Як написати план по дебатам

Фото - Як написати план по дебатам

Дебати - одне з найпоширеніших завдань, які даються в школах і коледжах. Воно полягає в тому, що двоє студентів або дві команди обговорюють певне питання. Є багато способів написати план дебатів тим же способом, як план для письмових робіт та доповідей. Однак вони не обов`язково повинні проходити в неформальній обстановці, так що доведеться навчитися складати план дебатів для відстоювання своєї точки зору.
Частина 1 з 2: Складання плану

 1. 1

  Для початку визначтеся з формою дебатів. Кожна форма має свою особливу структуру. Ваш план буде заснований на ній. У школах і в суперечках зазвичай використовують дві форми. Решта видів дебатів мають відмінності за часом і організації.
  • Групові дебати - одна з найпоширеніших форм. У першій частині кожній команді дається по два шанси представити свої аргументи. У другій частині - також дві спроби спростувати доводи супротивника.
  • Дебати Лінкольна і Дугласа. Спочатку свої аргументи представляє одна команда, а інша після цього ставить запитання. Потім виступає друга команда і піддається перехресному допиту. Наприкінці кожна команда має право на останнє спростування.

 2. 2

  Проведіть дослідження. В якій би формі не проходили дебати, вам дадуть шанс представити свої аргументи. Зробіть висновки на основі вашого дослідження і постарайтеся знайти аргументи, прості для розуміння. Випишіть їх на аркуш паперу. Це можуть бути цитати, приклади, доводи, факти і статистика. Не забудьте вказати також використані ресурси.
  • До ваших послуг величезний спектр ресурсів, тому не варто хапати перший же сторінки з пошуку в Гуглі. Вам необхідні вагомі докази, тому доведеться постаратися. Для цього радимо вам піти в бібліотеку і подивитися журнали, які пройшли експертну оцінку в даній області.
  • Кожний доказ у вашому доповіді повинно також мати спростування. Підготуйтеся заздалегідь - і на дебатах вам буде простіше.
  • На всяк випадок краще мати в запасі кілька додаткових аргументів.

 3. 3

  Дотримуйтесь правил складання плану. Як порядок викладу ваших доказів визначений видом дебатів, так і структура плану дебатів повинна слідувати певним принципам. Якщо ви робите план для класу, то краще розділити його за категоріями, яким необхідно слідувати.
  • Розбийте інформацію на розділи. В заголовки можна поставити аргументи, а підзаголовки будуть містити додаткову інформацію.
  • Використовуйте символи правильно. Для кожного розділу в плані слід використовувати різні знаки. Головні заголовки позначаються римськими цифрами (I, II, III, IV). Підзаголовки - великими літерами (A, B, C), а підпункти - арабськими цифрами (1, 2, 3). Дотримуйтесь таку ж послідовність при складанні плану.
  • Кожну главу починайте з абзацу. Це допоможе дотримати послідовність аргументів і збереже структуру плану.

 4. 4

  Складіть план своїх доводів. Вони повинні довести значимість ваших аргументів. Почніть складання плану з організації списку доказів. Розташуйте їх у такій черговості: самі впливають, посередні і врешті кілька переконують аргументів.
  • Якщо ви плануєте проводити досить довгі дебати, то розбийте ваші доводи на кілька частин. Наприклад, це можуть бути юридичні, моральні та економічні аспекти.
  • У плані повинно бути як мінімум три аргументи.
  • Пам`ятайте, що головне - не кількість, а якість.

 5. 5

  Підготуйте можливі спростування доводів супротивника. У вас буде шанс довести невірність аргументів опонента. Подумайте над тим, як можна їх спростувати. Ваші аргументи також будуть піддані критиці. Заздалегідь підготуйтеся до захисту.
  • Вам слід також знайти спростування на особисті доводи своїх супротивників. Це зміцнить вашу позицію в дебатах.
  • У вас виникне багато суперечок за і проти. Якщо ви будете уважні, то зможете не тільки довести невірність їхніх аргументів, а й переконати всіх в істинності своїх.

 6. 6

  Додайте деталі. Ви вже показали сутність питання і привели доводи, тепер прийшов час підкріпити їх додатковими деталями. Напишіть їх у план повними реченнями у формі заголовків, параграфів і переліків з нецифровими виділенням елементів. Це розширить і підкріпить ваші аргументи.
  • Пишіть план так, як ніби зараз ви виступаєте на дебатах. Це допоможе вам правильно сформулювати хід думок і глибше зрозуміти свої аргументи, а також підготувати питання і спростувати доводи опонента.


