Як зціджувати вино

Розроблена в Бургундії процедура зціджування вина являють собою процес відділення нового вина від осаду і переливання напою з однієї ємності в іншу за допомогою простого обладнання і сили тяжіння. Зціджування вина - більш ніжний процес, ніж переливання через електричний сифон або насос, в ході якого в другій посудину може потрапити осад. Залежно від типу вина, вам може знадобитися зцідити його кілька разів під час процесу бродіння і відразу ж після нього. Якщо ви хочете все зробити правильно, ви можете навчитися, як і коли слід зціджувати вино, щоб процес пройшов якомога більш гладко.
Частина 1 з 2: Основи зціджування

 1. 1

  Дістаньте необхідне обладнання для зціджування вина. Вам знадобляться декілька відносно простих інструментів, більшість з яких ви без проблем зможете купити у точках, де продаються товари для домашнього виноробства. Для того щоб правильно зцідити вино, вам знадобиться:
  • Як мінімум два бутля або стерилізованих відра;
  • Сифонна трубка;
  • Гідрозатвор.

 2. 2

  Простерилизуйте сифонових трубку розчином з води і метабісульфіту калію або піросульфіту натрію. Ці речовини знаходяться у вільному продажу. Столову ложку метабісульфіту калію або піросульфіту натрію потрібно розчинити в 4 л води.
  • Все, до чого буде торкатися вино, потрібно також простерилізувати таким розчином. Зазвичай слід сполоснути їм відро або пропустити рідина через трубку, потім вилити її в безпечне місце.
  • Такий дезінфікуючий розчин досить їдкий, тому вам рекомендується його використовувати в добре провітрюваному місці і надіти засоби індивідуального захисту органів дихання та рукавички.

 3. 3

  Поставте вино, яке ви хочете зціджувати, на піднесену поверхню. Візьміть ємність з вином і осадом, відкрийте її і поставте на піднесену поверхню. Залежно від кількості вина, вам може знадобитися багато місця або тільки кришка столу і підлогу на кухні. Переконайтеся, що сифонна трубка дістане до ємності, в яку ви будете зціджувати вино.
  • Так як процедура відбувається завдяки силі тяжіння, необхідно, щоб повний бутель вина був вищим, ніж найвища тара, в яку ви будете зціджувати вино, інакше процес не зможе відбутися.

 4. 4

  Опустіть сифон в бутель. Помістіть кінець сифона з рискою в бутель, ні в якому разі не торкаючись осаду на дні. Ви повинні чітко бачити лінію осаду, перш ніж приступати до зціджування вина, вона повинна бути набагато темніше і мутніше на дні. Трубка повинна не доходити 2,5-5 см до осаду.
  • Помістіть інший кінець сифона в чисту ємність, куди ви будете зціджувати вино, або дозвольте йому звисати зверху. Почавши процедуру, вам доведеться швидко помістити його в ємність. Перевірте, що трубка дістає до неї.

 5. 5

  Почніть переливати вино сифоном. Це зовсім нескладно: почніть втягувати вино з вільного кінця трубки, як ніби ви п`єте з соломинки, поки напій не почне текти по трубці, потім якнайшвидше направте її в посудину. Ви зовсім швидко навчитеся це робити, не проливши і не наковтавшись вина, хоча останнє - не найгірший варіант.
  • Коли вино почне текти, миттю вставте трубку в ємність і намагайтеся, щоб воно текло спокійно. Уважно стежте за тим, щоб в трубку не потрапив осад і повітря, інакше в вино проникне багато кисню.
  • Як тільки другий бутель наповниться або почне текти осад, затисніть трубку затискачем, щоб зупинити потік вина, і від`єднайте сифон.

 6. 6

  Змиріться зі своїми втратами. Виноробство - це ціла наука, і в процесі ви втратите певну частину вина. Можливо, ви перелили через сифон не всі? Роздивляючись пролите вино і рідина з осадом, не засмучуйтеся, що це добро пропадає - це частина роботи.
  • Не хвилюйтеся, ви можете спробувати зібрати залишився вино прямо зверху на осаді, а інше - викинути. Роблячи домашнє вино, в кінці все одно залишиться небагато осаду.

