Як стати персональним коучем

Через кілька годин телефонної розмови з одним, присвяченого обговоренню можливих варіантів розвитку його кар`єри, мимоволі задаєшся питанням: Чому я досі не заробляю на цьому гроші? Оскільки ви читаєте цю статтю, можливо, ви вже прийшли до усвідомлення того, що це могло б бути вашою роботою. Більш того, дана сфера діяльності вже давно узаконена і розвивається стрімкими темпами - за даними US News і World Report, персональний коучинг займає друге місце по затребуваності серед консалтингових послуг. Якщо навіть ви просто хочете допомогти кому-небудь стати персональним коучем, тут ви ознайомитеся з практичними кроками на шляху до цієї мети.
Частина 1 з 4: Отримання кваліфікації

 1. 1

  Отримайте вищу освіту. П`ятдесят років тому можна було обійтися сертифікатом про закінчення середньої школи, але ті часи минули. Мінімальною вимогою є диплом про неповну вищу освіту. Незважаючи на те, що освіта необов`язково для роботи персональним коучем, тим не менш, вашими конкурентами можуть стати кандидати наук, а то і професори, так що краще отримати освіту у ВНЗ.
  • Незважаючи на те, що самої по собі такої спеціалізації, як "персональний коучинг", не існує, можна цілком отримати яку-небудь із напрямків психології. Більше того, існує маса пропозицій в сфері додаткової освіти - в університетах Москви, Санкт-Петербурга та інших великих міст Росії, не кажучи про закордонних вузах.

 2. 2

  Пройдіть курси коучингу по одній з акредитованих програм. Якщо у вас вже є вища освіта, і ви не плануєте здобувати другу, вірний шлях - пройти курси персонального коучингу в акредитованому навчальному закладі або по акредитованій програмі навчання. ICF і IAC (Міжнародна Асоціація Коучинга and the International Association of Coaching, respectively), має партнерські відносини з рядом навчальних закладів, і її випускники вже підтвердили якість своїх дипломів.
  • Це дві найбільш визнані організації у сфері персонального коучингу. Яке б навчальний заклад ви не вибрали, переконайтеся, що воно співпрацює з однією з цих організацій. В іншому випадку, це або підробка, або просто втрата ваших коштів і часу, а швидше за все, і те, і інше.

 3. 3

  Отримайте сертифікат. Завершивши навчання за програмою коучингу, ви отримаєте право на сертифікацію (або через ICF, або через IAC, залежно від того, з ким співпрацює обраний вами навчальний заклад). З таким сертифікатом вам буде не страшно починати. Замість того щоб розповідати людям про те, що ви - персональний коуч, в надії, що вони не будуть вдаватися в деталі, ви завжди зможете підтвердити свої слова.
  • Це ваш хліб і ваше масло. Жоден коуч не буде достатньо успішний без освіти. Якщо у вас є ще одну освіту крім цього, тим краще для вас. Не забудьте згадати про нього в візитці!

 4. 4

  Відвідуйте семінари. Оскільки це молода спеціалізація, семінари - дуже поширена форма підвищення кваліфікації. Щоб бути в курсі професійних питань, познайомтеся з відомими в цій сфері особистостями і співтовариством коучів. Ваш навчальний заклад допоможе вам зробити перші кроки в цьому напрямку.
  • Максимально використовуйте вигоди від таких заходів. Вам слід не тільки по приїзду додому прагнути застосовувати вивчене (а кожен семінар присвячений окремій тематиці), але і використовувати можливість спілкування в професійному колі. Наставники (або, щонайменше, доброзичливі знайомі в цій сфері) нададуть вам неоціненну підтримку, якщо ви зіткнетеся зі складною для вас ситуацією. Хтось повинен ввести вас в курс справи!

