Як судити дебати

Дебати проводяться в рамках шкільних занять і змагань. Крім того вони можуть бути частиною політичного процесу, в якості політичних дебатів перед виборами. Щоб судити дебати вам необхідно знати базовий формат і розуміти вашу роль в якості судді.

Кроки

 1. 1

  Дізнайтеся основи дебатів і термінологію. Дебати - це структурований суперечка або дискусія. Команди по черзі виголошують промову, в якій вони представляють свою точку зору і доводять неспроможність позиції опонента. Хоча учасники можуть показувати свої емоції, все ж вони повинні утриматися від криків і грубості відносно супротивників і аудиторії.
  • Кожна сторона повинна представити і довести свою точку зору. Команди твердження повинні захищати певну думку або резолюцію. Команда спростування повинна вступити з ними суперечка і довести зворотне. Іноді команди не знають, яка їх роль доти, поки не почнуться дебати.
  • Кожна сторона має право висловити свою думку і повинна вислухати контраргументи свого супротивника. Не можна приводити нові аргументи або докази протягом відповідного виступу опонента.
  • Деякі дебати можуть проводитися у формі перехресного опитування, коли одна сторона може задавати питання інший. Немає жодних обмежень на питання, які можуть бути задані, доти поки учасники дотримуються правил пристойності.

 2. 2

  Визначте тип дебатів, які ви збираєте судити. Приклади: Лінкольн-Дуглас, Парламентські, Громадський диспут і Політичні (командні) дебати. З`ясуйте, до якого типу відносяться дебати, які ви збираєтеся судити, щоб належним чином контролювати час і правила.  • Дебати формату Лінкольн-Дуглас надають одній команді викласти свою позицію, а потім інша команда піддає її перехресному опитуванню. Потім команда 2 виступає, а команда 1 задає питання.
  • Парламентський формат: Прем`єр-міністр (аргументи за), Лідер Опозиції (аргументи за), Член Уряду (аргументи за), Член Опозиції (аргументи за), Лідер Опозиції (аргументи проти) і Прем`єр-міністр (аргументи проти).
  • Громадський диспут являє собою чергування аргументів команд. Однак, між раундами є період, званий перехресний вогонь, коли кожен спікер під час раунду може поставити запитання іншому спікеру.
  • Політичні дебати (або командні дебати) надають кожній команді виступати два рази, спочатку вони представляють свої аргументи. Потім вони спростовують точку зору супротивника.

 3. 3

  Регулюйте виконання правил. Дебати можуть проводитися в якості шкільного змагання, турніру або завдання для класу. У кожному типі можуть бути свої правила та керівництва. Прочитайте їх, перш ніж почати. Однак, існують деякі загальні правила та обов`язки, яким має слідувати кожен суддя.
  • Не давайте ніяких коментарів в ході дебатів. Поділіться цією інформацією по завершенні дебатів. Особливо, якщо ви судите турнір або змагання.


  • Контролюйте час виступу. На кожен виступ дається певна кількість часу. Не дозволяйте виступаючим перевищувати заданий ліміт. У деяких випадках, виступаючі можуть закінчити пропозицію, але не більше того.
  • Учасники не вправі отримувати допомогу ззовні. Не дозволяйте їм перемовлятися з тими, хто не входить в їхню команду або користуватися електронними пристроями в ході дебатів.

 4. 4

  Ретельно слухайте. Робіть записи, що стосуються аргументів кожної команди. Відзначайте сильні і слабкі сторони. У деяких випадках вам видадуть робочий журнал або бюлетень. В іншому випадку, візьміть свій зошит.
  • Відзначайте випадки, коли аргумент упущений. Одна зі сторін може уявити слабкий аргумент, але якщо інша команда не спростувала його, цей аргумент для команди-відповідача втрачений. У цьому випадку, "очко" йде команді, яка висунула аргумент, неважливо наскільки непереконливим він був.
  • Оцініть доказ. Під час виступу учасників, вони повинні цитувати джерела, які вони використовували. Якщо щось здасться вам недостовірним, непридатним або застарілим, відзначте це у своєму зошиті. У деяких випадках ви можете попросити учасника про підтвердження свого докази.
  • Відзначайте будь-які помилкові висновки. Помилкові висновки - це аргументи, які можуть звучати логічно, але насправді такими не є. Якщо ви не розбираєтеся в різних типах помилкових висновків, дізнайтеся про них більше перед дебатами.

 5. 5

  Виберіть переможця. Суддівство на дебатах - вкрай суб`єктивна річ. Однак, важливо не допустити, щоб особиста упередженість або подання з даного питання якимось чином вплинули на ваш вибір.
  • Вирішіть, хто надав найбільш логічні доводи. Деякі команди надають вагомий довід. Якщо це серйозна підстава, що підтверджується переконливими доказами, ви можете визнати команду переможцем дебатів.
  • Визначте, хто представив найбільш вичерпні аргументи і відповіді. У деяких випадках у команди немає серйозних аргументів, тільки кілька великих обґрунтувань точки зору. У них також можуть бути сильні контраргументи. У цих випадках ви можете визнати їх переможцями.

Поради

 • Відображуватимете конструктивні коментарі та обґрунтовану критику в своєму бюлетені. Поясніть учасникам, чому перемогла одна із сторін, які аргументи були слабкими, і як їм слід удосконалюватися.