Як збільшити рівень тромбоцитів у крові

Тромбоцити - маленькі приплюснуті клітини крові, які переміщуються по кровотоку і відіграють важливу роль в загоєнні, утворенні згустків крові та інших життєво важливих процесах. Люди, що страждають від такого захворювання як тромбоцитопенія, мають низький рівень тромбоцитів, що призводить до різного роду ускладнень, від важких до небезпечних для життя. Лікування подібного стану може полягати у зміні дієти, прийомі ліків, операції або переливанні крові та її компонентів. При прийнятті рішення з приводу лікування ніколи не ігноруйте думку лікаря. Ні в якому разі не можна використовувати Інтернет-ресурси натомість особистого відвідування лікаря. Більш детальна інформація наведена нижче.
Частина 1 з 3: Діагностика тромбоцитопенії =

 1. 1

  Відвідайте лікаря. Першим кроком для діагностики та лікування будь-якої проблеми зі здоров`ям (включаючи тромбоцитопенію) повинен бути візит до лікаря. На додаток до точного діагнозу вашого стану медики також можуть допомогти вам вирішити, який план лікування буде найбільш ефективний і зручний у вашій ситуації. Якщо ваш доктор вважає, що у вас низький рівень тромбоцитів, то він, швидше за все, направить вас на аналіз крові і проведе ретельний огляд, щоб визначити фактичний рівень тромбоцитів.
  • Навіть якщо ви впевнені, що у вас низький рівень тромбоцитів, то настійно рекомендується запитати професійну думку фахівця, перш ніж займатися лікуванням. Деякі ознаки тромбоцитопенії не є унікальними лише для цього захворювання. Більше того, іноді низький рівень тромбоцитів взагалі ніяк не проявляється зовні.

 2. 2

  Шукайте симптоми низької кількості тромбоцитів. Нормальна кількість становить від 150000 до 400000 одиниць на мікролітр крові. Рівень нижче цих параметрів не обов`язково веде до видимих симптомів. Як би там не було, навіть пацієнти, у яких немає видимих симптомів, можуть реагувати на лікування збільшенням кількості вироблених тромбоцитів. Хоча в багатьох випадках тромбоцитопенія супроводжується різним набором симптомів. Оскільки тромбоцити беруть участь в утворенні згустків крові, то багато симптомів низького рівня тромбоцитів викликані нездатністю організму контролювати кровотечу. Нижче наведені найпоширеніші симптоми тромбоцитопенії:
  • Тривала кровотеча після невеликих порізів, подряпин, операцій та ін.,
  • Носові кровотечі
  • Кров у роті або на яснах (особливо після чищення зубів)
  • Особливо сильні менструальні кровотечі
  • Кров у сечі або калі
  • Незрозумілі синці або маленькі червоні цятки на шкірі, звані петехії.

 3. 3

  З`ясуйте причину низького рівня тромбоцитів. Тромбоцитопенія не має певної причини виникнення. Це може бути викликано безліччю внутрішніх або зовнішніх факторів. Або навіть бути результатом більш серйозного захворювання. У зв`язку з цим особливо важливо досліджувати випадок тромбоцитопенії з вашим лікарем, щоб виявити причину. Нижче наведені найпоширеніші причини тромбоцитопенії:
  • Спадкове (генетичне) захворювання
  • Захворювання (наприклад, лейкемія і ін.) Або порушення функцій кісткового мозку
  • Збільшена чи погано працююча селезінка
  • Побічна дія препаратів або лікування, яке ви проходите зараз (наприклад, опромінення та ін.)
  • Аутоімунні захворювання (вовчак, артрити, СНІД, ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура та ін.)
  • Бактеріальна інфекція в крові
  • Вагітність і пологи (хоча в цих випадках тромбоцитопенія не носить яскраво вираженого характеру)
  • Тромбоцітная тромбоцитопенічна пурпура - рідкісне захворювання, коли відмерлі тромбоцити починають утворювати безліч згустків по всьому тілу.