Частина 2 з 4: Початок бізнесу

 1. 1

  Збережіть стабільну роботу за сумісництвом. Давайте з самого початку будемо говорити начистоту: хоча отримання спеціальності коуча і не потребує вливання величезних коштів, отримання прибутку виразно носить відстрочений характер. Заощадження вам будуть потрібні не тільки на навчання, але й на перший час, поки ви тільки почнете свій бізнес. Після того, як ви пройдете піврічний курс навчання, люди не вишикуються в чергу біля ваших дверей, щоб отримати пораду. Для цього потрібен час.
  • На створення солідної і постійної клієнтської бази можуть піти роки. Якщо ви шукаєте спосіб, як швидко розбагатіти, то це явно не той випадок. Хоча серед персональних коучів є ті, хто виставляє значний рахунок лише за один короткий телефонний дзвінок, не всі такі щасливі. Чим менше у вас досвіду, тим нижче ваші ставки (не кажучи про те, що тим менша кількість ваших клієнтів). Більше того, можливо, вам доведеться почати з безкоштовних послуг - так що не поспішайте показувати дулю своєму начальнику.

 2. 2

  Працюйте на себе...по можливості. У той час як деякі персональні коучі отримують роботу у великих корпораціях, які прагнуть підвищити свою привабливість як роботодавця, більшість персональних коучів працюють на себе. Це означає вам доведеться самим займатися всією документаційною стороною діяльності, а також розгрібати всі організаційні питання, але це також і означає, що ви самі зможете формувати свій розклад.
  • Вам буде потрібно платити податки приватного підприємця, а також самостійно виставляти рахунки клієнтам і розробляти систему оплати. Якщо ви не впевнені, що знайомі з усіма базовими питаннями організації приватного підприємництва, поговоріть із знаючими людьми - або з іншими персональними коучами! Відмінний перехід до наступного кроку.

 3. 3

  Знайдіть собі наставника в середовищі відбулися коучів. Точно також як практикуючий психолог повинен мати багатогодинний досвід консультування в ролі клієнта, молодому персонального коуча потрібен досвідчений наставник. Наставництво може здійснюватися в групах або індивідуально. Можливо, ваш навчальний заклад надає подібну практику, а може, вам доведеться шукати таку людину самому. Але ж ви вже обзавелися контактами, чи не так?
  • Інша сторона рівняння полягає в тому, що вас необхідно побачити, чим же насправді займається персональний коуч. Можливо, ви думаєте, що суть в тому, щоб прийти і сказати: "Ви своїми руками руйнуєте власне життя - робіть замість цього ось те і ось це". Тільки все якраз рівно навпаки (принаймні, якщо ви хороший персональний коуч!) Якщо ви хочете у всіх тонкощах розібратися, чим вам доведеться займатися, варто обзавестися власним персональним коучем.
  • Якщо ваш навчальний заклад не надає вам такої можливості (або, принаймні, не надає вам список імен, з ким можна зв`язатися з цього питання), знайдіть самі через друзів / одногрупників / викладачів або в довіднику - так само, як в майбутньому ваші клієнти будуть шукати вас.

 4. 4

  Внесіть своє ім`я в кілька довідників з коучингу. Багато клієнтів шукають собі помічників виключно через інтернет, так що це єдиний спосіб знайти їх.
  • Більшість вебсайтів беруть внесок за розміщення інформації. Перш ніж залишати де-небудь дані своєї кредитної карти або перераховувати гроші іншим чином, упевніться в надійності джерела. Шахрайство в мережі дуже поширене, так що робіть подібні кроки з великою обережністю.

 5. 5

  Знайдіть свою нішу. Деякі персональні коучі спеціалізуються на допомозі у визначенні свого життєвого бачення або способів самовдосконалення, в цілому. Деякі концентруються на тому, що допомагають своїм клієнтам вибрати професійний шлях. Хтось консультує управлінців з питань організації бізнесу, а хтось допомагає клієнтам будувати грамотні міжособистісні відносини. Визначтеся, в якій сфері персонального коучингу ви б хотіли спеціалізуватися (підказка: це повинна бути знайома вам самим сфера). Для роздуми нижче список можливих варіантів:
  • Бізнес коучинг
  • Екологічний коучинг (допомога в зниженні негативних екологічних наслідків будь-якої діяльності)
  • Кар`єрний коучинг
  • Корпоративний коучинг
  • Управлінський коучинг
  • Коучинг відносин
  • Коучинг виходу на пенсію
  • Християнський і духовний коучинг
  • Коучинг з управління часом
  • Іміджевий коучинг і коучинг зі зниження ваги
  • Коучинг балансу між кар`єрою та особистим життям

