Як скласти резюме

Резюме є свого роду саморекламою, і якщо воно правильно складено, то показує, наскільки ваші навички, досвід і досягнення відповідають вимогам вакансії, на яку ви претендуєте. У даній статті дано три безкоштовних прикладу, на основі яких ви зможете скласти ваше резюме. У статті також докладно розказано, на що звернути увагу при складанні резюме, як підкреслити свої достоїнства і привернути увагу потенційного роботодавця.
Метод 1 з 5: Оформлення вашого резюме

 1. 1

  Оформіть текст. Першим, що побачить в резюме потенційний роботодавець, буде текст. Тому дуже важливо зробити правильне перше враження. Виберіть професійний шрифт 11 або 12 розміру. Вибирати слід між шрифтами Times New Roman, Arial або Calibri.
  • Для різних частин резюме допускається застосування різних шрифтів, але постарайтеся все ж не використовувати більше двох. Більше користуйтеся жирним шрифтом або курсивом, тоді вам не потрібно буде часто міняти основний шрифт.
  • Для заголовка та вступної частини можна скористатися 14 або 16 розміром шрифту, до більшого розміру вдаватися не слід.
  • Текст резюме завжди повинен бути надрукований шрифтом суцільного чорного кольору. Переконайтеся, що в тексті немає гіперпосилань (наприклад, на вашу електронну пошту), так як при друку вони будуть синього або іншого контрастного кольору.

 2. 2

  Встановіть поля та інтервали на сторінці. Поля сторінки з текстом вашого резюме повинні бути 2,5 см, інтервали між рядками - 1,5 - 2 рядки. Текст слід вирівняти по лівому краю, заголовок розташувати по центру сторінки.

 3. 3

  Створіть заголовок. Це розділ у верхній частині вашого резюме, в якому вказана ваша контактна інформація, включаючи ім`я, адресу, електронну адресу та номер телефону. Наберіть ваше ім`я шрифтом трохи більшого розміру - 14 або 16 пт Якщо у вас є мобільний телефон, вкажіть і його номер.

 4. 4

  Подумайте над оформленням. Існує три загальноприйнятих формату для створення резюме: хронологічне резюме, функціональне і комбіноване. При оформленні резюме слід враховувати ваш послужний список і посаду, на яку ви претендуєте.
  • Хронологічні резюме використовують для демонстрації стійкого кар`єрного росту в певній професійній області. Резюме подібного типу хороші, якщо бажана посада є черговою сходинкою в кар`єрі, так як дозволяється показати професійне зростання здобувача.
  • Функціональні резюме дозволяє сфокусуватися на навичках і досвіді здобувача, ніж на його послужному списку. Резюме подібного типу хороші, якщо в послужному списку є прогалини, або здобувач якийсь час працював на себе.
  • Комбіновані резюме, як видно з назви, поєднують в собі хронологічні та функціональні резюме. Резюме даного типу хороші, якщо необхідно показати професійні навички і те, як вони були придбані. Якщо ви придбали свої навички у різних сферах діяльності, то комбіноване резюме для вас, ймовірно, кращий вибір.

Метод 2 з 5: Як написати хронологічне резюме

 1. 1

  Складіть свій послужний список. Так як це хронологічне резюме, при складанні дотримуйтеся хронологічного порядку, почавши з останнього місця роботи. Вкажіть назву компанії, вашу посаду, робочі обов`язки, а також дату прийому на роботу.
  • Може бути корисним почати список з вказівки вашої посади на кожній роботі, щоб підкреслити цю інформацію. Ви можете також почати з вказівки назви компанії. Незалежно від того, що ви вибрали, дотримуйтеся цього до кінця списку.
  • У кожному списку заведіть розділ "Визначні досягнення", де коротко опишіть щось важливе, чого вам вдалося домогтися на тій роботі.

 2. 2

  Напишіть про свою освіту. Також як і з послужним списком, інформацію про освіту слід оформити в хронологічному порядку, почавши з останнього місця навчання. Напишіть про всі дипломах інститутів, професійних училищ, проходженнях практики. Якщо ви отримали диплом, назвіть свою вчений ступінь і рік, коли ви її отримали. Якщо ви ще не закінчили, просто вкажіть, з якого часу ви відвідуєте заняття, і коли закінчите навчальний заклад.
  • У кожному списку вкажіть назву інституту / програми, адреса, отриману кваліфікацію або факультет.
  • Якщо ваш середній бал більше 3,5, вкажіть це разом з інформацією про школу або про диплом.

