Як рушати на автомобілі з механічною коробкою

У порівнянні з автоматом, керувати автомобілем з механічною трансмісією дещо складніше. Але варто тільки з цим освоїтися, як ви відразу ж знайдете, що цей процес дарує море задоволення-крім того, механіка забезпечує більш повний контроль над автомобілем, а саме - над перемиканням передач і прискоренням. Але для того, щоб поїхати, вам потрібно спочатку завестися і рушити, чи не так? Коротше, якщо у вас є бажання цьому навчитися - читайте далі!
Частина 1 з 3: Запуск двигуна

 1. 1

  Вставте ключ в замок запалювання. Але поки не повертайте, тому що зараз це може призвести до неприємних наслідків. Звучить трохи дивно, так? Справа в тому, що для безпечного запуску двигуна спочатку вам потрібно зробити кілька додаткових дій, така вже механіка!

 2. 2

  Знайдіть зчеплення, гальмо і газ. Машина з ручною коробкою передач обладнана трьома педалями - зчеплення, гальма і газу (акселератора). Перш ніж приступати до їзди на такому автомобілі, має яскраво виражений сенс твердо запам`ятати розташування і призначення цих педалей.
  • Найлівіша педаль - зчеплення. Під час перемикання передачі нею розривають зв`язок двигуна з колесами. Натискати цю педаль слід лівою ногою.
  • Середня педаль - гальмо, а крайня права - газ. Обидві ці педалі натискаються правою ногою.
  • Запам`ятайте: розташування педалей управління однаково і у леворульних, і у праворульних автомобілів.

 3. 3

  Переконайтеся, що зв`язок двигуна з колесами розірвана. На момент запуску автомобіля вам потрібно переконатися, що двигун не пов`язаний з колесами. Домогтися цього можна двома способами.
  • Встановити рукоятку перемикання швидкостей в нейтральну передачу. Рукоятка коштує в нейтрали, якщо вона не зафіксована в одному положенні і легко переміщується з боку в бік. Якщо ж рукоятка стоїть в іншій позиції, то потрібно переключити її в нейтраль, повністю вичавивши педаль зчеплення і перемістивши рукоятку в центральне (нейтральне) положення.

  • Повністю вичавити зчеплення. Як варіант, можна розірвати зв`язок двигуна з колесами, втиснувши лівою ногою педаль зчеплення в підлогу.

 4. 4

  Заведіть автомобіль. Після того як ви переконалися, що двигун не пов`язаний з колесами, то пора включати запалювання і заводитися. Але врахуйте пару моментів:
  • якщо ви розірвали зв`язок двигуна з колесами шляхом включення нейтральній передачі, то можете заводитися, не здійснюючи ніяких додаткових маніпуляцій;
  • якщо ви розірвали зв`язок двигуна з колесами, просто вичавивши педаль зчеплення (в той час, як рукоятка перемикання стоїть на передачу, відмінної від нейтральної), то вам потрібно тримати педаль зчеплення натиснутої весь той час, поки ви крутите стартер, інакше машина несподівано стрибне вперед .

Частина 2 з 3: Початок руху

 1. 1

  Повністю вичавіть зчеплення. Після того як ви завелися, вам потрібно рушити, а для цього необхідно включити передачу. Якщо передача вже стоїть, то перейдіть до кроку 3. Для включення передачі спочатку повністю вичавіть педаль зчеплення.

 2. 2

  Увімкніть першу передачу. Не знімаючи лівої ноги з педалі зчеплення, переведіть важіль в положення, відповідне першій передачі. Зазвичай його для цього потрібно пересунути вліво, а потім вперед. Як правило, на рукоятку нанесена схема розташування передач даного автомобіля-цифра 1 відповідає першій передачі.

 3. 3

  Потихеньку відпускайте зчеплення. Дуже повільно починайте відпускати педаль зчеплення. Продовжуйте це робити до того моменту, коли оберти двигуна почнуть зменшуватися, а машина злегка подасться вперед. Цей момент називається «точкою схоплювання».