 6. 6

  Рекламуйте себе. Тепер, коли поруч з вашим ім`ям значиться "Сертифікований персональний коуч", саме час почати роздавати візитки, викладати оголошення онлайн, в газетах, на сторінках спільнот, в журналах, завести сторінку в Facebook і Вконтакте, писати в твіттері і навіть зробити напис на автомобільній наклейці. Чим більше дізнаються ваше ім`я, тим краще. Люди не прийдуть до вас, якщо вони не знають, що ви існуєте!
  • Підійдіть до самореклами професійно. Ви вже визначилися зі своєю спеціалізацією, так? Подумайте, що ваші потенційні клієнти читають, дивляться чи слухають? Якщо ви хочете працювати з управлінцями, ви не будете давати оголошення журнал для домохозяек- але саме там ви розмістите своє оголошення, якщо ваша ніша - допомагати молодим мамам знаходити баланс між роботою і сімейним життям.


  • Дослідження показали, що коучинг має однаково позитивний ефект як на співробітників, так і на роботодавців. На кожен витрачений на співробітників $ 1 (будь то коучинг, добровільне медичне страхування ітд) компанія отримує $ 3 економії за рахунок зниження плинності кадрів та запобігання всіх пов`язаних з нею негативних процесів. Якщо ви плануєте пропонувати свої послуги бізнесу, озбройтеся цим і подібними фактами.

 7. 7

  Знайдіть декілька «копійчаних» клієнтів. З сертифікатом у руках і повною відсутністю досвіду вам знадобляться клієнти, проте в цей період їх не так-то легко знайти. В обмін на можливість підтвердити, що ви отримали досвід консультування живих реальних людей, запропонуйте своїм друзям і членам сім`ї безкоштовні послуги коучингу. Ви напрацюєте свій годинник, а вони отримають можливість поміркувати і виговоритися (і, будемо сподіватися, гарну порцію реальності і заряд на майбутнє).
  • Як довго ви будете продовжувати подібну практику - вирішувати вам. Правильна відповідь - "до тих пір, поки не визнаєте зручним призначати ціну за свої послуги і не знайдете упевненість в тому, що по-справжньому можете збагатити життя іншої людини". На це можуть піти тижні, а можуть і місяці. На щастя, в цьому плані немає ніяких обмежень.

 8. 8

  Знайдіть декілька реальних клієнтів. Через кілька місяців роботи з колегою сестри або знайомим знайомих вашого друга, рано чи пізно сарафанне радіо зробить свою справу. Ви отримаєте телефонний дзвінок, який змусить вас стрибати до небес від радості. Вітаємо! Прийшов час заробляти гроші.
  • ...Але скільки? Якщо зовсім чесно, це вирішувати тільки вам. Ви хочете денну оплату? Щомісячну? І в яких розмірах? Поміркуйте над тим, які можливості є у вас і у ваших клієнтів? Які витрати вони можуть собі дозволити? Який мінімум можете дозволити собі ви? До якої соціальної групи належить більшість ваших клієнтів? Якщо сумніваєтеся - досліджуйте ринок!

Частина 3 з 4: Робота з клієнтами

 1. 1

  Почніть з глибокого інтерв`ю. Коли мова йде про персональний коучинг, не можна судити про книгу по обкладинці. Коли до вас приходить клієнт, присвятіть першу сесію докладного і відкритому інтерв`ю. Чого клієнт хоче від вас? Яку частину життя він сподівається змінити з вашою допомогою? Які ставить перед собою цілі?
  • Більшість людей прийдуть до вас з певною ідеєю - дуже конкретною (і в цьому одна з причин, чому персональні коучі спеціалізуються на певних темах) думкою щодо того, чого вони хочуть досягти. Будь то зайва вага, проблеми з бізнесом або складності в міжособистісних відносинах - вони знають. Дайте їм можливість з самого початку ввести вас в курс справи і уважно слухайте.

