Як уберегти дитину від Кібербулінгу

Концепт знущань знаком нам усім: невпевнені в собі підлітки зганяють свої комплекси і агресію на більш слабких ровесників, щоб самоствердитися. З розвитком світу технологій знущання перекочували з реального світу у віртуальний, викликаючи там не менше плачевні наслідки. Інтернет-цькування, або «Кібербулінгу» - це дії молоді в мережі, що здійснюються з метою залякати, образити, висміяти або яким-небудь іншим чином зачепити іншу людину. Нижче ви знайдете поради, які допоможуть уберегти чадо від онлайн-знущань.
Частина 1 з 3: Поговоріть з дитиною про віртуальному світі

 1. 1

  Обговоріть з дитиною «небезпечні» сторони Інтернету. Іноді діти сприймають Всесвітню павутину як місце, де люди можуть прикидатися ким хочуть, і ніякі дії не тягнуть за собою серйозних наслідків. Коли ваша дитина стане досить дорослим для використання Інтернету, поясніть, що таке подання помилково. Згадайте проблему Кібербулінгу, а також попередьте дитину, що знайомства в Інтернеті і зустрічі з незнайомими людьми можуть бути небезпечними.

 2. 2

  Обмежте кількість інформації, яку ваша дитина розміщує в Інтернеті. Переконайте його не розкривати своє справжнє повне ім`я, адресу або іншу інформацію, за якою можна легко встановити особу людини. Це природні запобіжні заходи в мережі. До того ж, вони допоможуть вашій дитині зрозуміти, що віртуальний і реальний світ пов`язані між собою, і будь-які дії в Інтернеті можуть відбитися на повсякденному житті.

 3. 3

  Поясніть небезпеку публікації певних видів фото. Діти та підлітки не завжди усвідомлюють, що будь-яка фотографія, завантажена в Інтернет, назавжди стає надбанням громадськості. Їм не приходить в голову обмежувати коло людей, які можуть бачити їх фото, і таким чином вони стають уразливими. Переконайтеся, що ваша дитина розуміє небезпеку публікації відверто сексуальних фото, фото, на яких він голий, а також тих, на яких він зображений в незручних ситуаціях.

 4. 4

  Нагадайте дитині, щоб він зберігав паролі в таємниці. Поясніть, що він ні за яких обставин не повинен видавати іншим людям свої паролі, навіть найближчим друзям. Розкриваючи пароль, людина втрачає контроль за публікацією інформації на своїх особистих сторінках.
  • Тим ні менш, якщо ваша дитина ще досить юний або поводиться безвідповідально у віртуальному світі, можете попросити його дати пароль вам. Так ви зможете стежити за активністю сина в мережі.

 5. 5

  Розкажіть дитині про правила поведінки в Інтернеті відразу ж, як він почне ним користуватися. В Інтернеті, як і в реальному світі, існують свої закони і правила. В першу чергу це ввічливість і повагу до інших людей.
  • Переконайте вашої дитини думати сім разів, перш ніж щось опублікувати. При спілкуванні в Інтернеті відчувається «дистанція», яка іноді розв`язує підліткам мову і примушує говорити те, чого вони ніколи не сказали б у реальному житті. Нагадайте ще раз, що все, що відбувається в мережі, так само реально, і порадьте не відправляти повідомлень, коли він злий або засмучений.

 6. 6

  Створіть довірчі відносини. Скажіть дитині, що він завжди може звернутися до вас, якщо у нього виникнуть проблеми в Інтернеті. Якщо він стане жертвою Кібербулінгу - ви повинні про це знати.

Частина 2 з 3: Навчіть дитину дізнаватися Кібербулінгу

 1. 1

  Поясніть, що агресивні повідомлення й електронні листи потрапляють під цей термін. Ваша дитина може просто не розпізнати Кібербулінгу, якщо ви не поясните все в деталях. Скажіть, що незалежно від правдивості змісту, образливі листи - одна з форм Кібербулінгу.

 2. 2

  Підкресліть той факт, що неприйнятно висміювати людей в мережі. Кривдники можуть публікувати інформацію, яка висвітлює жертву в невигідному світлі, наприклад в якійсь принизливій чи ганебної ситуації. Такі дії ненормальні і не повинні ігноруватися.

