Як економити воду

Вода покриває 70 відсотків Землі, але тільки 3% з неї - чиста і підходить для споживання. І навіть якщо ви живете в регіоні, де води повнісінько, її використання вимагає енергії для обробки, перекачування, нагріву та переробки. На щастя, існують способи економити воду, які підійдуть кожному - від справжнього гермофоба до економних консерваторів, які використовують воду з туалету для поливу. Середня сім`я з чотирьох людей витрачають 450 літрів води в день, що складає 164 тисячі літрів на рік.
Частина 1 з 6: Загальні рекомендації по економії води в будинку

 1. 1

  Економте воду в крані. Закривайте кран, коли чистите зуби, голитеся, миєте руки, посуд і так далі. І в душі поступайте так само. Намочіть і перекрийте воду, поки Намилювати. А потім увімкніть знову, щоб ополоснуться. Пошукайте спеціальний клапан, який встановлюється за розпилювачем душа і підтримує температуру води такою, якою вона була в момент останнього вимикання.
  • Набирайте холодну воду, яка витікає з кранів, поки ви чекаєте її розігріву до гарячої. Використовуйте її для поливу рослин або заливайте в бачок унітазу.
  • У воді з резервуару з гарячою водою може бути більше осаду або іржі, ніж з резервуара з холодною, але все одно вона придатна для пиття. Якщо ви користуєтеся фільтром для води, то можете профільтрувати зібрану воду, розлити її в пляшки для питної води і поставити в холодильник.

 2. 2

  Перевірте водопровідну систему - чи немає витоків, особливо протікають бачків та змішувачів. Усуньте будь-які неполадки, які виявите. Протікає унітаз витрачає майже два кубометри води за день!

Частина 2 з 6: Економимо воду у ванній

 1. 1

  Встановіть насадки душа і змішувачі з низькою витратою або розпилювачі на змішувач. Такі пристрої недорого коштують, але дуже ефективні. Зазвичай їх потрібно просто прикрутити на місце (вам може знадобитися гайковий ключ), і вони підтримують хороший напір води, зменшуючи при цьому її витрата чи не в два рази.

 2. 2

  Швидше приймайте душ. Візьміть таймер, годинник або секундомір у ванну кімнату і поставте собі завдання зменшити час прийняття душу. Голіться не в душі або ж вимикайте воду, поки голитеся.
  • Віддавайте перевагу душу перед ванною. Приймаючи ванну, ви витрачаєте до 100 літрів води! У душі зазвичай використовується менше третини від цієї кількості. Подивіться таблицю використання води нижче.
  • Встановіть за головкою душа спеціальний клапан. Такі клапани недорогі і легко прикручуються на місце. Увімкніть воду на достатній час, щоб намочити. Потім вимкніть воду за допомогою клапана, який збереже температуру води, поки ви намалювати. Ще раз включите воду, щоб ополоснуться.

 3. 3

  Використовуйте воду з ванної, сіру воду від пральної або посудомийної машини для садових потреб. Якщо це можливо, простягніть шланг з вихідного отвору машин, щоб вода потрапляла прямо в сад. Щоб повторно використовувати воду з ванної, користуйтеся ручним сифонним насосом. Якщо ви миєте посуд вручну, обполіскуйте тарілки над ємністю, а потім виливайте воду з неї в сад.
  • Збирайте воду для повторного використання кожного разу, коли чекаєте, що вода стече до потрібної температури. Просто підставте відро, садову лійку або глечик.
  • Якщо ви збираєте чисту воду (наприклад, коли регулюєте температуру води), ви можете використовувати її для ручного прання делікатних виробів.
  • Ще збирайте воду після ополіскування, варіння яєць і макаронів.
  • Але якщо ви збираєте воду для садових потреб, користуйтеся засобами для чищення, які сумісні з садовими роботами.
  • Якщо ви не впевнені, що сіра вода підходить для рослин, краще використовуйте її для змиву в туалеті. Лейте її прямо в унітаз або (якщо там немає осаду) використовуйте воду на наповнення унітазного бачка, коли змиваєте.

