Як уживатися з релігійними людьми, будучи атеїстом

Багато віддані послідовники основних релігій бачать в атеїзмі хвороба, яка потребує лікування або знак того, що вони повинні навчити вас своєї релігії, щоб ви могли потрапити в їхню версію раю. Цих суперечок часто можна уникнути, хоча захопитися в чесна розмова з тими, хто щиро хоче обговорити свою точку зору (не перетворився це в затятий суперечка), може навіть виявитися корисним. Спробуйте не думати про речі як про щось «релігійному» чи «не релігійному». Існує безліч особливостей релігії, а також способів бути активним атеїстом. Ось кілька способів, як уживатися в глибоко релігійному суспільстві, будучи атеїстом. Якщо ви релігійна людина, подальші кроки також допоможуть вам знаходити спільну мову з оточенням, більшість якого складають атеїсти.


Кроки

 1. 1

  Не починайте розмову про свою відсутність віри. Намагайтеся уникати цієї теми. Те, що вони не знають, їх не образить. Якщо люди все ж почнуть говорити про свою релігію, не говоріть неправди їм, а лише висловіть свою точку зору. Намагайтеся не перетворювати це в обговорення, оскільки такі обговорення дуже рідко закінчуються чимось добрим.
  • Інші ж можуть не погодитися з тим, щоб, наприклад, нав`язувати свої релігійні вірування відносно того, що гомосексуалістам не можна мати ті ж людські права, що і у гетеросексуалів або, що теорія креаціонізму повинна вивчатися на уроках поряд з теорією еволюції. Те, що вони не розуміють, дійсно може зачепити тих, кого ми любимо і поважаємо.

 2. 2

  Переконайтеся, що інші розуміють, що значить бути «атеїстом». Слово атеїст може нести помилкове значення «аморальності» або «сатанізму», а це, звичайно, не так. Якщо ви вважаєте, що людина, з якою ви говорите, може не розуміти передбачуване значення слова, поясніть, що дійсно означає атеїзм, щоб ви могли виправити дане упередження. Дайте іншим зрозуміти, що бути атеїстом зовсім значить відсутність моралі або етики. І, звичайно, відпрацюйте свою промову. Перш за все, будьте хорошою людиною. Стати волонтером, прибирайте сміття з вулиць, звертайтеся з усіма з повагою.
  • При обговоренні релігійних вірувань, не говоріть про себе як про «атеїсті». Називаючи себе так, ви можете дати іншим зрозуміти, що атеїзм це релігія.

 3. 3

  Отримайте підтримку від інших. Якщо в релігійному суспільстві ви відчуваєте себе ізгоєм, приєднаєтеся до іншої «групі». Вам може допомогти знайомство з іншими атеїстами / віруючими. У такому суспільстві їх може здатися мало, але вони є, і ви навіть можете вже знати одного або двох. Однак не варто набридати своїми розпитуваннями, і не дозволяйте атеїзму стати критерієм для дружби.
  • Ідея співтовариства дуже важлива. Хорошим місцем для пошуку друзів-атеїстів може стати науковий клас чи правильна секція в місцевій бібліотеці.
 4. 4

  Не змушуйте інших прийняти вашу точку зору, їм це не сподобатися. Якщо вам не подобається релігія, подумайте про те, що, можливо, це обурення направлено на релігійних людей, що намагаються нав`язати вам свої вірування. Якщо ви відчуваєте, що ваші друзі намагаються «просвітити» вас, дайте їм зрозуміти, що ви зробили свій свідомий вибір, а не просто перебуваєте в невіданні щодо їхньої релігії. Всі оспорюйте з логікою.
  • Атеїсти не нав`язують свої вірування від дверей до дверей, по телевізору, на рекламних щитах, у музиці, політиці і т.д. Так що не варто переживати про нав`язування нашого бачення суспільству. Якщо ви відчуваєте, що інші намагаються змусити вас прийняти їх вірування, боріться за те, у що вірите. Знайдіть інших, хто вважає також як і ви, і не здавайтеся!

 5. 5

  Знайте і розумійте релігійну міфологію свого суспільства. Коли піднімається тема релігії, ви повинні бути проінформовані. Якщо ви будете розуміти вірування свого співрозмовника так само добре, як і він сам, вони зрозуміють, що намагатися «навчити» вас є зайвим.
  • Інтернет може стати чудовою відправною точкою у ваших починаннях, а численні книги на цю тему можна знайти в найближчому книжковому магазині. Річард Докінз, біолог і переконаний прихильник атеїзму, написав чимало книг на цю тему, останньою з яких є «Бог як ілюзія». З філософської точки зору ви можете почитати книгу Ентоні Флю «Бог і філософія» або перейти відразу до класики, якою є книги Карла Маркса «Релігія це опіум для народу», «Бог помер» Фрідріха Ніцше, Майкла Мартіна або «Чому я не християнин» Бертранд Рассела. Ви також можете почитати «Процес проти Бога» Джорджа Сміта або «Кінець віри» Сема Харріса. Цей список можна продовжувати до нескінченності! Ну і звичайно, можете почитати вікіпедію.

