Як аргументувати еволюційну теорію креаціоністам

Ідея еволюційного процесу широко поширена по всьому світу і отримала масу доказів на свою користь, але все ще є люди, які дотримуються релігійних поглядів на те, як з`явилася всесвіт. Отже, в цій статті ви знайдете аргументи, які допоможуть вам в дискусії проти креационистов.

Кроки

 1. 1

  Оскільки еволюціонізм (використовуйте саме суфікс «ізм») - це система наукових поглядів, залиште будь-які аргументи, що базуються на вірі без доказів. Навіть якщо ви атеїст, не намагайтеся за допомогою еволюційної теорії спростувати існування бога (богів), бо еволюціонізм створений не для цього. Еволюція показує, що біблійну історію творіння не слід приймати буквально, як і розповідь про Ноєвому ковчезі. Біблія написана таким чином, що є безліч способів інтерпретувати ці історії на різний лад. Точно так само вмійте правильно вийти з ситуації, якщо креаціоніст попросить вас пояснити, як (на вашу думку) зародилася всесвіт. Пам`ятайте, що еволюція не пояснює походження всесвіту, тому що для таких висновків ще недостатньо інформації.

 2. 2

  Дуже важливо, щоб ваш опонент зрозумів суть науки. Для початку переконайтеся, чи правильно він розуміє слова «теорія», «гіпотеза» і т.д. Наука будує свої теорії відповідно до отриманих даних і спостерігаються фактами. Теорія будується, якщо вона підтверджена фактами. Суть теорії еволюції полягає в тому, що вона описує появу нових видів з вже існуючих. Еволюціоністи вважають, що механізмом, завдяки якому виникають з плином часу нові види, є природний добір. Хороший вчений завжди переглядає теорію, якщо з`являються факти, здатні її спростувати. Еволюційна теорія теж була переглянута безліч разів, і ув`язнені в ній на сьогодні положення - далеко не останній крок, тому що постійно з`являються нові факти і нова інформація. Поясніть, що невидимість і непомітність еволюції не є фактом, її заперечливим. Наука не несе практично нічого, окрім як 100% доказів. Крім того, вона завжди готова змінити свою думку, якщо виявляється нова інформація і нові дані, що спростовують колишні.

 3. 3

  Обговоріть зі своїм опонентом питання спадкування: чи схожі діти на своїх батьків? Успадковуються чи деякі риси людини генетично? Помітні якісь зміни в людині з плином часу? Наприклад, ноги людей стали довшими, ніж були 200 років тому. Якщо він визнає, що ознаки передаються генетично, переходьте до наступного кроку.

 4. 4

  Обговоріть механізм, завдяки якому в поколіннях відбуваються зміни. Цей механізм - мутації. Наприклад, мутації виявляються в тому, що тварини (у тому числі і люди) можуть мати різний колір шкіри, волосся, очей і т.д. В поколіннях з часом спостерігаються зміни в статурі і розмірі. Розкажіть про випадки, коли такі зміни не тільки корисні, але навіть можуть врятувати життя (наприклад, жираф з довгою шиєю зможе з`їсти листя на високих деревах). Деякі зміни не призводять ні до чого хорошого, а деякі збільшують тривалість життя і плодючість особин.

 5. 5

  Обговоріть, чому погано адаптовані до навколишнього середовища тварини вмирають. Наприклад, чому крокодил-альбінос не може підкрастися до своєї здобичі, адже звичайний темно-зелений крокодил прекрасно справлявся з цим завданням. Таким чином, у темно-зеленого крокодила більше шансів вижити, а, значить, більше шансів залишити потомство. А ось крокодил-альбінос, можливо, навіть не встигне цього зробити, тому що загине від голоду.

 6. 6

  При необхідності затроньте питання про те, як з одного виду може вийти два. Деякі креаціоністи стверджують, що природний відбір не може пояснити існування різних видів. Розкажіть їм про те, що тварини, що живуть в різних умовах середовища, намагаються адаптуватися до цих умов. Після того, як у популяції з`явилася адаптація, все залежить від природного відбору. Якщо ця адаптація корисна - особина виживає, залишає потомство і передає йому цю адаптацію. Таким чином, через деякий час від звичного нам вигляду потихеньку відокремлюється популяція з новою адаптацією до середовища - саме з цієї популяції і утворюється потім новий вигляд. Хорошим прикладом є зяблики Дарвіна, у яких було однакове походження, але різні місця проживання (вони жили на різних островах). Через цього факту виявилося, що у цих популяцій заблукав різні дзьоби, а пізніше - що це два різних види.

 7. 7

  Яка користь від половинчастого крила або всього одного ока? Це питання ілюструє можливі шляхи еволюції, показуючи, що деяким тваринам на руку перетинчасті кінцівки, а деяким - примітивні світлочутливі клітини (наприклад, глибоководної морської зірці). Для деяких тварин половинчасті крила або слабкі очі - корисний атрибут, що допомагає їм вижити. Цілком можливо, що таким же чином розвивалося людський зір і крила птахів.