 2. 2

  Організуйте процес. З моменту заснування клієнтської бази дуже легко почати подумки звертатися до клієнтів як до тому-парню-у-которого-кофеиновая-зависимость-и-нарколепсия. Не робіть цього. Це виявиться у відношенні, і клієнтові це не сподобається. Звідти портфоліо на кожного клієнта, записуйте деталі і підтримуйте інформацію в порядку. Якщо ви не організуєте процес, ви забудете подзвонити клієнтові №14, і на наступний же день втратите його.
  • Вкрай важливо дозволити кожному клієнту відчути себе найбільш значущим вашим клієнтом. У роботі необхідно пам`ятати і враховувати кожну дрібницю, яку вам повідомив про себе клієнт. Це не тільки справить сильне враження і викличе глибоке до вас довіру, але і допоможе вам самим приймати більш точні рішення щодо того, в якому напрямку пропонувати допомогу.

 3. 3

  Встановіть здійсненне розклад. Ви досить скоро зрозумієте, як вам зручніше за все працювати, проте більшість коучів стверджують, що зустрічаються з кожним клієнтом приблизно 3 рази на місяць. Комусь із клієнтів потрібно велика інтенсивність зустрічей, комусь менша, але 3 зустрічі в місяць - це середній показник. Тривалість зустрічі також залишається на розсуд ваше і вашого клієнта.
  • Сесії необов`язково проводити при особистій зустрічі, хоча це і вважається найефективніший варіант. Можна проводити їх і по телефону, і за допомогою спеціальних програм, типу Skype. Якщо ви корпоративний або управлінський коуч, ваші клієнти можуть велику кількість часу проводити у відрядженнях, в такому випадку, проведення сесій по телефону може стати єдиним прийнятним варіантом.

 4. 4

  Не поспішайте роздавати інструкції. Персональний коуч - це не дорогий порадник. Це було б жахливо. Ваше завдання - допомогти іншим розібратися в існуючих варіантах і можливостях і самостійно зробити вибір. Тільки непрофесійний коуч може швидко видати рада і повісити трубку. Ви працюєте над зміною в звичках і поведінці - що в мільйони разів цінніші, ніж просто рекомендація, що клієнту треба робити.
  • Нікому не потрібна людина (тим більше незнайомий), який буде вказувати нам, що потрібно робити зі своїм життям - нам цього і так вистачає з боку родичів та окремих знайомих, упевнених, що вони все знають. Ви відповідаєте на питання "як", а не що. Ви допомагаєте пройти процес.

 5. 5

  Давайте домашнє завдання. Певною мірою, ви вчитель і наставник. Ваша робота не закінчується в той момент, коли ви вішаєте трубку. Ви повинні переконатися, що результатом ваших розмов є певні дії. Необхідно давати клієнтам домашні завдання. Будь то вивчення бізнес-планів або розмова з колишнім чоловіком, ви повинні пропонувати клієнтам вживати дії, що ведуть до змін. Що буде для них найкраще? І як ви зможете переконатися в тому, що вони дійсно зробили ці дії?
  • У вас будуть незговірливі клієнти. У вас будуть неслухняні клієнти. У вас будуть клієнти, які вважають, що ви просто витрачаєте їх дорогоцінний час. Таке буває. Потрібно приймати і добре, і зле і вчитися визначати, де краще зупинитися. Якщо клієнтові не подобається ваш стиль, що ж, хай буде так.

 6. 6

  Допоможіть їм досягати своїх цілей. Зрештою, заради цього все і затівається. У всіх часами складаються непрості відносини з цією штукою по імені життя, і персональний коуч потрібен, щоб пролити світло в темний, лякаючий тунель, в якому ми заблукали. Якщо ви зробили все, що в ваших силах, щоб допомогти досягти мети, якщо ви показали всі можливі варіанти, ви свою частину виконали. Клієнтам варто грати з вами в одній команді.

Частина 4 з 4: Розвиток ефективних навичок коучингу

 1. 1

  Будьте турботливим і емпатічним людиною. Велика частина роботи персонального коуча полягає в тому, щоб допомагати ставити перед собою цілі і досягати їх. Це вимагає дружелюбності як складової характеру. Якщо ви стара Шапокляк або сумовитий ослик Іа, клієнти будуть бігти від вас без оглядки.
  • Особистий контакт не обов`язковий для здійснення персонального коучингу, оскільки практика показує, що багато персональні коучі працюють по телефону. Однак у такого виду комунікацій є і свої незаперечні переваги: менше перешкод і, відповідно, простіше будувати довірчі відносини. Крім того, це можливість зв`язку в будь-який час в будь-якому місці, що дуже зручно.

