Як допомогти дитині подолати страхи

Коли ваша дитина мучиться від того, що боїться привидів, монстрів або чогось іншого, злобного і жахливого, ви в змозі допомогти йому справитися з цими страхами. Проявіть розуміння, уважно вислухайте і спробуйте скористатися нашими порадами, щоб з вашою допомогою малюк подолав свій страх.
Метод 1 з 3: Зрозумійте, чого боїться дитина

 1. 1

  Дізнайтеся, перед чим дитина відчуває страх. Маленькі діти ще тільки пізнають світ, в якому живуть. У них розвивається уява, і тому, що б вони не побачили або почули в повсякденному житті, може трансформуватися в якісь лякають образи. Звідси, наприклад, боязнь темряви через те, що в темній кімнаті можуть таїтися чудовиська. Страхи виникають у дітей в різному віці і з різних причин, і можуть проявлятися з різною силою. Тому немає єдиного універсального способу впоратися з дитячими страхами. Потрібно діяти залежно від віку дитини та її стійкості до стресу.

 2. 2

  Поговоріть з дитиною. Коли ви з ним поговоріть, дитина буде відчувати себе спокійніше. Нехай він поділиться з вами тим, що його лякає. Попросіть його пояснити, чого він боїться і чому. Дайте дитині розповісти, що він відчуває. Уважно вислухайте і покажіть, що вам не все одно. Розкажіть, що й самі в дитинстві дечого боялися. Співпереживання зміцнить зв`язок між вами і дитиною і переконає його, що ви дбаєте про нього і справді цікавитеся його почуттями.

Метод 2 з 3: Приймайте страхи всерйоз

 1. 1

  Не ігноруйте дитячі страхи. Якщо ваша дитина боїться когось із родичів, ваших друзів або сусідів, не ігноруйте цього і не змушуйте дитину проводити час з лякаючим його людиною. Замість цього розпитайте дитину, що саме лякає його у вашому знайомому. Навіть якщо ви впевнені, що ця людина ніколи не зробить дитині нічого поганого, дайте дитині можливість поділитися своїми сумнівами.

 2. 2

  Не смійтеся над дитячими страхами. Глузування які не врятують дитину від страха- вони тільки підсилять тривогу і, в той же час, знизять його самооцінку. Це може посилити проблему і призвести до розвитку фобії (більше важкій стадії страху). Дитина в змозі подолати свій страх за допомогою вашої любові і турботи. Нехтування, навпаки, тільки розвине в ньому негативні почуття.

 3. 3

  Знайдіть правильні слова. Не кажіть дитині "перестань плакати як маленький", "нема чого тут боятися", "дивися, а твій друг не боїться" і тому подібних речей. Це переконає його в тому, що боятися недобре і соромно, і він перестане ділитися своїми страхами з вами. Скажіть дитині, що всі деколи чогось бояться. Поясніть йому, що ділитися страхами нормально, як і просити про допомогу.

Метод 3 з 3: Допоможіть дитині подолати страх

 1. 1

  Не змушуйте дитину робити те, чого він боїться. Примус може тільки посилити страх. Подумайте, як би ви себе почували, якби вас примушували взяти в руки таргана або стрибнути з "тарзанки". Дайте дитині час звикнути і подолати страх. Підтримуйте його з усією можливою турботою і любов`ю.

 2. 2

  Будьте зразком хороброго поведінки. Дитина завжди буде повторювати ваші дії. Якщо ви приходите в жах або зліться, найімовірніше, дитина стане реагувати так само. Він упевнений: те, що безпечно для вас, безпечно і для нього-якщо ви спокійні, то і він може заспокоїтися. Не лякайте дитину криком всякий раз, як він намагається зробити щось потенційно небезпечне, що може нашкодити йому. Замість цього спокійно допоможіть йому і поясніть, що можна робити і чого не можна, а головне, чому.