 3. 3

  Напишіть про свої особливих знаннях і навичках. Після того, як ви виклали основну інформацію - вказали досвід роботи та освіту - ви можете додати все те важливе, що вважаєте за потрібне. Створіть розділ "Особливі навички" або "Виняткові знання", де і викладіть цю інформацію.
  • Якщо ви знаєте кілька мов, перерахуйте їх. Переконаєтеся, що не забули вказати рівень володіння - наприклад, початковий, середній, просунутий, побіжний і тд.
  • Якщо ви добре обізнані в специфічній області даної професії, в якій решта здобувачі, можливо, не орієнтуються (наприклад, комп`ютерне програмування), переконаєтеся, що не забули вказати, наскільки ви компетентні.

 4. 4

  Надайте свої рекомендації. Вам знадобляться 2-4 професійних рекомендаційні листи (від людей які не є членами вашої родини або друзями), де вказані ім`я особи, що дає рекомендацію, як він пов`язаний з вами, його контактну інформацію: номер телефону, адресу, електронну адресу.
  • Самими хорошими рекомендаціями можуть бути листи від керуючого або вашого начальника або, можливо, професора з коледжу, на чиїх заняттях ви відзначилися.
  • Ваш потенційний роботодавець може зв`язатися з цими людьми, тому завжди телефонуйте їм, перш ніж посилатися на їх рекомендації, при подачі заяви на роботу.

Метод 3 з 5: Функціональне резюме

 1. 1

  Напишіть про свою освіту. Також як і з послужним списком, інформацію про освіту слід оформити в хронологічному порядку, почавши з останнього місця навчання. Напишіть про всі дипломах інститутів, професійних училищ, проходженнях практики. Якщо ви отримали диплом, назвіть свою вчений ступінь і рік, коли ви її отримали. Якщо ви ще не закінчили, просто вкажіть, з якого часу ви відвідуєте заняття і коли закінчите навчальний заклад.
  • У кожному списку вкажіть назву інституту / програми, адреса, отриману кваліфікацію або факультет.
  • Якщо ваш середній бал більше 3,5, вкажіть це разом з інформацією про школу або про диплом.

 2. 2

  Розкажіть про ваші нагороди і досягнення. Якщо ви були удостоєні спеціального призу або визнання, згадайте про це в резюме, вказавши назву, дату і мета нагороди. Часто тут пишуть про присутність у "списку кращих студентів" за високий середній бал в університеті. Згадайте якомога більше нагород, щоб справити враження успішного і працьовитого людини.
  • Якщо у вас була робота, удостоєна особливих почестей, згадайте про це в резюме.
  • Навіть якщо ви отримали нагороду за волонтерську діяльність, повідомте про це в даному розділі. Підкресліть незвичайні речі, за які вас відзначили, незважаючи на обставини.

 3. 3

  Відзначте ваші особливі навички. У розділі "Нагороди та досягнення" дана конкретна інформація, тому розділ, де ви описуєте свої навички, може надати більш загальну інформацію. Складіть короткий список ваших позитивних якостей з прикладами. Наприклад, пунктуальний, доброзичливий, захоплений, виконавчий, вміє працювати в команді.

 4. 4

  Складіть свій послужний список. Так як це не найбільш виграшна частина вашого резюме, розташуйте його в кінці резюме, для того, щоб фахівець з набору персоналу спочатку прочитав про ваші більш значні досягнення.
  • Вам слід включити підзаголовки для кожного типу досвіду, який ви отримали, працюючи, наприклад, "Фінансовий досвід", "Управлінський досвід", "Юридичний досвід".


