Як скласти персональний фінансовий план

Фінансове планування прописується у вигляді стратегії для підтримки фінансового благополуччя і досягнення поставлених цілей. Незалежно від того залучаєте ви професійного фінансового планувальника або ж ні, на вашій особистій відповідальності залишається дотримання і розвиток даного плану сконцентрованого на ваших індивідуальних обставин, потребах і цілях. Ця стаття допоможе вам самостійно скласти персональний фінансовий план.

Кроки

 1. 1

  Позначте мети. Персональний фінансовий план обертається навколо поставлених цілей. При написанні плану необхідно враховувати те, яким є ваш спосіб життя в даний час, а також яким ви бачите його в найближчому і надалі майбутньому. Позначте ваші цілі досить широко, щоб покрити всі аспекти вашого життя:
  • Інтелектуальні мети. Продовження вашої освіти, поліпшення лідерських якостей, відправка ваших дітей в коледж і відвідування семінарів - все це різновиди інтелектуальних цілей.
  • Професійні цілі. Персональне фінансове планування вимагає того, щоб ви створювали потік доходів, і ви повинні прописати шляхи отримання таких доходів: будь-то доходи у зв`язку з кар`єрним ростом або пов`язаних зі зміною роду діяльності.
  • Цілі в способі життя. Ця категорія охоплює все те, що ви робите для веселощів і розваг, те, що ви вважаєте важливим для формування бажаного способу життя.
  • Цілі, пов`язані з місцем проживання. Ваш план повинен включати ваші бажання по зміні місця проживання на те, до якого ви прагнете.
  • Цілі, пов`язані з виходом на пенсію. Тут важливо враховувати бажаний спосіб життя при виході на пенсію і скласти персональний список цілей, які допоможуть зробити ваше життя комфортним після виходу на пенсію.
 2. 2

  Організуйте фінансову звітність. Створіть систему звітності по повернень податків, станом банківських рахунків, станом страхових полісів, контрактів, заповітів, рахунків, акцій, інвестиційних проектів, іпотек, кредитів, депозитів і будь-який інший фінансової діяльності у вашому житті.

 3. 3

  Створіть попередній бюджет. Ваш бюджет є тим, від чого ви будете відштовхуватися при плануванні досягнення поставлених фінансових цілей. Це дозволить вам побачити і оцінити свої основні статті витрат. Випишіть всі свої місячні витрати і доходи.

 4. 4

  Визначте, які «витратні» звички і статті вам слід змінити. Використовуючи свій місячний бюджет в якості довідки, визначте непотрібні місячні витрати, щоб ви змогли перенаправити непотрібні витрати на досягнення цілей визначених у вашому персональному фінансовому плані.

 5. 5

  Оцініть свої плановані доходи. Враховуйте ваші плани на майбутнє щодо збільшення прибутковості, а так само прогнозований графік їх реалізації. Розгляньте наступні 3 способи збільшення прибутку і визначитеся, який саме буде вами використаний при плануванні:
  • Кар`єра. Традиційний найману працю, з щомісячною або погодинною оплатою, становить кар`єрний дохід.
  • Бізнес. Якщо ваш фінансовий план включає в себе початок домашнього бізнесу або отримання прибутку від хобі чи того, що вам цікаво, то такий дохід буде класифікуватися як дохід від бізнесу.


  • Інвестиції. Інвестування є діяльністю, при якій вкладені гроші працюють на отримання віддачі, і включає в себе акції, облігації, нерухомість, рахунки фінансового ринку та депозитні сертифікати.
  • Спадщину. Не забудьте включити в статті доходів такий пункт як отримання спадщини. Не залежно від того отримуєте ви гроші або майно, це є прибутком.
  • Непередбачені доходи. У майбутньому можуть виникнути обставини, коли ви отримаєте нежданий, незапланований дохід (лотерея, подарунок, бонуси або подорожчання якого-небудь вашого майна). Для такого роду випадків плануйте, куди ви інвестуєте або на що витратите гроші. Наприклад, ви можете прописати, що 50 відсотків від такої суми ви відкладіть на пенсію, а другу половину інвестуєте в розширення або модернізацію вашого бізнесу. Або ви захочете покласти все на ощадний рахунок - ваше право. Головне все це вказати в плані.

 6. 6

  Встановіть часові рамки для досягнення поставлених цілей. Розбийте цілі на категорії, починаючи з справжніх цілей і розмежовуючи решта на найближче майбутнє (до 1 року), недалеке майбутнє (до 5 років), подальше майбутнє (до 10 років) і далеке майбутнє (більше 10 років).

 7. 7

  Створіть бюджет на тривалий період. Цей бюджет кардинально відрізняється від місячного бюджету, про яке написано вище. В даному випадку потрібно враховувати плановані доходи і витрати на досягнення цілей у майбутньому. Не забудьте внести всі витрати, включаючи витрати на розкіш.

 8. 8

  Розробіть стратегію прибутковості, яка буде підтримувати ваші цілі. Враховуючи прогнозовані доходи, тимчасові рамки і фінансові витрати на досягнення цілей, підрахуйте, яку частку доходів ви відведете на кожну окрему категорію цілей на щомісячній і щорічній основі. Ця сума може змінюватися в залежності від тих же прогнозованих вами доходів.

 9. 9

  Дотримуйтесь вашому фінансовому плану. Просто написати на папері свій фінансовий план не достатньо. Для того щоб ваш фінансовий план був найбільш ефективним, слід неухильно слідувати всіма пунктами і покроково виконувати поставлені завдання.

 10. 10

  У міру необхідності переглядайте ваш фінансовий план. Пам`ятайте, що персональне фінансове планування саме по собі є метою, а не процесом. І ви повинні змінювати його наповнення та пункти залежно від змінених життєвих обставин. Якщо ви бачите, що вашого доходу не достатньо для досягнення цілей, то вам слід відформатувати план щодо збільшення доходів, або переглянути поставлені цілі в бік більш реалістичних.

Поради

 • Купуйте програмне забезпечення, яке автоматично буде допомагати вам у написанні та складанні вашого фінансового плану.
 • Завжди навчайтеся. Читайте книги, газетні статті, фінансові журнали та інтернет видання, які акцентують свою увагу на фінансах і економіці. Дивіться новини та спілкуйтеся з людьми, які досягли успіху у фінансовому плануванні. Чим більше ви обізнані у фінансових питаннях, тим більш успішним буде ваше фінансове планування для побудови благополучного існування.
 • Завжди запитуйте поради у професійних фінансових планувальників, якщо вам потрібна допомога у виборі інвестиційних інструментів.

Попередження

 • При плануванні фінансової складової бюджету, не забувайте враховувати реальну щорічну інфляцію.