 3. 3

  Не показуйте дітям страшних персонажів. Маленька дитина ще не бачить різниці між реальністю та вигадкою. Діти часто лякаються фантастичних персонажів, яких бачать по телевізору. Не вмикайте страшних фільмів і передач. Крім того, допоможіть дитині зрозуміти різницю між фантазією і реальністю, розповівши йому простою мовою, як знімають кіно і роблять мультфільми.

 4. 4

  Запропонуйте дитині пройти разом з ним по будинку або кімнаті, яка викликає у нього страх. Відкрийте всі двері, загляньте під ліжко-включите світло і посвітити в темні кути ліхтариком, щоб показати, що там нічого немає. Якщо вашу дитину лякають звуки або тіні, поговоріть про те, що насправді може бути їх причиною, але не смійтеся і не критикуйте.

 5. 5

  Використовуйте проти страху гумор. Попросіть дитину описати чудовисько, яке він собі уявляє. Додайте до цього образу безглуздих деталей, наприклад, картаті подштанники або дурну капелюх. Нафантазує, що, можливо, монстр приходив у ванну кімнату, бо дуже хотів у туалет, або що він насправді не злий, а сумний, бо у нього немає друзів. Увімкніть дитини в гру, насмішив його або викличте співчуття. Так образ монстра стане менш страшним або навіть симпатичним.
  • Наповніть пляшку з розпилювачем водою, додавши лавандового або іншого ароматичного масла (якщо у дитини немає алергії). Наклейте велику етикетку з написом "Засіб від монстрів" і скажіть дитині, що жоден монстр тепер до нього не підійде, тому що вони, по-перше, бояться води, а по-друге, аромат змусить їх чхати. Зробіть кілька розпилень в повітря і завірте дитини, що тільки дуже дурний монстр наважився б тепер увійти.


  • Поставте на підлогу біля дверей блюдечко і покладіть в нього кілька цукерок. Скажіть дитині, що чудовиська люблять цукерки більше всього на світі, але стають від них ласкавими і пухнастими, як цуценята.
  • Візьміть клубок ниток і розмотайте їх по підлозі навколо дитячого ліжечка, створивши "бар`єр для монстрів". Скажіть дитині, що жодне чудовисько не зможе подолати цю перешкоду, а якщо спробує, то бац! - І зникне, як за помахом чарівної палички.

 6. 6

  Зробіть все, щоб дитина відчувала себе коханою. Нехай він знає, що ви завжди поруч, щоб захистити його.

Поради

 • На ніч допоможе тепле молоко в особливій чашці. Для смаку можна додати пакетик чаю, що не містить кофеїну - наприклад, ванільного ройбуша.
 • Ви можете додати трохи лаванди в пляшку з водою (знову-таки, якщо дитина не страждає алергією). Розпорошите її в повітря і скажіть дитині, що це допоможе прогнати все погане. Лаванда має заспокійливу дію і допоможе дитині мирно заснути. Крім того, сама дія, вироблене вами, заспокоїть його.
 • Є безліч книг і фільмів про доброзичливих привидів і монстрів.
 • Якщо дитині лягати спати, посидьте з ним поруч, поки він не засне.
 • Почитайте або подивіться разом з дитиною щось нестрашне, щоб він уявив собі більш симпатичних створінь, які могли б відвідати його вночі.
 • Будьте дуже обережні, вибираючи фільми для перегляду з дитиною, особливо ті, на яких стоїть рекомендація "тільки у супроводі батьків". Якщо така позначка є, почитайте, чому вона проставлена. Якщо у фільмі є страшні сцени, не давайте вразливому дитині його дивитися, поки він не стане старше. Пошукайте в Інтернеті відгуки інших батьків.

Попередження

 • Іноді безпричинні, на перший погляд, дитячі страхи пов`язані з насильством або інший травмою в минулому. У такому випадку вам потрібно професійна допомога.
 • Постарайтеся позбутися тих предметів в будинку, які лякають дитини.