 4. 4

  Знизьте споживання води в туалеті. Додайте пластикову пляшку з водою в бачку, щоб зайняти місце - і після кожного змиву буде набиратися менше води. Трохи утяжелить пляшку камінчиками або піском, якщо потрібно. Або спробуйте знайти в місцевому магазині сантехніки пристрої для економії води при змиві.
  • Але не всі унітази можуть ефективно змивати з меншою кількістю води, тому перш за все перевірте це.
  • Обов`язково закрутіть пляшку кришкою, особливо, якщо ви помістили туди пісок або камені. Ви ж не хочете, щоб в бачок потрапила галька чи пісок.
  • Купуйте унітаз з низькою витратою води. Існуючі унітази з низькою витратою надійно змивають за допомогою 6 і менше літрів води. Щоб знайти хороший варіант, почитайте огляди та відгуки.

 5. 5

  Придбайте або створіть туалет з подвійним змивом. Власне, це туалет, який залежно від поставленого завдання змиває більшу або меншу кількість води, таким чином, економлячи воду. Користуйтеся кнопкою змиву наполовину.
  • Можете придбати спеціальний комплект для подвійного змиву. З його допомогою ви переробите ваш унітаз, поглинає воду літрами, в досить економний варіант. Пошукайте в Інтернеті товари начебто Selectaflush, Twoflush або їх аналоги. Це непогані моделі для економії грошей.

 6. 6

  Користуйтеся унітазом бережливо. Не змивайте кожен раз. Пам`ятайте: "Жовте? Можна залишити. Коричневе? Змивайте". І не використовуйте унітаз в якості сміттєвого бачка. Щоразу під час змиву ви витрачаєте до 9 літрів чистої води, а це непотрібний витрата!

Частина 3 з 6: Економія води під час прання і на кухні

 1. 1

  Замініть свою пральну машину більш високоефективним варіантом. Старі машинки із завантаженням зверху використовують від 150 до 170 літрів на одне завантаження, а середня сім`я з чотирьох чоловік за рік робить приблизно 300 завантажень. Високоефективні пральні машини (зазвичай з фронтальним завантаженням) вимагають всього 57-114 л на завантаження. Таким чином, за рік виходить 11.4-34 тисячі літрів економії.

 2. 2

  Повністю завантажуйте пральну і посудомийну машини. Зачекайте, поки у вас збереться одягу на повне завантаження, перш ніж ви почнете прання. Не слід завантажувати машину, якщо ви просто хочете завтра надіти ту ж пару штанів! Під час прання використовуйте економний режим, і так ви заощадите як воду, так і електрику. Це саме стосується і посудомийних машин. Завантажуйте посудомийну машинку повністю, але не до переповненості.
  • Перш ніж помити посуд, мийте її! Очистіть посуд від великих шматків їжу і викинете їх у сміття або компостну яму. Якщо ви не можете добитися чистоти посуду без попереднього полоскання, перевірте, що ви правильно завантажуєте посуд, що посудомийна машина знаходиться в справному стані і засіб для миття посуду діє ефективно.
  • Посудомийні машини, особливо сучасні ефективні моделі, дійсно більш економно витрачають воду в порівнянні з ручним миттям, адже вони перекачують ту ж воду всередині. Якщо ви готові до покупки нової посудомийної машини, перш перевірте її витрата води і електрики.
  • Наступну свою пральну машину теж вибирайте з розумом. Моделі з фронтальним завантаженням споживають набагато менше води, ніж агрегати з верхнім завантаженням.
  • Вибирайте такі засоби для прання, які не потребують додаткового полоскання.

 3. 3

  Менше періть. Для цього вам і вашій родині доведеться менше забруднювати речі, але, з іншого боку, ви заощадите час і тканина не буде так зношуватися. Немає сенсу прати одяг, якщо вона не брудна і ще нормально пахне.
  • Після душу сушіть рушники на вішалках. Використовуйте рушники по кілька разів між пранням. Допоможе, якщо у кожного члена сім`ї буде власне рушник. Якщо потрібно, купіть кілька штук різних кольорів.
  • Надягайте одяг більше одного разу. Ще можна носити одну і ту ж піжаму кілька разів поспіль, особливо, якщо ви приймаєте душ перед сном. Обов`язково міняйте шкарпетки і нижню білизну щодня, але брюки, джинси і сорочки цілком можна надіти більше одного разу без необхідності прання. Ще можна носити светри і кофти поверх футболки або майки, а потім міняти тільки ту річ, яка була ближче до тіла.
  • Не переодягайтесь посеред дня. Якщо ви збираєтеся зайнятися чимось таким, в процесі чого ви можете забруднитися (малювання, садівництво або фізичні вправи), відкладіть для цього комплект старого одягу - і теж не періть ці речі після кожного використання. По можливості, займайтеся такими справами перед прийомом душу, щоб вам не довелося зайвий раз переодягатися або частіше приймати душ.