 7. 7

  Закрийте тільки що наповнений бутель гідрозатворів. Зазвичай його треба надійно закрутити і добре притиснути, але різні затвори кріпляться по-різному, тому дотримуйтесь інструкцій виробника. Більшість з таких затворів потрібно надягати безпосередньо на горлечко бутля.

Частина 2 з 2: Як правильно зціджувати вино

 1. 1

  Зціджуйте вино кожен раз, коли його потрібно переливати. В основному, винороби це роблять тоді, коли переливають вино з першого посудини, де сталося бродіння, в другій, і коли переміщують його з другого судини після бродіння в ємність, де вино буде старіти. Також вино часто зціджують після бродіння, щоб його краще очистити і прибрати осад. Сам процес і ретельність зціджування буде великою мірою залежати від типу вина, яке ви робите, і від вашого смаку.


  • Деякі винороби зціджують вино один раз, а деякі - 4-5 разів, залежно від смаку та прозорості вина, яке вони хочуть отримати.
  • Якщо ви врешті будете фільтрувати своє вино, вам не потрібно його зціджувати більше 1-2 разів.

 2. 2

  Перший раз сцеживайте вино через 5-7 днів. Перед закінченням тижні бродіння вино треба перелити в бутель з гідрозатворів, так що в будь-якому випадку вам доведеться перемістити його з першого судини, а це відмінна можливість провести зціджування.
  • Чи не процідіть вино занадто рано. Внаслідок бродіння виділяється багато газу, і проводити зціджування занадто рано, коли ці гази активні, небезпечно.
  • В цілому, процедура буде безпечною, якщо використовувати гідрозатвор, який випускає гази з посудини, але не дозволяє потрапити всередину кисню, мікробам і бактеріям.

 3. 3

  Зціджуйте, коли закінчиться процес бродіння. Друге зціджування проводиться тоді, коли вино закінчило бродити, іноді через кілька днів або навіть місяць. В основному, зціджування проводиться для того, щоб видалити якомога більше дріжджів, так як вони добре закріпилися в рідині і більше не впливають на процес бродіння.
  • Так як через тиждень після початку бродіння дріжджі стають менш активними, вони можуть гірше захищати себе від забруднювачів, а значить, потрібно скористатися гідрозатворів. Чим менше буде осаду, що складається з дріжджів, на цьому першому етапі, тим краще. На цій стадії утворюється 80% від усього осаду.

 4. 4

  Зцідіть вино ще раз. Більшість вин зціджують не більше і не менше 3 разів. Третє зціджування потрібно робити тоді, коли вино стало повністю прозорим, щоб видалити залишився осад і остаточно очистити напій.
  • Деякі винороби можуть захотіти процідити вино ще раз, якщо остаточний продукт повинен вийти дуже чистим і прозорим, щоб задовольнити естетичні уподобання споживачів і урізноманітнити свій запас. Деякі винороби зціджують вино ще кілька разів, щоб отримати якомога більше прозорий напій.
  • Якщо ви додаєте сульфіти або плануєте відфільтрувати вино перед розливом по пляшках, вам не потрібно його більше зціджувати.

 5. 5

  Чи не сцеживайте кожне вино. Червоні вина традиційно зціджують, але деякі білі вина не потрібно очищати, і замість цього їх розливають по пляшках без зціджування, коли вони настоялися на залишках дріжджів. Шардоне, шампанське і Мюськаде традиційно наполягають на осаді, що, на думку деяких виноробів, допомагає змінити його смак і додати йому властивий напою дубовий присмак.
  • Якщо ви робите біле вино і хочете спробувати НЕ зціджувати і настояти його на осаді, вам потрібно часто його пробувати і розлити по пляшках тоді, коли воно буде мати необхідний смак, інакше напій може зіпсуватися.

 6. 6

  Краще зціджувати рідше, ніж частіше. Кожен раз, зціджуючи вино, ви надаєте провину доступ до великої кількості кисню, затягуючи процес дозрівання і піддаючи його до зараження мікроорганізмами і бактеріями. Так як процес запобігання зараження тривалий, і людина може робити помилки, краще проводити зціджування рідше.


Попередження

 • На бутлі потрібно надягати гідрозатвори, інакше внаслідок накопичення CO2 вони вибухнуть.

Що вам знадобиться

 • Бутель
 • Гідрозатвор
 • Сифон
 • Затиск