Поради

 • Не бійтеся визнати той факт, що наука не може пояснити «все». Відома на сьогоднішній день інформація не може пояснити деяких явищ, але це не означає, що в майбутньому не виявиться нова інформація і нові дані, яких вистачить, щоб пояснити те, що невідомо зараз. Звичайно, це також не означає, що справедливо тільки якесь одне пояснення. • Будьте терплячі і терпимі до точки зору свого опонента. Якщо ваш опонент відчує, що своїми поясненнями ви «нападаєте» на нього, він не спробує навіть почути вас.
 • Зрозумійте, що еволюція не пропонує просто посилатися на природний відбір при кожному зручному випадку. Але природний відбір може пояснити більшість процесів від клітинного рівня і перетасовки хромосом до девергенціі і утворення нових видів. Може, природний відбір і не може пояснити всіх аспектів життя, але не варто забувати, що це лише частина складного механізму еволюції.
 • Креаціонізм стверджує, що еволюційне вчення помилково, тому що до складу генів додається ніяких нових елементів. Приклади еволюціоністів засновані на статевому розмноженні і життя більш складних організмів, і креаціоніст не розуміє, чому ж бактерія залишається бактерією, а не еволюціонує, згідно з положеннями про адаптаціях і природний добір. Але в цьому випадку запитайте свого опонента, яким же чином тоді виникають нові штами бактерій, на яких не поширюється дія антибіотиків. Велику роль тут грають мутації. Існує кілька видів мутацій: генні (зміна в послідовності нуклеотидів у ланцюгу ДНК), геномні (зміна кількості хромосом у клітині), хромосомні (порушення положення хромосоми). Мутації відбуваються досить часто, але проявляються не завжди. Еволюція непомітна, тому що відбувається протягом тривалого періоду часу, людського життя не вистачить, щоб простежити її хід.
 • Спробуйте дізнатися більше про поширених логічних помилках.
 • Обговоріть питання филогенетических рядів спадковості, круговороту вуглецю в природі, палеонтологію, можете знайти приклади і підтвердити їх інформацією з книг або Інтернету.
 • Пам`ятайте, що ви не можете контролювати думки і дії свого опонента, але можете контролювати свої власні. Слухайте уважно і зберігайте спокій - це допоможе вам знайти потрібні аргументи. Постарайтеся не бути надто емоційними - це тільки перешкодить вам аргументувати свою позицію.
 • Еволюціонізм поки що не може пояснити всіх тонкощів переходу неорганічних речовин в органічне життя.


 • Спробуйте розвіяти неправильне уявлення про слово «теорія». Теорія - це ідея, підтверджена доказами, але вона може бути виправлена, якщо виявляться нові дані, що суперечать уже відомим. «Гіпотеза» - це ідея, припущення, яке ще не має доказів. Еволюція - це теорія, така ж, як теорія про гравітаційних і тектонічних плитах. Ще не остаточно вивчена гравітація або інші явища, які пояснюються гравітацією, але це все одно є теорією. На противагу цьому, креаціонізм - лише гіпотеза, яка не має відношення до доказів, тому що заснована на вірі.
 • У креаціонізм все грунтується на вірі, креаціоністи вже придумали свою історію світу і чекають, що світ буде їй відповідати. Креаціонізм і наука - протилежності, тому в кінцевому підсумку розмова перетвориться на спір, який ні до чого не приведе.
 • Ознайомтеся з деякими заявами креационистов і з тим, як їх можна спростувати.
 • Важливо відзначити, що еволюцію приймає близько 99% вчених-біологів ..
 • Визнайте, що еволюція і бог не є несумісними поняттями. Багато релігійні люди відкидають еволюцію, тому що вони вважають, що це поняття виключає бога і його роль в житті людей. Насправді наука і еволюція не мають претензій на божественну гіпотезу створення всесвіту, вони лише стверджують, що життя зміняться з часом завдяки певним процесам.
 • Визнайте, що генетична мінливість і генетичні мутації також є рушійною силою еволюції.
 • Існує багато міфів про те, як був створений всесвіт і життя. Християнська історія не є винятком. Можна знайти кілька спірних прикладів, які можна трактувати по-різному.
 • Постарайтеся зробити так, щоб ваш опонент зрозумів, що один з вас говорить про науку, яка підтверджується доказами, а інший - про віру.
 • Можна спробувати навести приклади. Археоптерикс є перехідною формою - це все ще динозавр, але з легкими порожніми кістками і пір`ям. Будьте обережні і ввічливі, але постарайтеся навести кілька прикладів.
 • Пам`ятайте, що еволюцію можна «спостерігати», тому що вона триває десятки тисяч років.

Попередження

 • Не панікуйте і не попадайтеся на чиїсь виверти. Будьте терплячі і спокійні.
 • Якщо ви раптом розумієте, що ваш опонент навіть не намагається зрозуміти вашу точку зору, краще залишити дискусію.
 • Не варто намагатися переконати людину в тому, що контекст релігійних книг не має доказів. Креаціоністи і так це знають.
 • Більшість релігійних людей буде відстоювати свої переконання. Багато креаціоністи можуть образитися на вас за вашу точку зору. Будьте обережні, щоб не втратити друга.
 • Зрозумійте, що цього спору ніколи не буде кінця. Креаціонізм - питання віри, а віруючих людей важко в чомусь переконати, тому що вони не розцінюють реальні дані як докази. Якщо ви не зможете домовитися зі своїм опонентом про тонкощі вашої дискусії і про те, як інтерпретувати дані, вам буде важко слухати один одного.