 4. 4

  Менше використовуйте свій утилізатор відходів. Утилізатор відходів (пристрій в зливі раковини для подрібнення твердого сміття) вимагає багато води, щоб позбутися сміття, і в ньому абсолютно немає необхідності. Збирайте твердий сміття у відро для сміття або саморобний компостний ящик, а не змивайте його в раковину.


Частина 4 з 6: Бережімо воду зовні

 1. 1

  Встановіть лічильник води. Вас може здивувати, скільки води ви, власне, витрачаєте. Встановивши лічильник води, ви підвищите свою обізнаність і, відповідно, зменшіть споживання води.
  • Якщо він вже у вас є, навчитеся читати свідчення водоміра. Крім усього іншого, він може стати в нагоді для визначення витоків. Запишіть показання лічильника один раз, почекайте годину-дві, не користуючись при цьому водопроводом, і знову зніміть свідчення. Якщо цифри відрізняються, щось протікає.


  • Багато моделей лічильників води оснащені невеликим коліщатком або шестерінкою, яка швидко обертається, якщо десь тече вода. Якщо ви впевнені, що ніде нічого не включали, але бачите рух коліщатка, у вас витік.
  • Якщо ваш водомір знаходиться під землею, вам доведеться очистити лицьову сторону від сміття, щоб зняти показання. Бризніть на нього трохи води з пляшки з розпилювачем, щоб очистити поверхню.

 2. 2

  Накривайте свій басейн. Так ви уникнете випаровування. У деяких місцях слив і повторне наповнення басейну суворо обмежені або навіть заборонені, тому дуже важливо зберігати цей цінний джерело.

 3. 3

  Поливайте в заданий час. Справді, поставте таймер на всі вуличні крани і розпилювачі. Пошукайте недорогі автоматичні таймери, які прикручуються між шлангом і змішувачем, або встановіть на розпилювач або систему поливу програмований таймер. Автоматичний таймер допоможе ще й тим, що буде поливати в той час дня, коли вода найкраще вбирається.
  • Якщо ви поливаєте щось вручну, встановіть кухонний таймер до того, як включіть воду, або просто не випускайте шланг з рук.
  • Дізнайтеся, як відрегулювати налаштування свого таймера поливу відповідно до пори року. Коли походу волога і прохолодна, поливайте менше або взагалі не поливайте.
  • Не перестарайтеся з поливом і поливайте в такому темпі, щоб грунт встигала вбирати вологу. Якщо вода стікає з газону на тротуар, скоротіть час поливу або розділіть його на менші сегменти, щоб дозволити воді вбратися.

 4. 4

  Слідкуйте за станом системи зрошення. Якщо система працює з таймерами, стежте за їх справністю. Відремонтуйте висувні розбризкувачі та труби і перевіряйте, щоб розпилювачі були спрямовані на ті місця, які вимагають поливу.

 5. 5

  Мийте машину на газоні. Користуйтеся шлангом з розпилювачем та / або відром. Існує навіть продукція для миття машин типу "розпорошити і витерти", яка не вимагає застосування води, але зазвичай вона дорого коштує.
  • Рідше мийте машину. Від щоденної пилу і бруду зазвичай немає шкоди.
  • Мийте на машину на автомийці. Там використовують менше води, ніж ви б витратили будинку. Ще автомийки правильно збирають і відфільтровують використану воду.
  • Користуйтеся миючими засобами, які не шкодять довкіллю. Так ви зможете повторно використовувати відпрацьовану воду для поливу газону або саду.

 6. 6

  Не мийте доріжки або тротуар за допомогою шланга. Використовуйте мітлу або щітку, щоб прибрати сухе сміття, а дощу залиште інше. Застосовуючи шланг, ви тільки витратите воду і ніякого зволоження або іншої користі не буде.