Частина 2 з 3: Медикаментозне лікування тромбоцитопенії

 1. 1

  Поговоріть з вашим лікарем з приводу ліків, які ви приймаєте. Так як тромбоцитопенія має безліч можливих причин, лікування, яке пропише вам ваш лікар, може бути різним у залежності від того, що є першопричиною низького рівня тромбоцитів. Іноді план лікування досить простий. Якщо доктор прийде до висновку, що тромбоцитопенія викликана побічною дією препаратів, які ви приймаєте, вам буде потрібно просто припинити приймати ліки або замінити його на інше.
  • Майте на увазі, що в разі прийому сильнодіючих антикоагулянтів, наприклад, гепарину, рівень тромбоцитів може не підвищитися після припинення прийому ліків. Можливо, вам буде потрібно прийом додаткових ліків для відновлення. 2. 2

  Підвищіть рівень тромбоцитів за допомогою ліків. Доктор може прописати вам певні препарати, які збільшують вироблення тромбоцитів, для лікування тромбоцитопенії. Подібні ліки, включаючи елтромбопаг і роміплостін, випускаються в різних формах, їх можна приймати у вигляді таблеток або ін`єкцій. Вони можуть також використовуватися разом з іншими варіантами лікування тромбоцитопенії, залежно від кожного конкретного випадку.

 3. 3

  Пройдіть лікування стероїдами. Стероїди можуть зменшити активність імунної системи організму. Тому вони часто використовуються при лікуванні тромбоцитопенії, спричиненої аутоімунними захворюваннями, коли власна імунна система помилково атакує організм, а не чужорідні білки. Оскільки стероїди послаблюють імунну систему, то вони також послаблюють активність аутоімунних-залежного чинника, що викликає тромбоцитопенію. Як би там не було, ослаблена імунна система може підвищити ризик інфекційних захворювань, тому може знадобитися додаткове лікування для зменшення можливості нових ускладнень.
  • Зверніть увагу, в цьому випадку доктор попише стероїди (наприклад, преднізон), які відрізняються від тих, які нелегально приймають атлети, щоб показувати найкращі результати.
  • У більш складних випадках аутоімунної тромбоцитопенії доктор може прописати внутрішньовенний імуноглобулін чи інші антитіла для більшого придушення активності імунної системи.

 4. 4

  Спробуйте переливання плазми або плазмаферез. У рідкісних випадках порушення кровотворення, пов`язаних з тромбоцитопенією (наприклад, тромбоцітная тромбоцитопенічна пурпура або гемолітико-уремічний синдром (ГУС)) доктор може призначити лікування, пов`язане використання плазми крові пацієнта. Плазма - частина крові, яка містить, крім усього іншого, аутоантитіла, нестача яких призводить до порушень в роботі імунної системи. У зв`язку з цим лікування або заміна плазми може бути ефективним в лікуванні і порушень крові і аутоімунних захворювань. Переливання плазми і плазмаферез схожі, але розрізняються процедурою, використовуваної для відновлення плазми.
  • У разі переливання кров пацієнта розділяється на клітини крові і плазму. Плазма пацієнта фільтрується і заміщається плазмою донора, фізіологічним розчином або альбуміном. Це відбувається поступово, щоб не забрати занадто багато крові пацієнта за один раз.
  • При плазмаферезе плазма після відфільтровування з організму пацієнта відновлюється і повертається пацієнту.

 5. 5

  Видалення селезінки. Випадки тромбоцитопенії, які особливо стійкі до лікування, можуть зажадати операції, яка називається спленектомія, коли доктор видаляє селезінку. Хоча функції селезінки на 100% не ясні, учені довели, що вона бере участь у фільтруванні крові, видаляючи старі еритроцити і тромбоцити з кровотоку. У деяких випадках селезінка розростається і відфільтровує більше тромбоцитів, ніж необхідно, приводячи до тромбоцитопенії. Спленектомія може допомогти в цій ситуації. У кожному разі доктора зазвичай намагаються використовувати більш щадні методи лікування з початку, оскільки зворотного шляху після видалення селезінки вже немає.
  • У середньому спленектомія допомагає приблизно в 66% випадках. Як би там не було, з часом тромбоцитопенія може розвинутися знову.
  • Люди у віці до 40 років, яким була зроблена спленектомія, мають більш високі шанси на збільшення кількості клітин.
  • Після спленектомії рівень тромбоцитів часто стає ненормально високим, приводячи до стану під назвою тромбоцитоз. У важких і / або тривалих випадках це викликає свої власні нові проблеми.

