  • Проте, вчитель може розробити окремі завдання для вашої дитини, в деяких випадках буде необхідно заручиться підтримкою асистента, який може сидіти з дитиною в класі і ходити з ним на заняття. Найчастіше це необхідно дітям з СДУГ, які можуть отримати величезну користь, якщо хтось буде допомагати їм зосередитися в процесі роботи.
  • Це дозволить вашій дитині отримати індивідуальну увагу, якого він заслуговує, не затримуючи іншу частину класу.

 2. 2

  Винагороджуйте хорошу поведінку позитивним підкріпленням. Похвала і нагорода за гарну поведінку будуть творити чудеса зі шкільними тривогами вашої дитини. Існує кілька способів похвали, які ви можете спробувати:
  • Відмінний шлях для заохочення зразкової поведінки - використання зоряної карти, це просто і зрозуміло для дитини. За кожен день, який дитина провела в школі без зауважень, виконав усі домашні завдання і не влаштував істерику у шкільних воріт, він отримує золоту зірку. За цілий тиждень золотих зірок (ви можете вибрати мету на свій розсуд) дитина отримує більш вагоме винагороду, наприклад, морозиво або невелику іграшку.
  • Використовуйте словесні позитивні закріплення, хвалячи дитини за прояви старанності або виконані завдання, незалежно від їх розміру. Кажете, яку велику роботу проробив дитина, поаплодуйте йому або винагородите наклейкою. Сподіваємося, це надихне його намагатися і далі.
  • Такий метод може бути виключно корисним для дітей з аутизмом, оскільки допоможе їм зв`язати хорошу поведінку з нагородою, навіть, якщо вони не можуть повною мірою зрозуміти, чому ви чекаєте від них виконання певного завдання або дії.

 3. 3

  Будьте тверді і наполегливі. Навіть якщо це буде дуже важко, важливо бути наполегливим і твердим з дитиною, не сердьтеся і не кричіть. Діти потребують кордонах, і їм не повинно бути дозволено маніпулювати вчителями або батьками за допомогою поганої поведінки, щоб домогтися свого.
  • Не дозволяйте дитині не ходити до школи, і не робіть за нього домашні завдання тільки тому, що він плаче або влаштовує істерики. Замість цього, знайдіть час, щоб опуститися до його рівня і з`ясувати, чому він так чинить опір. М`яко поясніть чому потрібно ходити до школи і скажіть, що його успіхи роблять вас щасливими.
  • Коли дитині дозволяють влаштовувати істерики або погано себе вести, це сигналізує йому, що з поведінкою все нормально, і можна вести себе так, щоб отримати бажане. Це тільки погіршує становище.
  • Це особливо важливо для дітей розладами поведінки або з СДУГ, які, втомлюючи вчителів і батьків руйнуючим і агресивною поведінкою, домагаються того, чого хочуть. Твердість і наполегливість разом із заохоченням за хорошу поведінку - найкращий спосіб достукатися до таких дітей.

 4. 4

  Проводьте час разом з дитиною, допомагайте виконувати шкільні завдання. При вирішенні проблеми шкільної тривожності у дітей з особливими потребами, дуже важливо підтримувати їх і робити все можливе, щоб школа стала для них приємним і безпечним місцем.
  • Ви можете робити разом з дитиною його домашні завдання, докладно опрацьовуючи їх. Спробуйте зробити це заняття радісним для дитини - придумайте риму або гру, щоб йому було легше запам`ятати інформацію і хваліть за кожне виконане завдання.
  • Коли ви займаєтеся разом з дитиною, ви отримуєте можливість визначити, які моменти доставляють йому особливі труднощі, чи то це запам`ятовування слів, виконання завдань з математики або просто необхідність зосередитися. Після визначення слабких місць, ви можете працювати над конкретною проблемою, доповнюючи шкільні заняття практикою будинку.
  • Це дуже важливо для дітей з порушеннями здібностей до навчання, які часто володіють неабияким інтелектом, але не засвоюють інформацію загальноприйнятим чином.

 5. 5

  Допоможіть дитині зв`язати школу з позитивними емоціями. Відмінний спосіб зв`язати школу з приємними почуттями це рольові ігри. Нехай дитина уявить себе вчителем, а ви грайте учня, для розігрування інших ситуацій використовуйте ляльок або маленькі іграшки.
  • Ігри такого роду можуть бути виключно корисні, коли потрібно з`ясувати причини дитячих страхів. У процесі гри дитина може сказати або зробити щось, що приверне увагу до певних переживань чи ситуацій - будь то самотність під час обіду або проблеми з учителем.
  • По можливості залучайте та інших дітей до участі у виставах, це можуть бути однокласники або брати і сестри. Попросіть їх зображати старанне поведінка, щоб дитина з особливими потребами міг спостерігати, приймати участь і вчитися. Надалі він або вона зможе змоделювати таку поведінку в школі і вдома.
  • Формування зв`язку між школою і почуттям щастя є важливим для дітей з будь-якого роду обмеженнями, чиї тривоги з приводу школи можуть бути пов`язані з негативними емоціями, що мають відношення до школи в поточний момент, наприклад, страх перед розлукою з батьками, гнів через складність розуміння шкільної програми, небажання знаходиться в замкнутому просторі або почуття самотності через відсутність ототожнення себе з іншими дітьми.


Поради

 • При навчанні на дому використовуйте яскраві, привабливі книги або іграшки, щоб утримувати увагу дитини.