  • Уникайте використання неправдивих логічних доказів у своїх аргументах або при спростуванні / відповіді. Вагомий аргумент повинен бути підкріплений переконливими доказами, на які можна буде посилатися при необхідності.

Частина 2 з 2: Помилкові логічні доводи

 1. 1

  Не використовуйте виверт «опудало» - виверт, за допомогою якої один з учасників суперечки спотворює будь-якої аргумент свого опонента, підміняючи його схожим, але більш слабким. Зазвичай цим грішать недосвідчені учасники дебатів. Не використовуйте такий прийом у своєму спростуванні і будьте готові відразу виявити його при використанні противником.
  • Наприклад, якщо ви за скасування смертної кари, то ваш опонент може використовувати прийом «опудало» і звинуватити вас у тому, що ви зовсім не думаєте про рідних жертви і не хочете, щоб злочинці розплачувалися за скоєне.

 2. 2

  Не пропустіть момент, якщо противник пішов по «слизькому шляху». Коли ви приводите свої доводи і аргументи, то в опонентів з`являється велика спокуса ступити на слизьку доріжку. Суть цього прийому - згущувати фарби навіть там, де немає ніякої ймовірності того, що може статися щось екстремальне.
  • Наприклад, якщо ви підтримуєте легалізацію одностатевих шлюбів, то ваш опонент спробує довести, що тоді не за горами легалізація шведських сімей і шлюбів з собаками.

 3. 3

  Остерігайтеся сперечатися не по суті. Така прийом часто використовується програє стороною. Замість аргументації по суті вона заснована на особистості опонента, а не його логічних міркуваннях.
  • Наприклад, якщо супротивник не може спростувати ваші докази, то замість спростування він постарається акцентувати увагу на вашій поганої успішності або проблеми з алкоголем. Це не має відношення до справи, може бути брехнею і ніяк не вплине на дебати.

 4. 4

  Не ставте провокаційних питань. На перший погляд вони переслідують мету знайти помилки в аргументації супротивника, але насправді вони задані з метою застигнути його зненацька і змусити нервувати і виправдовуватися, навіть якщо це неправда.
  • Приміром, у дебатах за і проти легалізації марихуани, вас можуть звинуватити в наркоманії таким питанням: «можливо, ви вирішили узаконити продаж марихуани, бо раніше любили прикурити косячок?».

 5. 5

  Не використовуйте двозначні фрази і пояснення. Якщо учасник дебатів не може точно відповісти на питання або не хоче сказати зайвого, то тут велика ймовірність використання цього прийому. Такі аргументи мають досить непряме відношення до теми дискусії.
  • Наприклад, ваш опонент повинен переконати вас прийняти соціалістичні ідеї, але крім емоційних обіцянок кращого життя пролетаріату він не може привести ніяких чітких доказів.

 6. 6

  Уникайте ефекту наслідування більшості. Це одна з найбільш часто здійснюються помилок, коли ви впевнені в істинності аргументів, ґрунтуючись тільки на поширеному переконанні.
  • Приміром, ви виступаєте за смертну кару, так як багато людей вважають її найефективнішим методом покарання.

 7. 7

  Будьте обережні при використанні хибної дилеми. Вона полягає в упущення інших можливостей, крім деяких двох розглянутих. Як правило, одна з можливостей відмітається як логічно помилкова або як неприйнятна, після чого залишилася приймається за істинну, прийнятну, на користь якої робиться вибір. При цьому, твердження про існування тільки двох можливостей не доказивается- третя можливість (або більше число можливостей) не шукається.
  • Наприклад, ваш опонент стверджує, що є тільки два виходи - дозволити вільно продавати наркотики або зовсім їх заборонити.

 8. 8

  Не використовуйте історії замість доказів. Звичайно, коли ви говорите перед публікою, то набагато легше виступати, наводячи приклади з власного досвіду, ніж шукати інші докази.
  • Наприклад, якщо опонент стверджує, що його друг вирішив залишити дитину замість аборту, і тепер вони живуть щасливою родиною, то це не говорить про те, що також буде і в інших сім`ях.

Поради

 • Дебати засновані на доказах. Намагайтеся доводити свою правоту обгрунтовано.
 • Уважно перегляньте свої доводи та приклади. Це стане в нагоді вам при приведенні контраргументів.

Попередження

 • Не покладайтеся на емоційні прийоми. Часом вони дієві, але дебати все ж засновані на логіці і доказах. Тому зберігайте спокій.