  • Для кожного місця роботи включите в список найменування компанії, місце розташування, вашу посаду, опис ваших обов`язків, період роботи.
  • Додатково, після опису кожної посади, можете додати підзаголовок жирним шрифтом: "Головні досягнення", де вкажіть головні звершення на цій позиції.
  • Переконайтеся, що при описі роботи ви використовуєте конкретні цифри, підкріплюючи ваші досвід і досягнення кількісними показниками. Кількісний підхід допомагає співробітникові відділу кадрів повною мірою оцінити ваші навички та досягнення.

 5. 5

  Напишіть про свій досвід роботи волонтером. Якщо ви багато займалися цією роботою, розкажіть про це. Згадайте назву програми, дати проведення / загальна кількість годин, яку ви пропрацювали в програмі, і свої обов`язки.

 6. 6

  Надайте свої рекомендації. Вам знадобиться 2-4 професійних рекомендаційні листи. Вони повинні бути від людей, які не є членами вашої сім`ї або друзями, але з якими ви пов`язані по роботі. Це може бути ваш попередній роботодавець, професор або координатор по роботі з волонтерами.
  • Вкажіть ім`я особи, що дає рекомендацію, як він пов`язаний з вами, його номер телефону, адресу, електронну адресу.
  • Ваш потенційний роботодавець може зв`язатися з цими людьми, тому завжди телефонуйте їм, перш ніж посилатися на їх рекомендації, при подачі заяви на роботу.

Метод 4 з 5: Комбіноване резюме

 1. 1

  Виберіть формат вашого резюме. Так як ви пише комбіноване резюме, в ньому немає чітких правил чи обмежень, яким треба слідувати. У різних людей такий тип резюме виглядає по-різному, тому сфокусуйтеся на те, що добре для вас. Додатково до вашої роботи і утворення можна додати навички, нагороди, досягнення, інформації про волонтерський діяльності та специфічні вміння в професії.

 2. 2

  Складіть свій послужний список. Це можна зробити двома способами. Якщо ваш послужний список включає в себе посаді більш ніж одній сфері, вам слід зробити інформативні підзаголовки, які будуть класифікувати ваші обов`язки та навички, необхідні від вас на кожній посаді. Якщо ви хочете показати, як ваші професійні навички розвивалися в міру кар`єрного зростання, можете перерахувати місця роботи у зворотному хронологічному порядку, без будь-яких підзаголовків.
  • Переконайтеся, що надали загальну інформацію про кожного роботодавця / посади, включаючи назву компанії, місце розташування, вашу посаду, коло обов`язків і дати роботи.

 3. 3

  Надайте інформацію про вашу освіту. Дані про вашу освіту будуть такими ж, як і в резюме інших стилів, різниця лише в тому, де розмістити цю інформацію. Для кожного коледжу, університету, або професійного училища вкажіть найменування і місце знаходження, диплом або сертифікат про закінчення і час навчання.
  • Якщо ваш середній бал більше 3,5, вкажіть це.

 4. 4

  Дайте більше інформації, що відноситься до справи. Після того, як ви описали вашу освіту і послужний список, додайте більше інформації, яка здається вам корисною і цікавою для потенційного наймача. Вирішіть, які розділи додати: специфічні знання, навички, нагороди та досягнення, громадська робота.

 5. 5

  Надайте свої рекомендації. Вам знадобиться 2-4 професійних рекомендаційні листи (від людей які не є членами вашої родини або друзями), де вказані ім`я особи, що дає рекомендацію, як він пов`язаний з вами, його контактну інформацію: номер телефону, адресу, електронну адресу.

Метод 5 з 5: Надайте блиску вашому резюме

 1. 1

  Придумайте заголовки, які привернуть увагу роботодавця. Погляньте, як називаються ваші посади. Чи є назви цікавими і інформативними? Замість того, щоб сказати що ви працювали касиром, напишіть, що ви займалися професійним обслуговуванням клієнтів або, не пишіть, що ви секретар, назвіться помічником з адміністративних питань. Разом з цим, не використовуйте назви посади, які можуть ввести в оману. Просто подумайте над тим, наскільки добре посаду описує роботу, і наскільки цікаво назву.
  • Наприклад, "Менеджер" не описує, ким або чим керує людина. Посади "Менеджер відділу збуту" або "Керуючий" більш зрозумілі і більше підходять для резюме.
  • Відвідайте Бюро статистики праці "та подивіться алфавітний список назв посад, щоб зрозуміти, як краще описати ваш досвід.

