Як визначити справжній північ

Чи знаєте ви, що більшість компасів насправді не вказує на Північний полюс? Це правда! Фактично, більшість компасів вказує в напрямку магнітної півночі, місця в Арктиці, яке близьке (але не те ж саме) до Північного полюса. У звичайних, повсякденних ситуаціях часто ігнорується ця незначна різниця, але, якщо ви будете пробиратися по диких місцях, то це може призвести до неприємностей. На щастя, знайти істинний північ (напрямок, яке вказує у бік Північного полюса) можна по-різному: як за допомогою сучасного комп`ютера, так і за допомогою сонця, місяця і зірок.

Метод 1 з 2: Налаштування компаса з урахуванням відміни

 1. 1

  Знайдіть місцеве схилення від Національного центру геофізичних даних (NGDC). Одна з причин, чому буває різниця між істинним і магнітним північчю (настільки важке завдання для навігаторів) полягає в тому, що вплив на компаси може змінюватися з плином часу. Дане явище називається відміною - оскільки магнітне поле Землі коливається, кількість градусів, на яке компас "віддаляється" від істинного півночі, зміщуватися відповідно. Таким чином, щоб точно налаштувати свій компас з урахуванням цього впливу, вам знадобиться останнє значення відмінювання для вашого місця розташування.
  • На щастя, Національний центр геофізичних даних (NGDC) удосконалює значення глобальних відмін. На сайті NGDC ви можете ввести своє поточне місце розташування, щоб отримати останні значення відмінювання доступні для вашого регіону. [2]

 2. 2

  Крім того, знайдіть своє схиляння на карті. Деякі фізичні карти також включають значення відмінювання для області, яка відображається на карті. Найбільш імовірно, що топографічні карти включать цю інформацію, хоча вона може бути також і на інших типах карт. Якщо ви збираєтеся орієнтуватися за допомогою карти і компаса, спробуйте перевірити умовні знаки на карті, щоб побачити, чи містить карта точні дані про відміну.
  • Однак враховуйте, що нахил з часом змінюється, таким чином, старі карти можуть швидко застарівати. [Для самих точних значень використовуйте недавно опубліковану доступну карту.

 3. 3

  Знайдіть магнітну північ на своєму компасі. Після того, як дізнаєтеся наскільки "віддаляється" компас від істинного півночі, буде не важко пристосуватися до цього невідповідності. Почніть з пошуку магнітної півночі. Тримайте компас горизонтально і рівно перед собою. Якщо у компаса є магнітна стрілка (зазвичай тонка червона стрілка в плоскій нижній частині компаса, направте її вперед. Спостерігайте рух стрілки компаса. Коли стрілка компаса зупиниться, зверніть увагу на її напрямок. Це буде вісь: північ-південь.
  • У більшості сучасних компасів компасна стрілка наполовину червона і наполовину біла. У цьому випадку, червоний кінець стрілки вказує на північ.

 4. 4

  Поверніть направляючу стрілку так, щоб вона вказувала перед вами. Якщо ви орієнтуєтеся по компасу, як правило, на цьому етапі можна налаштувати панель компаса, щоб напрямок вашого руху вперед збігалося з магнітною стрілкою. У цьому випадку, оскільки ми хочемо знайти північ, необхідно повернути панель так, щоб "С" (і широка стрілка під ним) були прямо перед нами.
  • Зверніть увагу, що це магнітний північ, чи не істинний північ - нам все ще потрібно відрегулювати схилення.