Частина 5 з 6: Економимо воду під час садових робіт

 1. 1

  Доглядайте за газоном, більш ефективно використовуючи воду. Поливайте тільки ті ділянки, яким це необхідно, і користуйтеся розпилюючи насадкою для шланга. Ще ви можете зібрати дощову воду і використовувати її для поливу рослин, газону або саду.
  • Поливайте сад і газон вночі. Полив ночами дає воді більше часу вбратися, денна спека зазвичай викликає випаровування.
  • Поливайте глибоко, але не так часто. Так рослини будуть сягати корінням вглиб, тому й поливати їх потрібно буде рідше. Коріння трави не ростуть так глибоко, як коріння рослин, але і їх кореневу систему можна трохи розвинути за допомогою глибокого нечастого поливу.
  • Один із способів глибокого поливу з мінімальною витратою води - це поливати повільно за допомогою крапельного зрошення або мікро-розпилювачів. Найпростіша форма - сочаться шлангі- серед інших варіантів - крапельна стрічка або шланги з вбудованими крапельницями. Такі системи не втрачають воду за рахунок випаровування, як при надземному зрошенні, і листя залишається сухою, тому рослини хворіють менше. Засипана стрічка подає воду в кореневу зону, що ще збільшує ефективність. Можливо, при використанні цих систем вам буде потрібно додавати у воду кислоту, щоб не дати кальцію або залозу закупорити крапельниці.

 2. 2

  Правильно вирощуйте траву. Чи не косите газон занадто коротко. Зробіть лезо косарки вище або просто дайте траві довше рости, перш ніж косити. Тепер вам не доведеться використовувати так багато води.
  • Вирощуйте менше трави або взагалі не вирощуйте її. Посадіть щось біля газону або зробіть газон менше. Газони вимагають набагато більше води (і догляду) для нормального росту трави, ніж багато інших рослин і рослинні покриви.
  • Якщо ви живете в області з нечастими дощами, може, вам краще вирощувати не траву, а інші рослини, які не вимагають стільки уваги і води.

 3. 3

  Садіть за правилами. Маленькі деревця - під великими. Це допоможе запобігти випаровування і дає тінь рослинам. У тіні дерев можна і зовсім розбити гарний сад.
  • Використовуйте мульчу в своєму саду, щоб утримувати вологу. Ідеальні варіанти для цього - сіно, перегній, листя, тирса, кора і газети. Багато мульчі доступно безкоштовно або дуже дешево. Правильно підібрана органічна мульча розкладається і покращує якість грунту, бореться з бур`янами.
  • Дізнайтеся, скільки води вимагають рослини, і не заливайте їх.
  • Вирощуйте разом рослини зі схожими потребами у воді. Цей метод, ще відомий як "гідрозонірованіе", означає, що рослини, які потребують однаковій кількості води, вирощуються і поливаються разом.
  • Використовуйте борозни і резервуари. Викопуйте глибокі ділянки, щоб полити тільки кореневі зони рослин, а не землю навколо.

Частина 6 з 6: Таблиця споживання води

Прийняття ванниДушЗагальне споживання після __ днів
0 літрів0 літрів0 днів
100 літрів30 літрів1 день
200 літрів60 літрів2 дні
300 літрів90 літрів3 дні
400 літрів120 літрів4 дні
500 літрів150 літрів5 днів
600 літрів180 літрів6 днів
700 літрів210 літрів7 днів

Поради

 • Дізнайтеся, чи передбачені вам компенсаційні виплати за пристрої, що заощаджують воду. У ряді регіонів це заохочується, у тому числі і фінансово. У деяких містах економія води у вигляді, наприклад, покупки унітазів з подвійним змивом, нагороджується знижками. Деякі постачальники надають головки для душу з невеликою витратою або аератори на крани безкоштовно або дешевше.
 • Якщо у вас в регіоні відзначається нестача води, то уважно ознайомтеся з обмеженнями і раціональним водоспоживанням.
 • Утилізуйте небезпечні матеріали, такі як чистячі засоби, добрива, батарейки, пестициди, флюоресцентні лампи і моторне масло. Це все, звичайно, не впливає безпосередньо на економію води, але дуже важливе значення має для чистоти та безпеки діючих джерел.
 • Проведіть роз`яснювальну роботу зі своїми домочадцями і заручитися їхньою підтримкою в економії води.
 • Воду після прання можна використовувати для миття автомобіля. Вода, що залишилася після миття овочів і фруктів, стане в нагоді для роботи в саду.

Попередження

 • Якщо ви збираєте дощову воду, захистіть систему збору від комах.
 • Обов`язково ознайомтеся з місцевими законами - в ряді країн і регіонів збирати дощову воду заборонено.
 • Якщо ви вирішили зливати сіру воду в сад, то двічі перевірте, що миючі та чистячі засоби, якими ви користуєтеся, безпечні для таких цілей. І не поливайте сірої водою рослини, які в подальшому будуть вжиті в їжу.