Як транспонувати музику з ладу До в лад Сі бемоль

Транспонування партій для таких інструментів як кларнет, тенор-саксофон і труба дуже відрізняється, наприклад, від фортепіано, тому що вони записані в іншому ладі, ніж виконуються насправді. У цій статті ми покажемо як транспонувати музику, написану в тональності До, в тональність Сі-бемоль.

Кроки

 1. 1

  Ознайомтеся з ладом вашого інструменту. Нижче наведені основні представники ладу Сі-бемоль:
  • Труби та корнТенор-саксофон
  • Tenor sax
  • Кларнет

 2. 2

  Знайте тональність транспонування. Коли піаніст в нотах бачить ноту До, це означає що на клавіатурі він натисне ноту До. Тим не менше, коли трубач бачить в нотах ноту До, він грає Сі-бемоль. Для того щоб зробити музичне звучання правильним (і знизити напруженість в колективі) ми повинні написати партію для духового інструменту так щоб її тональність збігалася з тональністю в якій грає піаніст.
 3. 3

  Почніть з написання нот. Інструменти з ладом сі-бемоль звучать на цілий тон нижче, ніж те, що написано в нотах, вам буде необхідно підняти кожну ноту на цілий тон. Найпростіший спосіб зробити це - написати ноти в правильній тональності для даного інструменту.
  • Припустимо, партія для фортепіано написана в тональності Сі-бемоль (в якій повинні бути два бемоля при ключі, але їх там немає), концертний лад. Один цілий тон вгору від сі-бемоль це до (партія в тональності Ре буде звучати як Сі-бемоль), тобто ви повинні написати партію для своєї труби в тональності До.
  • І навпаки: якщо партія фортепіано знаходиться в тональності До - ви повинні записати в тональності Ре.

 4. 4

  Ось корисний інструмент. Щоб транспонувати частина для інструменту з ладом Сі-бемоль, почніть з визначення тональності концертного ладу, це та тональність, в яку насправді чутно, і додайте цілий тон до неї. Цей тон буде ключовим для вашої транспонується частини.
  • FК наприклад, концертна тональність - це Соль-мажор. Дивлячись на таблицю, знайдіть цю тональність (друга зліва вгорі). Зверніть увагу, що нота фа з дієз. Один тон вгору, від Соль-мажор, - це Ля-мажор- в таблиці можна побачити, що в цій тональності три дієза: фа #, до #, сіль #. Це тональність, яку ви за фактом будете використовувати для вашого інструменту з ладом Сі-бемоль.


  • Іноді вам необхідно буде переходити з Діезние тональностей в бемольні або навпаки. Наприклад, якщо концертна тональність Фа-мажор (1 бемоль), то підняття на один тон приведе вас в Соль-мажор (1 дієз).
  • Змінюючи тональність, не забудьте перенести ноти при записі на тон вище. Приміром, якщо в концертному ладі була нота фа, вам необхідно записати її як сіль.


Поради

 • Не бійтеся питати рада в інших музикантів.
 • Якщо у вас хороша візуальна пам`ять, то випишіть буквені позначення всіх 12 півтонів (від «до» до «сі-бемоль»), потім згадайте лад інструменту, в який це буде все транспонуватися, і запишіть його поруч. Тепер перепишіть всі півтони від «до» до «до» з урахуванням транспоніровка. І ви отримаєте стовпець, який буде теж починатися з якоюсь ноти і нею ж закінчуватися. Це може стати для вас корисною шпаргалкою. У лівій колонці ладу До нота фа буде відповідати ноті солі з колонки Сі-бемоль.
 • Пам`ятайте що це стосується всіх інструментів з ладом Сі-бемоль, в тому числі деяких труб, кларнетів, сопрано- і тенор-саксофонів.
 • Доводьте практикою цю навичку до досконалості.
 • Якщо ви добре знаєте свою партію, можете грати її та транспонувати нальоту, тобто якщо партія написана в До, то ви її виконуєте в Ре.
 • Ви завжди можете визначити тональність для транспоніровка шляхом додавання двох діезів, щодо концертного ладу. Приміром, якщо музика написана в Мі-бемоль мажор (3 бемоля в тональності), то ви будете грати її в Фа-мажор (1 бемоль). Додавання діезів - це те ж саме що і віднімання бемолів.
 • Враховуйте транспозицию на октаву в різного роду інструментах. Наприклад, тенор-саксофон звучить на дев`ять тонів (октава + повний крок) нижче, ніж написано в нотах.