 5. 5

  Відрегулюйте схилення. Повертайтеся до тих пір, поки стрілка компаса НЕ вирівняється з направляючою стрілкою на панелі (і, отже, з магнітною стрілкою). Зараз ви стоїте у напрямку магнітної півночі. Щоб знайти істинний північ, поверніть панель на ту ж величину і напрямок, що і значення магнітного відхилення. На більшості компасів є індикаторні мітки, які допоможуть це зробити. Потім збудуйте свою стрілку компаса і свою направляючу стрілку на одну лінію, повертаючи своє тіло. Тепер ви повинні дивитися в бік дійсної півночі!
  • Наприклад, припустимо, що ми спочатку отримали значення відмінювання 14 В для області, де ми знаходимося. Якщо ми стоїмо в напрямку магнітної півночі, ми б повернули нашу панель на схід на 14 (в даному випадку, за годинниковою стрілкою). Потім ми б повернули ліворуч (на захід), щоб вирівняти стрілку компаса з направляючою стрілкою, стоячи обличчям у напрямку дійсної півночі (14 захід від магнітної півночі).

Метод 2 з 2: Знаходження дійсної півночі без компаса

У північній півкулі

 1. 1

  Використовуйте рух сонця. Якщо у вас немає компаса, не хвилюйтеся - істинний північ і раніше можна знайти за допомогою природних підказок. Наприклад, знаючи, що сонце встає на сході і сідає на заході, можна, скориставшись цією інформацією, отримати приблизне уявлення, де знаходиться північ. Відразу після сходу сонця, воно повинно знаходиться праворуч від вас, тоді ви будете дивитися особою на північ - а незадовго до заходу сонця, воно повинно знаходиться по ліву сторону. Опівдні сонце буде прямо вказувати на південь, так що, повернувшись до нього спиною, ви знайдете північ.
  • Один з найбільш точних способів дізнатися напрям на "північ" - це використовувати палицю в якості свого роду сонячних годин. Розташуйте палицю або жердину, яка піднімається на кілька сантиметрів від землі і зверніть увагу на тінь, яку вона утворює на землі. Зачекайте приблизно 15 хвилин, а потім відзначте нове місце розташування тіні. Встаньте лівою ногою на першій позначці, а правою ногою на другий. Ви будете дивитися більш-менш в напрямку дійсної півночі, незалежно від відміни і місця, де ви знаходитесь.

 2. 2

  Використовуйте аналоговий годинник. Один простий фокус для знаходження дійсної півночі полягає в використання стрілки неелектронних годин. Для початку, зніміть годинник і тримайте їх у руці, направивши годинниковою стрілкою вперед. Поверніться так, щоб годинна стрілка була спрямована в бік сонця. Знайдіть точку посередині між годинниковою стрілкою і відміткою 12:00 у верхній частині циферблата. Вона буде вказувати уздовж осі північ-південь.
  • Припустимо, наприклад, що зараз 16:00. Середина між 16:00 і 12:00 - 14: 00- тому, якщо ми вкажемо годинниковою стрілкою у бік сонця, вісь північ-південь буде трохи менше, ніж на чверть обороту зліва. Так як зараз друга половина дня і сонце сідає на заході, ми можемо зробити висновок, що північ буде за нами, якщо ми будемо стояти в напрямку позначки 14:00.
  • Не забувайте компенсувати літній час! Якщо у вас годинник з поправкою на літній час, використовуйте позначку 1:00, а не 12:00 і продовжуйте як звичайно.

 3. 3

  Шукайте підказки у природи. Певні природні організми (особливо рослини і дерева) можуть дати підказки про те, в якому напрямку знаходиться північ. Однак внесемо деяку ясність, що ці правила дуже "неточні" і не завжди працюють, тому, по можливості, краще користуватися іншими способами. Насамперед наводимо кілька прикладів того, на що потрібно звертати увагу:


  • Мох: може бути товще на південній стороні дерев через більшої кількості сонячного світла.
  • Дерева: кора може бути тьмяного кольору і гілки можуть витягуватися вище до неба на північній стороні через меншої кількості сонячного світла.
  • Мурахи: мурашники, як правило, на південній стороні природних об`єктів, де сонце тепліше.
  • Сніг: сніг може танути швидше на південній стороні дерев та каміння, де більше сонячного світла.

