Як приймати вибачення

Щиро пробачити того, хто образив вас, може бути не менш складно, ніж забути біль, яку вам заподіяли. Уміння прощати і залишати образи в минулому - цінний життєвий навик. Правильно піднесене вибачення несе зцілювальне вплив на відносини двох людей, при цьому просити прощення, правильно підбираючи слова, може навчитися кожен.

Частина 1 з 2: Як відбувається прощення

 1. 1

  Ви повинні бути впевнені, що людина не зробить ту ж саму помилку знову. Вам дійсно так дороги ці відносини? Якщо ви не впевнені в цьому, набагато краще спокійно, але твердо сказати про це, ніж слухати слова вибачення. Якщо ви продовжите спілкування як ні в чому не бувало, все закінчиться невдоволенням, що тільки погіршить ситуацію. Не соромтеся відкласти розмову, якщо вам потрібен час обдумати те, що трапилося, наприклад, ось так:
   • «Я поки що не готовий про це говорити».
   • «Я все ще намагаюся осмислити, що сталося».

 2. 2

  Насамперед, ви повинні щиро пробачити того, хто вас образив. Якщо ви скажете «нічого страшного», а потім будете регулярно нагадувати людині про її помилку, це руйнівно позначиться на ваших відносинах, крім того це нечесно по відношенню до цієї людини. Крім того, майже напевно це призведе до нових конфліктів у майбутньому. Замість цього, уявіть собі, як могли б звучати слова вибачення. Задайте собі питання, чи зможете ви дивитися цій людині в очі, коли він буде просити прощення. Якщо навіть думка про це злить або засмучує вас, можливо, ви поки що не готові вислухати людину.
  • Перш ніж остаточно пробачити і забути про все, подумайте, чи достатньо ви довіряєте цій людині і не скоїть він той же самий вчинок знову.

 3. 3

  Слухайте спокійно, що вам говорить той, хто просить вибачення. Дозвольте йому закінчити думку, перш ніж говорити про те, що думаєте ви. Уважно слухайте, що конкретно говорить людина: це допоможе вам зрозуміти, як він бачить ситуацію. Зверніть особливу увагу на те, чому він шкодує про те, що трапилося. Так ви краще зрозумієте характер цієї людини.
  • Зовсім не обов`язково ігнорувати людину, але якщо вам боляче, цілком припустимо спілкуватися стриманими короткими фразами до тих пір, поки він перед вами не вибачиться.
  • Не перебивайте під час того, коли людина просить вибачення, якщо, звичайно, він не сказав щось зовсім необдумане. Якщо людина щирий у своїх вибаченнях, він заслуговує хоча б того, щоб його вислухали.
  • Переконайтеся, що чоловік пояснив, за що він просить прощення. Вибачення за запізнення на вечерю, в той час як насправді він пробрався в будинок сусіда на побачення, демонструє, що людина не розуміє, що він зробив не так, і, ймовірно, ще раз здійснить таку ж помилку. Якщо вибачення відповідає проступку, тоді ви можете його прийняти.

 4. 4

  Постараєтеся вирішити, чи щиро перед вами вибачаються: здається, що вибачення йде від серця, або людина тільки робить вигляд. Дорослі, на диво, можуть вести себе як діти: якщо те, що вам говорить людина, нагадує вам вибачення шкільного хулігана, який, як тільки вчитель відвернеться, продовжить кидати паперові кульки, навряд чи ви будете схильні пробачити такої людини. Здається вам, що він розуміє, чому його дії вас засмутили? Здається вам, що він зможе уникнути повторення помилок у майбутньому?
  • Ваша віра у щирість вибачень залежить від того, наскільки добре ви знаєте цю людину. Чим краще ви його знаєте, тим краще ви зможете зрозуміти, наскільки він щирий з вами.

 5. 5

  Розкажіть, що ви відчуваєте. Коли людина закінчила просити вибачення, прийміть його вибачення, а потім дайте зрозуміти, які емоції ви відчуваєте. Немає нічого страшного в тому, щоб висловити накопичене жаль або навіть гнів, якщо тільки ви віддаєте собі звіт у власних емоціях. Намагайтеся бути якомога спокійніше, коли будете говорити про свої почуття. Не можна кидатися образами. Незалежно від того, наскільки ви роздратовані, пам`ятайте, що людина намагається все виправити щирими вибаченнями. Найгірше, коли вибачення знову викликає до життя всі негативні емоції від вчиненого проступку. 6. 6

  Скажіть людині, що ви його прощаєте. Це принесе полегшення вам обом. Ви зможете забути про ваш почутті образи і почати заліковувати рану, а обидевший вас людина - позбавлятися від почуття провини. Ви повинні вірити, що інцидент вичерпано і більше не повториться. Постарайтеся забути про цю подію і зосередитися на позитивній стороні ваших відносин.
  • Якщо помилка повториться, ви можете відмовитися приймати вибачення, а доти постарайтеся не згадувати про проступок. Уникайте думок про те, що вас можуть образити знову, якщо, звичайно, людина не дає приводу так думати.

