Як зменшити сенсорну перевантаження

Люди з дисфункцією сенсорної інтеграції або з проблемами, при яких вона спостерігається, іноді впадають у стан гострої сенсорної перевантаження. Здорові люди також іноді можуть відчувати сенсорну перевантаження, особливо якщо вони мають до цього схильність. Перевантаження спостерігається при зіткненні з надлишковою сенсорної стимуляцією такого роду, з якою людина не вміє ефективно справлятися. Подумайте в даному випадку про комп`ютер, який намагається обробити занадто великий для нього обсяг інформації. При цьому допомогу перевантаженому людині надати зовсім не складно. Нижче наводяться докладні інструкції.


Кроки

 1. 1

  Для початку важливо вміти розпізнати наступ сенсорної перевантаження. У різних людей перевантаження може виявлятися різними способами. У них можуть спостерігатися паніка, збудження, замкнутість чи напади істерики. Якщо ви знаєте, що у людини є дисфункції, які проявляються порушеннями обробки сенсорної інформації, то, можливо, краще запідозрити саме перевантаження, ніж усвідомлене погане поводження або прояви неспокою. Якщо ви добре знаєте людину, то вам набагато легше помітити ознаки перевантаження, характерні саме для нього. Наприклад, багато людей, які страждають аутизмом, використовують при перевантаженнях інші "Стім" (повторювані моторні руху), ніж при інших станах (наприклад, розгойдування в радісному стані і хлопки, коли перевантажені), але ці рухи строго індивідуальні.

 2. 2

  Знизьте рівень шуму. Якщо ви перебуваєте в шумному місці, запропонуйте проводити людини в тихіше місце. Дайте людині час на обдумування ваших запитань і відповідей, так як перевантаження уповільнює обробку інформації. Якщо ви можете контролювати рівень шуму, наприклад, можете відключити музику, то зробіть це.

 3. 3

  Не торкайтеся до людини і не підходьте до нього надто близько. Багато людей з порушеннями обробки сенсорної інформації підвищена чутливість до дотиків. У відповідь на дотик (або якщо вони думають, що до них можуть доторкнутися) може виникнути загострення стану. Не варто й схилятися над ними. Якщо людина перебуває в сидячому положенні або якщо ви маєте справу з дитиною, то присядьте, щоб опинитися на тому ж рівні, замість того щоб підніматися над ним.
 4. 4

  Не кажіть більше, ніж потрібно. При необхідності, якщо це може допомогти людині, задавайте йому питання, але не намагайтеся сказати щось обнадійливе або розговорити їх на сторонні теми. Мова являє собою сенсорну інформацію і може посилити перевантаження. Крім того, іноді сенсорна перевантаження негативно впливає на здатність людини говорити і це може зажадати від нього значних зусиль.

 5. 5

  Якщо у людини є куртка, то, можливо, він захоче надіти її і накинути капюшон. Це допомагає зменшити рівень впливу подразників і багато хто знаходить, що сам вага куртки діє заспокійливо. Якщо куртки немає під рукою, запитаєте, чи потрібно її принести. Важке покривало може допомогти таким же чином.

 6. 6

  Не варто гостро реагувати на агресію. При перевантаженнях деякі люди стають фізично і вербально агресивні. Не сприймайте це на свій рахунок, так як вони не контролюють свою поведінку. І не панікуйте. Дуже рідко перевантажені люди заподіюють собі або іншим серйозної шкоди, бо вони насправді не хочуть нашкодити вам, а просто шукають вихід зі сформованої ситуації. Найбільш частою причиною виникнення фізичної агресії служать спроби доторкнутися, стримати людини або спроби перешкодити йому покинути приміщення.

 7. 7

  Коли людина заспокоївся, майте на увазі, що він втомився і протягом досить тривалого періоду буде більш піддається перевантаженням. Повне відновлення після сенсорного зриву зазвичай займає від кількох годин до кількох днів. По можливості слід спробувати зменшити рівень стресу надалі. 8. 8

  Прислухайтеся до людини. Він краще знає себе і свою перевантаження. Якщо він говорить вам, що потрібно для того, щоб він заспокоївся, зверніть на це увагу. У різних людей є свої способи. Якщо їх спроби заспокоїтися включають дії, які виглядають на ваш погляд дивно, наприклад, розгойдування з боку в бік, невпинне роздивляння блискучих предметів і так далі, не втручайтеся, якщо ці дії не є небезпечними. Іноді добромисні люди у своїх спробах допомогти адаптуватися в суспільстві людині, яка страждає аутизмом або порушенням обробки сенсорної інформації, помилково перешкоджають формування корисних захисних механізмів.

Поради

 • Сенсорна перевантаження не обов`язково означає наявність будь-яких емоцій. Хоча і здається, що людина панікує або засмучений, він може перебувати в стані крайньої сенсорної перевантаження, не відчуваючи негативних емоцій. Цей стан відноситься скоріше до когнітивної, а не до емоційної сфери.
 • Ерготерапія може допомогти зменшити сенсорну чутливість і, отже, з часом і сенсорну перевантаження. Краще почати її як можна в більш ранньому віці, фахівець повинен мати досвід роботи з людьми, страждаючими порушеннями обробки сенсорної інформації.
 • Кращим способом боротьби з сенсорною перевантаженням є її профілактика. Якщо ви постійно спілкуєтеся з людиною, то постарайтеся з`ясувати, що викликає у нього перевантаження і як цього уникнути. Якщо перевантаження можна уникнути, то попереджайте його заздалегідь і обговоріть, що можна зробити при перевантаженні, якщо вона все-таки відбулася.

Попередження

 • Якщо людина раніше не був схильний до сенсорних перевантажень і знаходиться в ситуації, в якій така не повинна виникнути у здорової людини, то виникли прояви можуть мати зовсім інші причини, такі як інсульт або інше небезпечний стан. Вам слід знати ознаки інсульту.
 • Якщо людина намагається завдати собі ушкодження, вам не слід зупиняти його. Хоча вам може бути неприємно дивитися на людину, що завдає удари самому собі, спроба схопити його за руку може лише посилити перевантаження. Втручатися потрібно лише в тому випадку, якщо людина може нанести собі серйозні каліцтва, наприклад, при глибоких укусах або сильних ударах головою, які можуть привести до струсу або відшарування сітківки. Набагато краще боротися з даними проявами побічно, намагаючись зменшити сенсорну перевантаження.