 4. 4

  Скористайтеся Полярною зіркою. Неймовірно просто знайти північ вночі, якщо знати де шукати. Полярна зірка (також називається Північною зіркою) майже ідеально збігається із земним північним полюсом, так що, якщо зможете її знайти, ви точно дізнаєтеся, де знаходиться істинний північ. Знайти Полярну зірку можна по-різному, але найпростіший спосіб, як правило, полягає в пошуку сузір`я Великої Ведмедиці - двох зірок в кінці частини "ковша", які вказують безпосередньо на Полярну зірку.
  • На жаль, Полярну зірку не видно з південної півкулі, так що орієнтуватися по ній можна тільки на північ від екватора.

 5. 5

  Скористайтеся місяцем. Місяць, як і Сонце, рухається по небу в напрямку схід-захід. Це означає, що ви можете використовувати положення Місяця, щоб вночі зорієнтуватися і визначити справжній північ. На початку ночі місяць повинна знаходиться праворуч від вас, тоді ви будете дивитися на північ-в кінці ночі місяць повинна знаходиться по ліву сторону від вас. Коли місяць знаходиться у своїй найвищій точці на небі, вона приблизно вказує на південь, так що поверніться до неї спиною, щоб знайти північ.
  • Якщо Місяць у вигляді півмісяця, ви можете подумки провести лінію через її роги до горизонту, щоб знайти південь, потім відверніться від неї і знайдете північ. Це працює найкраще, коли Місяць знаходиться високо в небі.

У південній півкулі

 1. 1

  Використовуйте рух сонця. Пошук півночі трохи відрізняється на південь від екватора через те, що світло від сонця, місяця і зірок проходить в південній півкулі під іншим кутом, не таким як у північній півкулі. Наприклад, хоча сонце і раніше встає на сході і заходить на заході в південній півкулі, опівдні воно вказує на північ, а не на південь.
  • Це означає, щоб знайти північ опівдні, потрібно дивитися перед собою, там і буде північ, незважаючи на те, що сонце і раніше має залишатися праворуч від вас відразу після його сходу і по ліву сторону відразу після його заходу.

 2. 2

  Використовуйте аналоговий годинник. Через те, що в південній півкулі сонце проходить по північній дузі (а не по південній), напрями для пошуку півночі по годинах будуть назад протилежними. Направте позначку 12:00 на годиннику до сонця, потім знайдіть смужку, яка відзначає половину між 12:00 і часовою стрілкою. Вона являє собою осі північ-південь.
  • Наприклад, якщо зараз 18:00, то наша вісь північ-південь проходила б на годиннику через позначки 3:00 і 9:00. Так як зараз вечір, ми знаємо, що сонце знаходиться в західній половині неба. Таким чином, коли відмітка 12:00 вказує на сонце, 3:00 вкаже приблизно на істинний північ.

 3. 3

  Скористайтеся вночі Південним Хрестом. У південній півкулі немає зручної зірки, що вказує на північ, як Полярна зірка, щоб спростити орієнтування. Найближчим еквівалентом є сузір`я під назвою Південний хрест, яке обертається щільно навколо небесного південного полюса. Для точного визначення півдня знайдіть Південний Хрест і намалюйте лінію прямо вниз до горизонту. Вона буде вказувати приблизно на південь, так що поверніться до неї спиною, щоб знайти північ.
  • Найпростішим способом знайти Південний Хрест є використання покажчиків - дві яскраві зірки на південному небі, що вказують безпосередньо на нього. Покажчики можна знайти у білій, плямистої смужці, це - Чумацький шлях, яку часто видно в місцях, де слабке освітлення або його немає зовсім.

 4. 4

  Скористайтеся місяцем. У південній півкулі місяць раніше рухається зі сходу на захід, як сонце. Тим не менш, у своїй вищій точці на небі вона вказує на північ, а не на південь. Це означає, що напрями для орієнтування по півмісяця поміняються місцями - лінія, що проходить через роги півмісяця до горизонту буде вказувати приблизно на північ, а не на південь.