 3. 3

  Скажіть дитині, що створення веб-сайтів або будь-яких ресурсів, метою яких є образа, приниження чи залякування іншої людини - це теж Кібербулінгу. З наявністю таких сайтів можна миритися.

 4. 4

  Переконайтеся, що ваша дитина знає, що Інтернет-хулігани можуть створювати несправжні профайли і публікувати небажану інформацію від імені іншої людини. Це теж розцінюється як Кібербулінгу.

Частина 3 з 3: Знайте, що робити у випадку Кібербулінгу

 1. 1

  Встановіть основні правила. Для початку, попросіть дитину обов`язково розповідати вам, якщо він (або хто-небудь з його знайомих) піддається Інтернет-цькуванню.


  • Переконайте дитину, що його не покарають і не вилають, якщо він прийде до вас з подібною проблемою. Якщо для вирішення ситуації ви забороните дитині користуватися комп`ютером, він більше ніколи не звернеться до вас за порадою.

 2. 2

  Сприймайте всі докази Кібербулінгу всерйоз. Якщо вашу дитину ображають в Інтернеті, ви повинні втрутитися. Чи не закривайте очі на проблему і не дайте їй досягти апогею, перш ніж почати діяти.

 3. 3

  Зверніться до батьків кривдника або в адміністрацію школи. Якщо ви знаєте, хто саме знущається над вашою дитиною, спробуйте поговорити з його батьками або вирішити проблему через школу. Але завжди заздалегідь обговорюйте подібні дії зі своєю дитиною!
  • Останнім часом деякі школи встановлюють міри покарання за Кібербулінгу. Вивчіть правила школи вашої дитини і перевірте, чи є там такий пункт.

 4. 4

  Переконайте дитину не підливати масла у вогонь. Незалежно від того, жертва ваша дитина або хтось інший, переконайте його не втручатися в провокаційні розмови в мережі. Він ні в якому разі не повинен відповідати на агресивні повідомлення або намагатися дати відсіч - це тільки розохотить кривдників.

 5. 5

  Приймайте захисні заходи. Якщо над вашою дитиною знущаються, скажіть йому заблокувати хулігана і видалити його з контактів на всіх ресурсах. Створіть окрему папку і направляйте туди всі листи кривдника, залишаючи їх непрочитаними і без відповіді. По можливості заблокуйте електронну адресу кривдника і номер його мобільного телефону.

 6. 6

  Збирайте докази Кібербулінгу. Зберігайте всі докази, включаючи повідомлення, картинки та електронні листи.

 7. 7

  Не звинувачуйте свою дитину. Дайте йому знати, що він не винен у тому, що став жертвою Інтернет-цькування. Не засуджуйте дитину, підтримуйте його і стежте за його емоційним станом. Якщо потрібно, зверніться за допомогою до фахівців.

 8. 8

  Повідомте про Кібербулінгу. У разі Кібербулінгу обов`язково повідомте про нього своєму Інтернет-провайдеру, телефонної компанії і в службу підтримки всіх ресурсів, на яких проводилася цькування.

 9. 9

  При необхідності приймайте серйозних заходів. Зверніться до юриста або до поліції, надавши їм докази знущань. Співпраця з поліцією особливо доцільно, якщо Кібербулінгу включає в себе шахрайство, погрози, вимагання або проводиться на грунті інформації з сексуальним змістом.


Поради

 • Термін «Кібербулінгу» застосовується лише по відношенню до вчинків дітей і підлітків. Дорослі, які діють подібним чином, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за домагання в Інтернеті або Інтернет-сталкінг (переслідування).
 • Діти та підлітки можуть відчувати значний стрес, коли стають жертвами Кібербулінгу. Навіть якщо вам хочеться списати переживання дитини на його юний вік, зрозумійте, що для нього це дуже важливо. Якщо у дитини з`являються симптоми тривожного розладу або депресії, зверніться до фахівця.

Попередження

 • Знущання в Інтернеті - серйозна проблема, і вони не повинні залишатися безкарними тільки тому, що відбуваються в мережі, а не в реальному житті. Чимало підлітків здійснювали суїцид через почуття сорому, самотності, страху і безпорадності, коли ставали жертвами постійного Кібербулінгу і не вирішувалися попросити допомоги у сторонніх. Якщо ваша дитина піддається цькуванню в Інтернеті, ні в якому разі не пускайте справу на самоплив.