 2. 2

  Стратегічно грамотно використовуйте ключові слова. Так як багато роботодавців сканують резюме за допомогою спеціальних програм, потім розпізнають їх на наявність певних ключових слів, і вибирають серед тих резюме, які містять ці слова, перш ніж ці резюме побачить певна людина. Переконайтесь, що ваше резюме містить вірні для вашої галузі та на даній посаді ключові слова.
  • Зверніть увагу на слова, використовувані в описі вакансії. Якщо в оголошення вказані вимоги до наявності дослідницького досвіду, то ваше резюме повинно містити слова "дослідження", "дослідив" принаймні, в одному з описів ваших попередніх робіт.
  • У той же час, не використовуйте всі ключові слова, зазначені в описі вакансії, так як в цьому випадку, ваше резюме може здатися підозрілим.

 3. 3

  Використовуйте дієслова дії, щоб розповісти про свої обов`язки і досягнення. Це підкреслить ваші навички і вашу здатність справлятися з роботою, на яку ви претендуєте. Виберіть дієслова, які описують ваші зони відповідальності, потім стежте за тим, щоб використовувати ті ж дієслова на початку пропозицій, що описують ваші посадові обов`язки. Наприклад, якщо ви працювали секретарем у приймальні, можна використовувати такі дієслова, як `планувати`, `допомагати`, `забезпечувати`. Ви можете сказати, що `планували зустрічі`, `допомагали клієнтам` і `забезпечували адміністративно-господарські потреби`.

 4. 4

  Перевірте орфографію і віднімайте ваше резюме. Важливість цього кроку не можна переоцінити. Перечитайте ваше резюме кілька разів. Можливо, хтось ще може перевірити його на наявність помилок. Крім того, хай ще одна людина, далека від вас, прочитає ваше резюме. Орфографічні та граматичні помилки в резюме виключать вас зі списку претендентів незалежно від ваших навичок і досвіду.
  • Звертайте особливу увагу на орфографічні і граматичні помилки, невірну контактну інформацію, друкарські помилки, синтаксичні помилки.
  • Перевірте і переконайтеся, що резюме оформлено правильно і ви не упустили важливих деталей.


Поради

 • Продавайте себе. Не просто розкажіть потенційному роботодавцеві, що ви відповідали за телефоном на минулій роботі. Замість цього скажіть, що ви справлялися одночасно з п`ятьма телефонними лініями і ввічливо з усіма розмовляли.
 • Проявіть творчий підхід. Це не означає використовувати кольоровий шрифт або зрошувати резюме парфумом перед тим, як відправити його поштою. Однак, марковані списки, жирний шрифт, великі літери, продумане розташування інформації можуть виділити ваше резюме серед інших. Пам`ятайте, що роботодавець витрачає на перегляд одного резюме в середньому 7 секунд, після чого вирішує читати його або викинути. Вам необхідно привернути увагу до вашого досвіду і досягнень, щоб роботодавець зробив правильний вибір за цей короткий час.
 • Нехай ваше резюме буде реалістичним, а не «занадто гарним, щоб бути правдою».
 • Придбайте білий папір хорошої якості і відповідні конверти, якщо ви вирішили відправляти своє резюме поштою. Переконайтеся, що надрукували на конверті поштову адресу одержувача і адресу відправника, це особливо важливо при прийомі на роботу на посаді секретаря, помічника з адміністративних питань або помічника юриста, де ви повинні будете знати, як підготувати і роздрукувати конверти для розсилки.
 • Адаптуйте ваше резюме під кожну вакансію. Аналіз оголошення про вакансії допоможе вам зрозуміти, що потрібно роботодавцю. Якщо в оголошенні зазначено, що потенційні співробітники повинні мати досвід роботи 3-5 років, переконайтеся, що версія резюме, яку ви відправляєте цього роботодавцю, чітко відображає даний факт ваше відповідність згаданим вимогам.
 • Показуйте, а не розповідайте. Описуючи свої навички або досвід, докладайте кількісні показники, яких ви домоглися. Це допоможе роботодавцю оцінити внесок, який ви можете внести в діяльність його підприємства.