 7. 7

  Пам`ятайте, що ви в праві не приймати вибачення. Якщо людина повторно робить помилку і ніщо не віщує того, що він виправиться, ви не зобов`язані приймати чергове вибачення. Не потрібно бути жорстоким, просто скажіть, що ви не зможете з чистим серцем прийняти це вибачення, оскільки ви не бачите щирого жалю про скоєне. Залиште людині можливість знову заслужити вашу довіру і отримати прощення. Поставте умови, які він повинен виконати, щоб заслужити прощення.
  • Наприклад, якщо хтось повторно збрехав вам про пристрасть до азартних ігор, ви можете прийняти рішення не прощати цієї людини до тих пір, поки людина не представить доказ, що він видалив свій профіль з відповідних сайтів.

Частина 2 з 2: відновлення ваших відносин

 1. 1

  Зробіть переоцінку ваших відносин. Тепер, коли ви прийняли вибачення, задайте собі непросте питання: «Чи готовий я відновити ці відносини в тому вигляді, в якому вони були до нанесення мені цієї образи?» Стосунки можуть змінитися тільки, якщо людина дійсно кається у своєму вчинку. Відновлювальний період після принесення вибачення допоможе повернути відносини в колишнє русло: з часом все налагодиться і стане так само, як було колись.
  • У вас може виникнути бажання встановити нові правила або межі у ваших взаєминах особливо, якщо обдурили вашу довіру. Якщо це були романтичні стосунки, після вибачення вони можуть змінитися тимчасово або назавжди.
  • Якщо вас образили дуже серйозно чи зрадили, ваші відносини вже ніколи не будуть колишніми. Потрібно прийняти це як даність: якщо ви знаєте, що хтось здатний зробити вам дуже боляче, ви не зможете думати про нього як колись. Примиріться з цим фактом і рухайтеся далі. Якщо ви все ще можете продовжувати взаємовідносини з цією людиною, значить все, принаймні, краще, ніж в той момент, коли ви дізналися про зраду.

 2. 2

  Вибачитеся за те, що ви зробили не так, але тільки, якщо в цьому є сенс. Якщо ви не зробили нічого поганого, ви не повинні відчувати, що вам необхідно вибачатися. Однак якщо ви зробили навіть незначну помилку, яка внесла свою лепту в розвиток ситуації, ви можете розрядити обстановку і просто і коротко сказати, що ви шкодуєте про те, що зробили. Не потрібно влаштовувати покаяння: основна частина провини лежить не на вас. Дотримуйтеся здорового глузду і не випробовуйте необхідності вибачатися, якщо не відчуваєте за собою ніякої провини.

 3. 3

  Дайте собі час прийти в себе. Якщо перед вами щиро вибачилися, а ви щиро пробачили цієї людини, ваші відносини тепер, принаймні, будуть краще, ніж до вибачення. Це не означає, що ви негайно повернетеся до того, що було раніше, до нанесення образи. Спочатку ви можете відчувати незручність, коли ви разом. Якщо вам некомфортно з цією людиною, немає необхідності проводити з ним багато часу, оточіть себе іншими людьми. З часом емоції вщухнуть, і ваші стосунки повернуться на круги своя.

 4. 4

  Коли будете готові, починайте виходити в люди разом. Якщо у вас романтичні стосунки, ви зможете повернутися до невимушеним веселим побачення. Якщо ви просто друзі, займіться чимось несерйозним, що приносить вам задоволення: сходіть на вечірку, пограйте в боулінг, випийте разом пару коктейлів або просто побайдикувати, пограйте у відеоігри - словом, займіться тим, що ви робили раніше, до конфлікту. Чи не повертайтеся до обговорення конфлікту або вибачень. Після правильного вибачення тема повинна бути закрита.
  • Присутність ваших спільних друзів здатне створити диво і розсіяти будь напругу. Якщо у вас неспокійно на серці, спілкуєтеся з веселими і позитивними людьми!

 5. 5

  Переконайтеся, що ситуація не повториться знову. Людина повинна відповідати за свої слова, які він вимовив, коли просив вибачення. Якщо проступок повториться, ви можете не прощати вдруге. Якщо ви друзі, скоротіть контакти. Якщо у вас любовні відносини, подумайте про те, щоб на час розлучитися до тих пір, поки ваш партнер не виправиться. Пам`ятайте: не дозволяйте іншим людям користуватися вашою добротою. Ваше прощення повинно залежати від бажання людини змінити свою поведінку.
  • Не бійтеся спокійно і ввічливо висловити своє небажання прощати вдруге. Висловлюйте свою думку якомога більш виразно: якщо людина не розуміє, яким чином він продемонстрував небажання змінити свою поведінку, тоді він зможе задуматися і почати вести себе більш раціонально.