 2. 2

  Щиро бажаю кожному кращого. Деякі з нас (читайте: 99% з нас) не завжди виявляють дружелюбність і розуміння. Навіть якщо ми вважаємо себе володарями даних якостей, час від часу і на стару буває помилка. І з певними людьми це трапляється частіше, ніж з іншими. Дуже приваблива колега може змусити нас відчути заздрість, а зовсім тупий друг Джо дратує так сильно, що мимоволі виявляється холодок і відстороненість. Неважливо, інтелект це, зовнішність чи просто дивний сміх - слід все залишити осторонь і проявити готовність допомагати кожному.
  • Можливо, у вас будуть такі клієнти, з якими в іншому житті ви б не зупинилися і чашечку чаю випити. І це нормально. Нам не можуть подобатися все люди. Так вам і не треба пити з ними чай. Все, що потрібно, це допомогти їм. Допомогти їм і бажати їм успіху. Навіть якщо всім своїм єством ви відчуваєте неприязнь до людини, все одно поставте його інтереси на перше місце.

 3. 3

  Пам`ятайте, що ви і покупець не друзі. Як вже було сказано вище, ви не домовляєтеся просто посидіти випити чаю. Ваше завдання не просто підтримати, як це роблять друзі, але підштовхнути до конкретних кроків. І для підтримки професійних відносин дуже важливо пам`ятати про це. Якщо ви станете друзями, вам перестануть платити.
  • Коли ви переходите кордон від ролі коуча до ролі одного, клієнти починають відчувати менше відповідальності за виконання того, про що ви домовляєтеся. Ви ж, у свою чергу, будете менше мотивовані говорити начистоту - одного разу вам доведеться проявити жорсткість, і якщо вони будуть бачити в вас одного, вони образяться. Підтримувати ясність кордонів спілкування - звичайна хороша і логічно вірна практика.

 4. 4

  Проявляйте гнучкість. Життя часто підносить несподівані повороти. Цілком імовірно, що в п`ятницю ввечері вам подзвонить клієнт з бажанням призначити зустріч на наступний день. Якщо це можливо, підіть назустріч! У цьому немає неповаги - можливо, вони самі від себе не завжди цього чекають. У кожному разі, у вас ніколи не буде стандартного офісного розкладу з 9 до 5.
  • Крім гнучкості в розкладі, проявляйте гнучкість світогляду. Те, що працює для однієї людини, може виявитися марним для іншого. Зрештою, в цьому питанні все відносно. Якщо клієнт чогось принципово не хоче, поважайте його бажання. Ви працюєте з індивідуальністю. Адаптуйте свою програму під кожного, наскільки це можливо, і завжди залишайте простір для вдосконалення.

 5. 5

  Застосовуйте творчий підхід. Щоб допомагати людям реалізовувати свій потенціал, вам знадобиться нестандартне мислення. 100% вони вже продумали варіанти А і Б, і нічого з їх допомогою не добилися (з тієї чи іншої причини) - вам доведеться запропонувати їм варіанти В, Г і Д. Ці варіанти не повинні бути очевидними (інакше клієнт і сам до цього може додуматися!) - для успіху в персональному коучинге вам потрібно безліч ідей, творчий підхід і гарну уяву
  • Це не означає, що можна обійтися без логіки. Ні вже - вам буде потрібно і те, і інше. На шляху до успіху вам буде потрібно здоровий баланс між оцінкою реальності і многоваріатівность рішень - саме це допоможе вам заслужити авторитет в очах клієнтів. А якщо задоволені вони - задоволені і ви, а крім того, міцніє ваша репутація!

Поради

 • Ви можете пропонувати перспективним клієнтам показову коуч-сесію. Це допоможе зорієнтуватися, чи відповідає ваш коучинговий стиль їх потребам і цілям. А також підігріє їх апетит!
 • Ведіть список задоволених клієнтів, чиї відгуки ви можете пропонувати в якості рекомендацій майбутнім клієнтам.

Попередження

 • На даний момент не існує зовнішніх організацій, що регулюють діяльність персональних коучів, приміром, на відміну від психологів і псіхіаторов.
 • Персональний коуч повинен працювати в якості партнера свого клієнта. Рішення, в якому напрямку має розвиватися партнерство, завжди залишається за клієнтом.