Як визначити, чи має договір юридичну силу

Договір - це угода двох або більше осіб, яке має обов`язкову юридичну силу для його сторін. Питання про примусове виконання договору є дуже важливим, так як без здатності забезпечити дотримання умов угоди, жодна зі сторін не зможе зажадати виконати умови договору. Визначити, чи має договір юридичну силу - це відносно просто, оскільки у вас в голові вже буде зразковий порядок дій.

Кроки

 1. 1

  Розгляньте варіант найняти юриста, який складе проект договору. Якщо договір передбачає здійснення серйозних дій або має значну цінність, наприклад, договір купівлі-продажу будинку, то саме юрист повинен підготувати такий договір, щоб гарантувати, що всі деталі враховані. Однак якщо угода має невелику цінність, наприклад, договір про купівлю-продаж вживаного автомобіля, можливо, ви захочете скласти угоду самостійно. Якщо ж вас все-таки мучать сумніви, то найкращий варіант - проконсультуватися з юристом на етапі складання проекту договору.

 2. 2

  Переконайтеся в тому, що предмет договору - законний. Договір може укладатися через безліч причин, але щоб бути дійсним, він повинен грунтуватися тільки на правомірних цілях. Ті договори, які передбачають здійснення незаконної діяльності, не мають юридичної сили і не можуть бути оскаржені в суді. Прикладами таких угод можуть бути договори про купівлю-продаж наркотичних засобів або зброї, а також контракти, які втягують у злочин.
 3. 3

  Переконайтеся в дієздатному стані сторін договору. Законом передбачено, що люди, які не усвідомлюють значення своїх дій при укладенні договору, не несуть відповідальності за цими договорами. Неповнолітні та особи з психічними захворюваннями не мають здатності укладати договори. Згідно з чинним законодавством неповнолітній або психічно хвора людина, який уклав угоду, має право на визнання такого договору недійсним. Але все ж існують деякі винятки: договір, укладений з недієздатним людина, може і не бути анульованим, якщо він спрямований на надання таких необхідних речей, як: житло, одяг, їжа. 4. 4

  Переконайтеся, що сторони дають згоду на договір. Якщо договір укладається між двома людьми, то і той і інший повинен бути згодним укласти угоду. Жодна зі сторін не повинна бути примус до таких дій, в іншому випадку договір буде визнано недійсним.

 5. 5

  Визначте, чи повинен договір бути складений у письмовій формі, щоб мати юридичну силу. Деякі контракти на купівлю-продаж нерухомого майна, а також які полягають більше, ніж на один рік, повинні мати письмову форму. Однак для більшості інших договорів письмова форма не є обов`язковою умовою їх дійсності. Це означає, що усні договору також матимуть юридичну силу. Але не дивлячись на це, всі договори повинні бути складені у письмовій формі, оскільки вкрай важко довести факт існування угоди в усній формі, навіть більше того, ще складніше довести терміни такої угоди. Кожна зі сторін повинна підписати письмовий договір.


Попередження

 • Норми договірного права щодо вимог до письмової форми договору відрізняються один від одного в залежності від національного законодавства кожної країни. Якщо у вас є сумніви, то завжди складайте договір у письмовій формі, щоб гарантувати його дійсність.