 6. 6

  Проведіть переливання тромбоцитів. Якщо у вас менше, ніж 50 000 тромбоцитів на мікролітр крові і ви страждаєте від сильних кровотеч і крововтрати, доктор може порекомендувати вам переливання тромбоцитів або крові, що зменшити кровотечі. Інший варіант, якщо у вас менше 50 000 тромбоцитів на мікролітр крові і немає сильних кровотеч, але намічається операція. Доктор також може порекомендувати переливання. У будь-якому випадку доктор встановлює внутрішньовенну крапельницю і здорова кров або тромбоцити потрапляють прямо в кровотік.
  • Доктор може прописати переливання, навіть якщо у вас в даний час немає кровотеч і запланованої операції. Хоча це зазвичай відбувається з пацієнтами, у яких менше 10 000 тромбоцитів на мікролітр крові.

 7. 7

  Не робіть нічого. Не кожен випадок тромбоцитопенії потребує лікування. Наприклад, якщо ваш рівень тромбоцитів низький через вагітності, ви можете почекати до народження дитини і перевірити, чи підвищився він після. Помірно виражені випадки тромбоцитопенії можуть навіть не мати виражених симптомів, ви можете навіть не страждати від сильних кровотеч. Коли стан, швидше за все, само покращиться в найближчому майбутньому або коли ваше життя не планується бути ускладненою в осяжному майбутньому, доктор може порадити дуже щадний план лікування (або взагалі ніякого).

Частина 3 з 3: Лікування тромбоцитопенії зміною способу життя

 1. 1

  Додайте у ваш раціон вітамін B12 і фолієву кислоту. Ці два вітаміну необхідні для нормального виробництва організмів багатьох клітин крові, включаючи тромбоцити. Оскільки організм не може накопичувати у великих кількостях ці поживні речовини, то дуже важливо регулярно приймати їх. Щоб збільшити кількість B12 і фолієвої кислоти у вашому раціоні, приймайте біологічно активні добавки, що містять їх, або їжте більше продуктів з їх високим вмістом.
  • Такі продукти як шпинат, цитрусові, ківі і бобові містять багато фолієвої кислоти, а білок яйця, молоко, сир, печінка і баранина містять багато вітаміну B12.

 2. 2

  Зменшіть кількість або повністю відмовтеся від спиртного. Алкоголь порушує нормальне відтворення і функціонування тромбоцитів. Негайний ефект прийому алкоголю (для незлоупотребляющіх їм) проявляється в зниження рівня тромбоцитів протягом 10-20 хвилин після вживання. Але при зловживанні алкоголем вироблення тромбоцитів помітно збільшується, що призводить до додаткових проблем зі здоров`ям. У кожному разі зменшення кількості алкоголю може допомогти відновленню нормального рівня тромбоцитів.

 3. 3

  Намагайтеся уникати занять, які можуть викликати кровотечу. Якщо ви страждаєте від клінічно встановленого низького рівня тромбоцитів, то вам буде краще уникати кровотеч, які буде важко зупинити і які потенційно можуть привести до смертельних ускладнень. Це означає, що вам слід уникати контактних видів спорту, столярних робіт, будівельних робіт та інших занять, де ризик отримання травми високий.

 4. 4

  Запитайте вашого доктора про прийом знеболюючих ліків без рецепта. Деякі поширені доступні без рецепта ліки, особливо ті, що містять аспірин або ібупрофен, можуть пригнічувати виробництво тромбоцитів і порушувати їх функцію. Наприклад, аспірин зменшує здатність тромбоцитів приклеюватися один до одного, блокуючи вироблення певних життєво важливих білкових структур тромбоцитів і ускладнюючи утворення згустків крові. . У цих випадках ваш лікар може порекомендувати припинення прийом подібних препаратів або підібрати більш відповідний аналог.