 4. 4

  Починайте додавати газ. Піймавши точку схоплювання, починайте потроху натискати педаль газу - м`яко і плавно.
  • У той час як ваша права нога повільно натискає на газ, ліва повинна продовжувати відпускати зчеплення - два одночасних руху.
  • Якщо ви завершили обидві дії правильно, то машина плавно почне рух вперед на першій передачі. 5. 5

  Остерігайтеся стихнути. Будьте уважні - якщо ви занадто різко кинете зчеплення, то машина затихне (тобто, встане, як укопана з непрацюючим двигуном), і вам доведеться починати все спочатку.
  • З іншого боку, не варто занадто сильно тиснути на газ, не відпустивши зчеплення повністю. Таким чином ви піддаєте зчеплення прискореного зносу, а це може призвести до швидкої поломки.
  • Не хвилюйтеся - в процесі знайомства з механічною коробкою ви, швидше за все, кілька разів таки затихне, це нормально. Для того, щоб добитися ідеального балансу між відпуском зчеплення і натисканням газу, потрібна постійна практика.

 6. 6

  Перейдіть на другу передачу. Коли двигун сильно розкрутиться і почне ревіти (зазвичай так відбувається при частоті обертання між 2500 і 3000 об / хв-втім, це залежить від моделі автомобіля), то значить, що пора включати другу передачу. Для цього:
  • зніміть праву ногу з педалі газу (якщо ще не зняли) і лівою ногою повністю вичавіть педаль зчеплення;
  • візьміться за важіль перемикання швидкостей і пересуньте його по прямій тому - в положення, відповідне другій передачі (на схемі, нанесеної на рукоятку, вона позначена цифрою 2).

Частина 3 з 3: Відпрацювання вміння рушати в гірку

 1. 1

  Усвідомте, що це таке і навіщо може знадобитися. Якщо ви припаркувалися на ухилі таким чином, що ніс автомобіля дивиться в бік підйому, то для початку руху доведеться діяти трохи інакше - адже існує небезпека того, що машина покотиться назад.

 2. 2

  Використовуйте гальмо. Щоб рушити в гірку за допомогою гальма, спочатку натисніть лівою ногою педаль зчеплення, а правою - педаль гальма. Увімкніть першу передачу і опустіть ручник, а потім почніть відпускати зчеплення, поки не зловите точку схоплювання. Тепер відпустіть гальмо (педаль зчеплення, утримувана в точці схоплення, не дозволить автомобілю відкотитися назад) та натисніть на газ трохи сильніше, ніж зазвичай. Продовжуйте рух.

 3. 3

  Використовуйте ручник. Вичавіть зчеплення і включіть першу передачу. Почніть відпускати зчеплення, поки не зловите точку схоплювання, потім опустіть ручник. Педаль зчеплення, утримувана в точці схоплення, не дозволить машині відкотитися назад. Після опускання ручника натисніть на газ і продовжуйте рух, як зазвичай.

Поради

 • Завжди вичавлювати зчеплення до кінця, в підлогу.
 • Перед тим, як запускати двигун, завжди піднімайте ручник, щоб машина раптом не покотилася.

Попередження

 • Перед тим, як почати рух, завжди пристібати ременем безпеки.
 • Перед тим, як заводити автомобіль, завжди стежте за тим, щоб педаль гальма була натиснута або ручник був піднятий. Машина з ручною коробкою може несподівано покотитися, якщо вижато зчеплення або включена нейтральна передача.
 • Ніколи не намагайтеся керувати машиною з механічною коробкою передач, якщо не знаєте, як це робиться. Попросіть друга дати вам пару уроків.

Додаткові статті

 • Як освоїти подвійний вижим зчеплення
 • Як домогтися плавної їзди на механіці
 • Як швидко проходити круті повороти