 6. 6

  Не починайте суперечку з фундаменталістами. Суперечка з тими, хто намагається звернути вас може стати відмінним способом прояснити свої думки і дізнатися більше про віру інших, але суперечка з заскнілі людиною ні до чого доброго не приведе. Якщо ви вирішите посперечатися з одним, підійдіть до цього питання як до обміну думками, а не як до сутички. Перед тим як почати суперечку, розгляньте той факт, чи зможе ваш друг зробити те ж саме. Якщо ж його поведінка здається вам агресивним або що суперечка стає занадто емоційним, дайте своєму другові це зрозуміти і завершите суперечка або просто подумайте про те, що він вам і не потрібен взагалі.
  • Дійте по ситуації. Ви не зможете переконати ревно віруючого, але, можливо, досягнете успіху з агностиками та іншими людьми з відкритим світоглядом або з людьми в аудиторії. Якщо ви знаєте, про що говорите, покажіть повагу, стійте на своєму і у вас все вийде.

Поради

 • Якщо ви маєте справу з кимось, хто наполегливо хоче обговорити тему релігії, скажіть щось на зразок: «Я розумію, що ви приймаєте свої вірування за правду, але я також ставлюся і до своїх». Ви також можете завершити фразою: «Я знайомий з [твоєї релігією], але я вирішив не слідувати їй», щоб підкреслити той факт, що ваша віра є вашим вибором. Залишайтеся доброзичливим або ви не наживете собі ворога. Завжди краще мати просто знайомого, ніж ворога.


 • Ваші друзі не обов`язково всі повинні бути атеїстами. Дружба грунтується на взаємній повазі. Якщо ви хочете з кимось обговорити свої вірування, а ваші друзі для цього не підходять, ви можете відвідати онлайновий форум або чат в Інтернеті.
 • Наявність вірних друзів не є проблемою, якщо ви залишаєтеся друзями за рамками релігії, а також ставитеся шанобливо один до одного, коли мова про неї заходить.
 • Якщо ви зайшли в глухий кут у розмові і хочете його завершити, пам`ятайте, що божество (БУДЬ божество, навіть божество саєнтології) це така філософська сутність, існування якої не можна довести або спростувати. Навіть якщо для вас це здається нелогічною нісенітницею, для них віра у щось, що не може бути доведено все одно залишається їх вибором.
 • Не забувайте, що крім того, що релігія є системою віри, вона також виконує для людини важливі соціальні та культурні функції. Корисно зрозуміти, що хоча для вас це прості філософські дебати, інша людина шукає впевненість у тому, що його оточення розділяє культурне схожість (один з нас). Він також може стати ворожим тільки тому, що почуває себе незатишно, слухаючи ваші висловлювання.
 • Якщо ви відчуваєте що атеїзм це заборонена тема у вашому суспільстві, шанси великі, що інші атеїсти відчувають те ж саме і тримають свої вірування при собі. Не дозволяйте цього змушувати вас думати, що ви самотні.
 • Існують різні причини того, чому людина вирішила слідувати Богу, наприклад, щось у їхньому житті сталося, і вони вирішили жити по-іншому, так як колишня життя завдавала їм біль і змушувала шкодувати. Ці люди захотіли поділитися своєю історією з іншими через те впливу, який справив на їх життя зроблений ними вибір. Вони хочуть, щоб інші побачили в подібній ситуації інший спосіб життя. І все ж людина сама вирішує, погоджуватися з цим чи ні.
 • Корисним буде запитати, чи вірять вони в Зевса, або Тора, або в інше історичне божество. Якщо вони скажуть, що не вірять, ви можете вказати на те, що вони самі атеїсти по відношенню до цих божествам і саме тому ви так само ставитеся і до їх божеству. Ви можете запропонувати замінити в залишився розмові слово «атеїст» на слово «аторіст». Це допоможе спрямувати розмову на більш ясний контекст.
 • Можете спробувати не вживати термін «атеїст» при розмові з віруючими, якщо даний термін викликає у них негативні емоції. Ви можете вибрати інший, більш нейтральний термін, наприклад, «мирянин».
 • Пошукайте аргументи за і проти існування загального Бога-творця (які можуть, а можуть і не бути розумними або свідомими в будь-якому сенсі, що ми може усвідомити), а також за і проти існування особистого Бога (істоти, стурбованого щоденними справами людей). Це два різних поняття і прийняття або заперечення одного з них не обов`язково означає прийняття або заперечення другого. Ознайомтеся з цими моментами, і ви зможете представити свої доводи, коли в розмові будуть озвучені помилкові аргументи.

Попередження

 • Більшість атеїстів знаходять віру в надприродне божество ірраціональним. Однак грубе затвердження цього факту може завдати шкоди і розлади. І навряд чи змінить їхню думку. Не приймайте це близько до серця.
 • Пам`ятайте, що перед тим як вступити в якій-небудь жвава суперечка або у відкрите обговорення своїх вірувань, знайте, що атеїсти і агностики дуже різні. Атеїсти - це люди, які прийшли до висновку, що ймовірність існування божества настільки мала, що можна припустити, що його не існує. Агностики - це люди, які не впевнені, чи існує це божество взагалі, або не вірять, що існує спосіб підтвердити правдивість тієї чи іншої віри. Атеїстів і агностиків об`єднує факт нестачі віри в божество, а також в існування загробного життя та інших релігійних концепцій.
 • Якщо релігійна людина свідомо вас образить, значить, він не досить релігійний, так як християни вірять в свободу віросповідання, так що просто підіть геть.